Dietë e fëmijëve të shkollave


Çështja e shqetësim duhur dietë për të gjithë prindërit e fëmijëve pa përjashtim. Dhe kjo është e kuptueshme - kjo ishte ajo që ata hanë dhe se si fëmijët tanë varet nga gjendja e tyre shëndetësore dhe humor.

Në çdo moshë, fëmijët kanë nevoja të ndryshme, kështu që të ushqyerit është shumë e rëndësishme për t'u marrë parasysh kategorinë e moshës për të cilin është destinuar.
Në botimet e ndryshme të shumë botimeve dieta, por shumica e informatave të prezantuara në një gjuhë të kuptueshme vetëm mjekët - nutritionists.Ky artikull përshkruan një dietë mostër e fëmijëve të shkollave. Kjo është për fëmijët e moshës shkollore më të vështirë për të gjetur dietë e duhur. Fëmija Gjysma ditë kalon larg nga shtëpia, përveç kësaj, ka parë të holla xhepi fëmijë shpesh janë të shpenzohen për ushqime haptazi dëmshme.

Detyra më e rëndësishme e prindërve - për të bërë një dietë fëmija merr të gjithë përbërësit e nevojshme të nevojshme për këtë gjatë kësaj periudhe. Vështirësia kryesore është që fëmijët e moshës shkollore nuk është aq e lehtë për të bërë është që me të vërtetë e dobishme, jo vetëm e shijshme.

Duke pasur parasysh se koha të paktën një vakt një fëmijë kalon larg nga shtëpia. Është e rëndësishme të theksohet është i organizuar në ushqimet e nxehta të fëmijëve të shkollave. Prindërit gjithashtu duhet të njoh nga afër veten me menu e propozuar.

Menuja duhet të jetë enët dispozicion të tilla si makarona me mish te grire, supave të ftohtë, vezë, produkte qumështi me ngjyra shtuar dhe shijet.
Gjithashtu vini re gamën e ushqimit të shitur në lokal shkollor. Kërkesa Sanpin 252 409-08 rreptësisht ndalon shitjen e njësive hotelieri në çdo pasta institucionet arsimore me krem, të gjitha llojet e patate të skuqura, kokoshka, karamele, pije e butë (me përjashtim të ujit mineral, ushqim të konservuar dhe produkte të tymosur mish, çamçakëz dhe candies, salcat e ndryshme.

Në rast se një shkollë e ndjekur shkelin rregullat e mësipërme, prindërit duhet të kontaktoni Shërbimin Federal.

Fëmija duhet të hani në mënyrë rigoroze në një orar të paracaktuar. Kjo do të shmangë komplikime të tilla në traktin gastrointestinal si gastrit dhe kolit. Mjekët - Nutritionists rekomandojmë si në vijim në lidhje me dietën e fëmijëve të shkollave.
1. Mëngjesi duhet të jetë 730-830.
2. Dreka në rreth 1230 - 13. 30.
3. rostiçeri - në 1530-1630.
4. Darka - 1800-1830.


Gjumit është e lejueshme për të pirë në lidhje me një gotë qumësht apo kos, për fëmijët 7 - 10 vjet drekë të nevojshme, rreth 2 orë pas kryesor.
Marrja dietë e duhur, ju duhet të marrë në konsideratë një numër të trupit karakteristika të fëmijës dhe nevojat e saj.
Gjëja e parë për t'u marrë parasysh është nevoja e fëmijës në kalorive. Fëmijët 7-11 vjet një ditë ka nevojë për rreth 2300 kalori, 11 - 14 vjet - 2500 Kcal. Nevojë për adoleshencë 14-18 vjet rrit në 3000 kcal. Në rast se fëmija shkon në aktivitete sportive duhet të rritet futje kalori me rreth 300 kalori.

Më të dobishme për një rritje qumësht trupi dhe peshku proteina, e cila tretet më plotësisht në fëmijën. Në vendin e dytë në vlera ushqyese është proteina shtazore. Por vendin e tretë merr udhëheqje proteina bimore.
Megjithatë, prindërit duhet të dinë se proteina shtazore jep një tendosje të konsiderueshme në të gjitha organet e tretjes. Kjo është arsyeja pse ju nuk mund ta abuzojnë ato. Mos jepni më shumë se 150 gram mish në ditë për fëmijët nën 14 vjeç, dhe më shumë se 300 gram adoleshentëve 14 deri në 18 vjet.

Dieta duhet të jetë i produkteve të studentëve të tilla si qumështi, djathi, vezët, djathi, peshk dhe mish. Për dietën e fëmijës është më e mirë për të zgjedhur viçi ligët, mish derri dhe pulave. Nuk është e rekomanduar për të dhënë qengjin fëmijës.

Megjithatë, yndyrë duhet të jetë i pranishëm në dietën e çdo fëmije. Yndyrna më të dobishme gjenden në perime dhe gjalpë, qumësht dhe salcë kosi.
Për të shmangur në rënie furnizimin me energji të trupit, ushqimi fëmija do të jetë një sasi të mjaftueshme të karbohidrateve. Karbohidratet më të dobishme komplekse të përfshira në ushqime të tilla si buka, drithërat e ndryshme, fruta të thata dhe mjaltë. Shuma optimal i karbohidrateve në ditë - rreth 300-400 gram.

Ju duhet gjithashtu të përfshijë në ushqime menu nxënës shumëllojshmëri të pasur të vitaminave.
Vitamina green onions A-pasur, speca të kuq, lëpjetë, karrota të freskëta, fruta, buckthorn detit dhe të egra u rrit.
Burimet reale të vitaminës C janë produkte të tilla si majdanoz të freskët dhe kopër, currants kuqe dhe të zezë, si dhe limon dhe portokall. Por mos abuzojnë agrume për të parandaluar shfaqjen e reaksioneve alergjike.
Duke u kthyer në menu vezë trembem, hikërror dhe të mëlçisë, ju do të sigurojë trupin e fëmijës jo vetëm vitaminë E, por një sasi të mjaftueshme të hekurit për të ndihmuar në parandalimin e zhvillimit të anemisë.


Kur gatim, mos harroni se jo të gjitha enët janë të përgatitur për të rritur, do të jetë i sigurt për fëmijën. Të gjitha ushqimet e papërpunuara, sidomos e mishit, duhet t'i nënshtrohet trajtimit të kujdesshëm të ngrohjes. Invalid hahet i gatuar keq mish, sushi dhe produkteve të tjera të ngjashme. Mos blej ushqim për qumësht fëmijës dhe produktet e qumështit nga duart, i themeluar tregtisë lokale. Mos lejoni fëmijët të hanë vezë të papërpunuara.
Mundohuni të kufizoni konsumin e produkteve me preservatives ndryshme, stabilizant, shije dhe ngjyra. Si një alternativë për sodas, pyesni lëng frutash tuaj fëmijës, patate të skuqura dhe të zëvendësojë patate të skuqura zakonshme.

Sigurisht, është e pamundur për të eliminuar plotësisht përdorimi i produkteve të fëmijëve nuk janë të rekomanduara, por numri i tyre duhet të reduktohet në minimum të jetë e mundur.