Duke ecur në të ftohtë me një fëmijë


Fëmijët e vegjël duke ecur në ajër të pastër e nevojshme - një ide e njohur e mjekëve pediatër. Duke qenë jashtë ka për efekt qetësues e fëmijës, lejon të hedhin jashtë energjinë e tepërt nga ndryshimet e temperaturës forcon sistemin imunitar, përmirëson proceset metabolike, nën diell prodhuar vitaminë D, e cila është një masë parandaluese kundër shfaqjes së rakit. Përveç kësaj, fëmija zhvillon një shëtitje, formuar si një identitet shoqëror - ecën me miqtë, mëson për të komunikuar, për të ndarë, të sillen si duhet në shoqëri.


Në verën e shëtitjet gjitha të qarta, pranverë dhe në vjeshtë, ditët e qetë, shumë, duke ecur në dimër të ftohtë shkaktuar shumë pyetje. Le të përpiqemi të përgjigjem ato më të zakonshme.

Duke ecur nuk ecin me një fëmijë në të ftohtë?

Ju patjetër mund të them se në qoftë se fëmija ka lindur në dimër, shëtitje e parë në rrugë nën zero, është më mirë për të mbajtur dhomë me dritare të hapur, veshur me një fëmijë, dhe kjo gradualisht mësuar me ndryshimin e temperaturave.

Me një fëmijë prej gjashtë muajsh mund të ecin në temperatura deri në -10 në mot të qetë, me të mirë të "izolimit". Nëse acar rruga dhe era, të ecin ose të lëvizin atë në një tjetër kohë, ose të anulojë. Për tifozët e këmbë në çdo kohë të vitit dhe në çdo mot duhet të theksohet se në qoftë se fëmija nga era dhe të ftohtë mbron strollers kapuç, zarf vakët komod, nëna, i cili edhe i veshur me rroba të ngrohta, nuk do të lehtë.


Era e fortë, apo borë gëzof, e cila bie në fytyrë, jo të gjithë fëmijët të tolerojë - fillojnë të qaj dhe kapriçioz. Konsideroni këtë, duke shkuar për një shëtitje, ju lutem të jetë mushama mbrojtëse, ombrellë.

Fëmijët më të vjetër duan të ecin në të ftohtë, dhe të tolerojë temperatura të ulëta, shumë më e lehtë. Nëse fëmija është aktiv, duke lëvizur shumë, kjo nuk do të ngrijë, kaloni me fëmijën lojëra në natyrë, duke luajtur catch-up - dhe fëmija nuk do të ngrijë, dhe më zihriyetesya.

Si të visheni mom për një shëtitje në të ftohtë me një fëmijë?


Pyetja është mjaft e rëndësishme, sepse shpesh, fëmija përfundoi dhe merr kënaqësinë e këmbë, dhe nëna ime, të ngjethura nga të ftohtit, nuk mund të presin të kthehen në shtëpi. Për gëzimin e duke ecur në të ftohtë ishte reciprok, kushtojnë vëmendjen e duhur rrobat e tyre;

• Zgjidhni të ecin me fëmijën rehatshme. Rroba të lira në stilin e sportit. Përshtatshme në mënyrë ideale poshtë xhaketa, xhaketa sportive me kapuç, pantallona izoluar, xhinse;
• Këpucë me takë të lartë edhe të shtyhet për momentin pasi veshur atë në shëtitjet jo vetëm i papërshtatshëm, por edhe traumatik;

• flokësh - lëndë e detyrueshme në këmbë zyyazytsiy, mos injorojë atë;
• Mos harroni doreza - acar nuk është mënyra më e mirë ndikon në gjendjen e lëkurës, dhe të kryejë endacak duart e ngrira mjaft të pakëndshme.

Përmes një shëtitje në të ftohtë, të jetë i sigurt për t'u kujdesur për shëndetin e tyre, si hipotermi mund të çojë në ftohjet, dhe ajo veçanërisht nënat pleqsh janë absolutisht të padobishme.

Si të vishen një fëmijë?

