Keqkuptime të zakonshme në lidhje me shëndetin e fëmijëve


Shumë prindër mendojnë se e dinë në lidhje me shëndetin e fëmijëve të tyre e absolutisht çdo gjë. Ne kemi mbledhur në këtë artikull mitet më të zakonshme në lidhje me shëndetin e fëmijëve. Ndoshta kjo do të ndihmojë prindërit të shohim në disa gjëra krejt ndryshe.
Gabim Një. Fëmijët të cilët konsumojnë sasi të mëdha të sheqerit, hyperactivity ndryshme.
Për një kohë të gjatë atje gabimet e zakonshme që aktiviteti i tepruar i fëmijëve e shkaktuar nga doza më të larta të fëmijëve glukozë, të dorës së dytë. Me fjalë të tjera, ajo u besohet se në qoftë se një fëmijë është e mbushur me mish të ëmbël, koha e tij të gjatë nuk mund të jetë i qetë. Kjo teori mbështetet edhe profesionistët mjekësorë dhe shkencëtarëve. Pra, shpesh pediatër ishin ato "të tmerrshme" njerëzit që janë duke u kujdesur për shëndetin e fëmijëve, rekomandohet të lëvizin prindërit privojnë fëmijët ëmbëlsirat e tyre.


Disa vite më parë, shkencëtarët kanë debunked mitin për shëndetin e fëmijëve. Ata kryer një sërë studimesh gjatë së cilës u gjet asnjë marrëdhënie midis aktivitetit dhe numrit të fëmijëve që ata prekje glukozë. Kjo sugjeron se në qoftë se një fëmijë ka një tendencë për të hyperactivity, atëherë ajo nuk mund në asnjë mënyrë të ndikojë candies dhe ëmbëlsirat tjera.

Pershendetje dështuar. Përdorimi i vitaminës C do të shpëtojë nga ftohjet.
Kjo është pjesërisht e vërtetë deklaratë. Për një kohë të gjatë vitaminës C është konsideruar një ilaç për shumë sëmundje dhe, mbi të gjitha, gripi dhe ftohjet. Kur një fëmijë duket kullojnë hundët ose teshtitjes ai filloi, prindërit blerë vetëm limon të pasur në vitaminë C ose acidi Askorbik në farmaci. Ajo është rritur shpesh rreptësisht të ndjekin parimin e "më të mirë."

Megjithatë, hulumtimet e kohëve të fundit mjekësore mund të gaboj këto prindërit. Doli se roli i vitaminës C preuvelychyvalas në masë të madhe. Në veçanti, studiuesit në përfundimin se vitamina C pothuajse nuk është në gjendje për të mbrojtur kundër të ftohtit. Por në të njëjtën kohë ajo lejon për të zvogëluar përdorimin e rregullt të kohëzgjatjes së sëmundjes. Kjo do të thotë se në qoftë se një fëmijë gjatë sëmundjes merr të paktën 200 mg vitaminë C në ditë, përballen me sëmundje, ai do të së shpejti.

Oman mbi shëndetin e fëmijëve të tretë. Kur lexoni në vizionin e errët përkeqësohet.

Keqkuptime të zakonshme rreth yjeve, ndoshta më këmbëngulës. Jo vetëm sasia e madhe e shkencës mjekësore larg nga njerëzit, por shumë ophthalmologists janë absolutisht të sigurt se leximi në dritën e zbehtë është e dëmshme për sytë dhe shpejt çon në nevojën për të veshin syzet.
Ky besim ka mohuar kohët e fundit ekspertët në Universitetin e Nju Jorkut. Studimet e fundit kanë lejuar ata që të arrijnë në përfundimin se leximi në dritë të dobët nuk do të ndikojë në mprehtësi vizuale. Shkencëtarët besojnë se leximi në të errët lodhje sy shkaktojnë, dhimbje koke pamjen. Megjithatë, ajo mund të pengojë vizion dhe të ndikojnë në perceptimin e cilësisë në përgjithësi.

Rastësisht, në mënyrë të ngjashme rasti me bindjen se shikuar televizor nga një distancë e afërt të dëmshme për sytë. Ky mit edhe nuk është marrë ende prova shkencore.

Miti i katërt. Gjatë fëmijën e tij sëmundje duhet të hanë fuqishëm për të fituar forcë.
Shumë ekspertë besojnë se idetë e gabuara të përbashkëta në lidhje me nevojën për të ngrënë shumë gjatë sëmundjes papranueshme. Nëse fëmija është i sëmurë, gjyshja dhe nëna shpesh përpiqemi sa më mirë që ju mund të ushqyer atë. Në fakt, me këtë sëmundje duhet të hani pak. Sure, forca e trupit të nevojshme për të luftuar infeksionin, dhe kjo është e burimet e tyre. Nëse gjatë stomak sëmundjes plotë e ushqimit, trupi do të duhet të kushtoj një pjesë të energjisë së tyre në tretje, kështu kontrollin e sëmundjes do të jetë i paefektshëm.

Prandaj, në qoftë se simptomat fëmijë zhvilluar duhet të vihet në shtrat dhe sa më shumë ujë. Një ushqim të mirë ushqyer të vogla, ushqim të lehta: fruta, sidomos agrume, manaferrat, perime, mish i zier, të pasura me proteina.

Gabim e pestë. Plagët shërohen më mirë kur të ekspozuar ndaj ajrit.
Në fakt themeluar që u mbyll plagën të shërohet më shpejt se hapur. Përveç salcë ndihmon në procesin e shërimit për të shmangur plagët, sepse fashë shkak mbajtur lagështi, lëkurë i krisur nuk është, në sipërfaqe të saj nuk është formuar kore.

Për disa kjo mund të duket e çuditshme, pasi supozohet se kore - një rezultat pozitiv në shërimin e plagëve. Në fakt, korja vetëm ngadalëson procesin e shërimit dhe, për më tepër, ajo rrit dhëmbëza yyazytsirnist dhe dhëmbëza.