Parandalimi ftohjet shkollave


Pavarësisht nga ditët e nxehta të verës janë vetëm rreth qoshe dhe në vjeshtë, dhe pas saj - dimër. Prandaj, është koha për të menduar për parandalimin e ftohjet, sidomos fëmijët e shkollave, sepse ata janë më të rrezikuar. Bazuar në statistikat, mjekët gjetën se ftohjet (duke përfshirë edhe gripin e) fëmijët e sëmurë pesë herë më shpesh se çdo sëmundje të tjera infektive. Dhe duke pasur parasysh se deri më tani shkencëtarët kanë zbuluar më shumë se dyqind lloje të infeksioneve që shkaktojnë ftohjet, është e qartë se me fillimin e vitit shkollor, në parandalimin e ftohjet studentët duhet të bëhet prioritet kryesor për prindërit. Sigurisht, parandalimi nuk mund të na dëmtojë.Nëse ju nuk keni kohë për t'u kujdesur për parandalimin e ftohjet paraprakisht, kanë marrë luftën kundër infeksionit duhet të hyjë në shenjën e parë të sëmundjes. Masa të tilla emergjente në kohë shpesh ndihmojnë për të përballuar me sëmundje në vetëm disa ditë. Rastësisht, gripi - është gjithashtu një formë e SARS (aq shpesh që ne e quajmë ftohjet përgjithësuar, dhe kjo diagnozë ne shpesh e vë terapist). Megjithatë, mjekët gjithmonë të dalluar mes ftohjet virale gripit në një grup të veçantë. Nga vetë, virusi i gripit është shumë më agresive, në mënyrë që sëmundja është më e vështirë, dhe komplikime iyazytsirnist është shumë më e lartë. Për trajtimin e influencës përveç mjekësinë konvencionale për ftohjet, duhet të zbatohen edhe barnave antivirale, dhe të respektojë pjesën tjetër shtrat.


Ftohjet zakonisht fillojnë gradualisht, një gudulisje të pakëndshme në fyt, ndjenja disa parehati në hundë. Temperatura e trupit rrallë ngrihet mbi 375 gradë. Por hundë plotë i lëngshëm dhe dhimbje të fytit janë të garantuara. Gripi gjithashtu bie mbi ne në një herë: sikur ende në mëngjes ju ndiheni të shëndetshëm dhe të plotë të personit të energjisë, dhe prishet drekë janë muskujt kokë dhemb acar. Temperatura hedhje ashpër në 38 gradë. Por të rënda të ftohtë gripit, nga ana tjetër, nuk është parë. Le të gripit rrëshqitje është shumë e rrezikshme: trajtimi papërfunduar ose të pamjaftueshme mund të çojë në sëmundje më të rënda: pneumonia, komplikacione të zemrës, veshkave.


Fillimi i vjeshtës dhe dimrit - periudha e rritjes së aktivitetit shoqëror në fëmijët e shkollës. Fillimi i vitit shkollor, seksionet dhe grupeve - të gjitha prej të cilave rrit rrezikun e ftohjet si një kontakt shumë të madhe yyazytsirnist me shokët e klasës tashmë të sëmurë. Dhe rreziku është i ekspozuar shoqërisht fëmijët aktivë që marrin pjesë në ditën e bërë atë jo vetëm një shkollë e mesme, por disa vende publike. Ajo është thjesht parandalimi i nevojshëm.

Mjetet më të zakonshme dhe shumë të efektshme janë tradicionalisht vitamina. Tani në shitje një shumë të pasura me vitamina të mira komplekse. Ato ndihmojnë fëmijët më të lehtë për të kryer ngarkesën e vitit akademik, të mbajë imunitetin e tyre dhe për të reduktuar periudhën e shërimit, pas një sëmundje. Vetëm kur vitamina zgjedhjen duhet të i kushtoj vëmendje të informacionit të shënuar në etiketë - blej vitaminat që janë të përshtatshme për fëmijën tuaj sipas moshës dhe shkallës së aktivitetit.


Dhe tani disa masa të përgjithshme për të parandaluar rastet e SARS-it në fëmijët e shkollës. Gjithmonë ndiqni me kujdes për të siguruar që fëmijët nuk ecin me këmbët e lagura. Ky mëkat dhe klasën e parë dhe fëmijët e moshës shkollore të lartë. Nëse kjo ka ndodhur, parandalimi më i mirë i mundshëm i ftohjet - ngrohjes vaske këmbë. Për përgatitjen e tyre të tretur në ujë të nxehtë në të barabartë pluhur shumat e sinapit dhe sode. Pas dush duhet të fshij këmbët e thatë dhe të veshin çorape leshi ose dush. Dush të tilla këmbë do të jetë i dobishëm, sigurisht, dhe të rriturit.


Për parandalimin e ftohjet në rast se fëmija juaj ngrirë me forcë ose tashmë shenjat e para të sëmundjes do të jetë e dobishme vaskë të nxehtë. Por kini kujdes: banja e nxehtë janë kundërindikuar në temperaturë të lartë, dhe përdorimi i tyre i shpeshtë në mënyrë "parandalim" e mëposhtme lëkurë të thatë rëndë.

Në sezonin e ftohtë, shtëpia duhet të jetë pije vitaminë. Kjo është, natyrisht, jo pije shkumëzues blerë në supermarket. Opsioni më i mirë - një shtëpi teas gatuar dhe pije frutash. Mundësia më e lehtë gatim Morse - për bllokim e holluar me ujë të nxehtë të ziera. Edhe pse më të mirë, natyrisht, kuzhinier nga lëng frutash të ngrirë, duke shtuar mjaltë.


Forcimi i imunitetit të kontribuojë gjithashtu teas me herbs - rigon, trumzë, shelg-çaj, karamele mente, fletë butë, Calendula, kamomil, Blackberry, ngjyra gëlqere. Ky çaj mund të vendi si nje perzierje ose veç e veç. Për rezultate më të mira që ju duhet të pini një çaj 2-3 gota në ditë për një muaj.

Nëse parandalimi nuk funksionon, dhe fëmija juaj është ende i sëmurë, nuk do të vonojë në çdo rast do te mjeku. Për lehtësimin e simptomave, me përjashtim të barnave të caktuara mund të përdoret dhe mjete popullore. Për shembull, mbytje. Ju mund të aplikoni të përjetshme dhe pemë, gjethet e eukalipt, karamele mente, kamomil dhe Calendula. Herbs Zavaryvshy në teapots porcelani me një hundëz dhe kontrolluar me avull me temperaturë, pyesni fëmijën tuaj, clasping buzët çurg, goja thith aromatik avull, marrë frymë me hundë e tij. Mbani çiftet ishte vetëm e bukur të nxehtë.


Në një të ftohtë shpesh vënë vezë të ziera fort, ose patate të ziera të sinuseve të hundës. Natyrisht, ju duhet të shihni se ata janë vetëm të nxehtë, por jo djegur.

Gjatë sezonit të gripit, të përpiqet për të mësuar familja e tij frymë për 10-15 minuta dy herë në ditë svezhenatertoho çift i hudhër ose qepë. Dhe dimrit është shumë i dobishëm për të ngrënë mjaltë në formë të pastër ose të shpërndajë atë në TEAS bimor, temperatura nuk është mbi 70 gradë.