Disa nëna kanë frikë nga hipotermi në mënyrë që këndi i fëmijës në mënyrë që ai as nuk mund të kthehet as të lëvizë. Dhe të bëjë atë për asgjë. Fëmija mund të shpejt dhe të kapur të ftohtë dhe pastaj ecin ai do të marrë asnjë dobi dhe dëm. Për më tepër, asnjëra prej të cilave nuk mund të jetë forcim dhe gjuhën, nëse fëmija qindra copa të rrobave. Baby rroba në çdo rast nuk duhet të jetë shumë i vogël. Lidhur me sasinë e punës për një rregull të tillë - nëse fëmija është më shumë se gjashtë muaj, pastaj veshin atë një shtresë më shumë se ju. Pra:


• pëlhurë me lajle ose pantallona, ​​T-shirt;
• burrë apo triko dhe bluzë me mëngë të gjata;
• kostum të ngrohtë (leshi, thurur);
• çorape;
• kapak kapak pambuku dhe ngrohjes;
• zyyazykay izoluar gjera dhe doreza;
• Nëse gjera pa fut - këpucë ose çizme.

Përpiqen për të blerë rroba të foshnjës vetëm nga materiale natyrore. Nëse një fëmijë është i ulur në një karrige me rrota, pastaj të kujdeset për një batanije të ngrohtë dhe të shtratit.

Veshur të gjitha hapat e fëmijës për të bërë shpejt në një dhomë të ngrohtë nuk ishte e nxehtë dhe nuk djersitje atë. Përndryshe, dalje në rrugë janë të lehtë për të kapur një të ftohtë. Nëse jeni vetëm në shtëpi, ju së pari të merrni veshur veten (pa rroba), veshje fëmijën, e vënë atë në karrocë dhe të marrë nga endacak në ulje, dhe pastaj të vihet në rrobat e tij.


Para se të ecin me një fëmijë:

• Fëmija pohoduyte;
• Nëse fëmija është i vjetër - i pyet ata për të shkuar në tenxhere;
• Të mbledhë të gjitha gjërat e nevojshme për një shëtitje: slyunyavchyky, fshin, lodra, telefon celular, etj në një paketë ose qese të veçantë dhe menjëherë e vënë në një karrocë për të kujtuar dhe të mos kthehen;
• Nëse endacak është në ballkon, heqin atë në dhomë, kështu që ajo ngrohur;
• Verifikoni off energjisë elektrike, gazit, ujit, një shëtitje të jenë të qetë.

Ku për të ecin me një fëmijë?


Nëse koha është e qetë dhe pa erë, pastaj të ecin fëmijën për të zgjedhur një vend për fëmijën për të goditur rrezet e diellit maksimal të trupit të prodhuar vitaminë D. marrë një shëtitje me një karrocë fëmijësh, zgjidhni një vend larg nga qyteti, transportit, rrugëve. Merrni një shëtitje në park apo pyll, pellg, nëse në dispozicion në zonën tuaj. Fëmijët më të vjetër të lumtur për të folur me kolegët në gjykatë - të organizojnë për ta topin, të jetë në gjendje për të lëvizur dhe jo të ngrira.

Në qoftë se një fëmijë i vogël i sëmurë


Në kundërshtim me mendimin e undesirability ecën ftohjet, në këmbë është ende e mundur, por vetëm nëse fëmija ka temperaturë të lartë, ai ndihet mirë, por nuk e acar të fortë në rrugë, nuk ka erë dhe reshje. Një fëmijë me ethe dhe ai nuk dëshiron të shkoni për një shëtitje. Nuk është e rekomanduar për të ecur me anginë, si dhe rritur ndjeshëm ngarkesën në zemër, e cila është shumë e padëshirueshme. Ecni me një fëmijë të sëmurë duhet të jetë e shkurtër dhe duhet të mbajë ata në afërsi të shtëpisë. Nëse fëmija është i keq - menjëherë të shkojnë në shtëpi. Dhe, sigurisht, në sëmundje jashtë kontakt me fëmijët e tjerë.