Healthy Recipes Baby Food


Ndodh që një fëmijë, pa marrë parasysh se sa ju nuk e bindi, refuzon për të ngrënë ushqim të shijshme dhe të shëndetshme. Por kjo është e nevojshme për të dalë me ndonjë emër origjinale dhe interesante e enët, pasi fëmija mund të dëshironi të provoni. Në këtë publikim janë receta të shëndetshme ushqimore fëmijë me emra që duhet interesojnë fëmijën.
Recipes Ushqim të shëndetshëm fëmijë:

1. Dumplings "copë". Për të përgatitur 4 servings duhet:.. Pa yndyrë djathë - 500 gr Miell - 100 gr, Bukë (gruri) biskota - 100 gr, 2 tbsp.. salcë kosi, 1 vezë dhe kripë për shije. Për salcë: 1 qepë 2 qepë dhe domate. Metoda: përbërësit e mësipërme për të gatuaj një shumë të dumplings. Shkarko 4 Kolobok. Vlim në ujë të kripur dhe vlim dumplings më të ulët mbrapa, pastaj kuzhinier për 15 minuta - derisa ata noton. Pastaj butësisht marrë nga dumplings ujë me një lugë slotted dhe vihet në një pjatë. Për të përgatitur salcë: domate, derdh mbi ujë të valë dhe të qartë ata nga lëkura, atëherë prerë në kube të vogla dhe përzierje me qepë finely copëtuar. Masë që rezulton vë në tigan të nxehtë dhe kuzhinier për 10 minuta në ngrohje të ulët. Duke dërguar dumplings në formën e këngë pour salcë e tyre dhe spërkat me majdanoz finely janar.2. Manny "ishuj". Për të përgatitur gjashtë servings e ushqimit të fëmijës, ju keni nevojë për: qumësht - 600 ml të freskëta ose të ngrira manaferrat - 750 gr, 3 lugë djathë, 7 lugë bollgur, 1 vezë, 1 lugë çaji niseshte patate, 4 lugë sheqer, 1. lugë çaji kripë. Përgatitja: vlim qumësht, nxitje me kripë dhe sheqer. Hidh bollgur, duke vazhduar për të ndezur qumësht. Cook bollgur për 10 minuta. Ftohtë. Pastaj, qull shtuar vezë, djathë dhe të përziera. Dumplings Blind zgjatur dhe rrokulliset ato në breadcrumbs. Për të përgatitur përzierje kokrra të kuqe në vlim berries në ujë podsaharennoy. Kur valë, shtoni niseshte (para-holluar me pak ujë) dhe të sjellë një çiban përsëri. Feeding në tryezë, dumplings dhe skuq deri artë ngjyrë kafe, vë në një përzierje gjellë kokrra të kuqe dhe e vënë atë në krye të dumplings.


3. Bollgur "rrah flail-". Kjo drithëra kombinon miell i bluar trash dhe djathin e bërë gjellë të dobishme dhe ushqyese, si djathi është një nga produktet më të dobishme të qumështit, ka shije të shkëlqyer dhe vetitë shëruese për trupin, që përmban komponente të vlefshme - yndyrë qumështi dhe proteina tretshëm. Ju do të duhet për të përgatitur: 1 tbsp. meli, 200 gram. djathë, vaj vegjetal, 4 tbsp. lugë sheqer, kripë për shije. Metoda: bust gruri, pastaj pije me ujë dhe të thatë. Duke shtuar vaj të skuqura kaçamak pamjen e artë. Pas - bollgur derdh ujë të valë, shtoni kripë / sheqer dhe kuzhinier rreth ngrohjes mesme deri butë. Së fundi shtoni djathë dhe për të sjellë të plotë rrëmujë gatishmëri zvaryvshy.


4. Pancakes me djathë. Si për të bërë ushqim të shëndetshëm fëmijë: Negus përgatitur brumë zbritje, këtë vezë përzierjen me ujë (qumësht) dhe miell, duke shtuar pak sheqer dhe kripë. Ëmbëlsira pjekje në të dyja anët të skuqura tyre në gjalpë. Për mbushjen - lëvizje vezë me sheqer, shtoni djathë dhe rrush (steamed) dhe përzierje. Hale djathë pancakes mbushje dhe rrokulliset ato zarf. Duke dërguar, nëse dëshironi, ju mund të spërkasë pancakes vanilje dhe pour salcë kosi.

5. dumplings djathë. Për të përgatitur që ju nevojitet: 1 tbsp. miell, 500 gr. djathë, 2 vezë, 2 tbsp. lugë sheqer dhe 1 tbsp. gjalpë lugë gjelle, kripë për shije. Përgatitja: gatuaj djathë dhe shtoni vezë, sheqer, vaj gjalpë (para roztopyvshy saj), kripë për shije. Llokoçis mirë. Pastaj derdh në masë rezulton në miell analizova. Gatuaj brumë djathë. Share rrjedh në këtë mënyrë brumë në tryezë, spërkatën me miell. Pastaj - të prerë brumë në pjesë të barabarta, secila me sallam mbështjellë, rrafshuar dhe prerë në copa të vogla. Atëherë le të shkojnë ata në kripur ujë të vluar dhe kuzhinier ardhja e tyre në sipërfaqe. Dumplings gatuar me një lugë slotted marrë jashtë dhe është në një tas, pastaj ju mund të derdh krem ​​dhe gjalpë i lagësht vajra.


6. qofte Rajs (imët guri). Për të përgatitur që ju nevojitet: bollgur (ose oriz) - 1 filxhan qumësht - 1 filxhan ujë - 25 gota, 1 tbsp. lugë gjalpë, 2 lugë. lugë gruri (bukë) crumbs, 2 vezë. Metoda: së pari duhet të gatuaj një bollgur ose oriz trashë qull. Një ostudyvshy pak, shtoni vezë të papërpunuara dhe përzierje. Pjesëtuar peshën në pjesë të barabarta, josh me qofte dhe roll në breadcrumbs. Cutlets shërbyer në tryezë me bllokim, bllokim, bllokim ose salcë kosi.


7. topa me gaforre shkopinj. Ju do të duhet: shkopinj Gaforrja - 200 gr, konservuar misri - 500 gr, 2 llamba e qepë, djathë - 100 gram vezë të ziera - 10 copë, Si edhe majonezë dhe arra..... Metoda: gaforre shkopinj, misër dhe prej qepëve përmes një mulli mishit të bluaj. Mix me shumë majonezë në një shtet të trashë. Me këtë masë topa të rrumbullakëta Lepim brenda i cili përmban arre core. Atëherë të gjitha topat e të rrokulliset në djathë integruar dhe vënë në frigorifer për një orë.


Ushqim Këto recetave të shëndetshme baby, të përshtatshme për të dy fëmijët dhe të rriturit. Për shembull, topa recetë me gaforre shkopinj që mund të shërbejë si një meze për tryezë pushime. Gëzojnë oreksin tuaj!