Foshnja Ushqyerit në muajin e pestë të jetës


Ushqimi më i mirë për pasardhësit e dashur është qumështi i nënës. Por aty vjen një kohë kur një fëmijë i rritur i qumështit të nënës nuk është e mjaftueshme. Në muajin e pestë të jetës fëmija është duke u zhvilluar shumë shpejt dhe ka një nevojë për të plotësuar përzierje e qumështit (për fëmijë - shtuchnyka) apo produkte të tjera të qumështit të gjirit - burimet e yndyrave, karbohidrateve, proteina, minerale dhe vitamina.
Në treguesit e moshës (zhvillimit emocional dhe fizik), gatishmëria e një fëmije për të pranuar një ushqim të ri mund të identifikohet nga parametrat e mëposhtëm:• pesha e foshnjës në lindje është dyfishuar;
• fëmija mund të ulen me mbështetje, apo edhe vetë;
• mbajtjen e besim një rrapëllimë;
• ulur në një tavolinë, duke treguar një interes aktiv në ushqime të reja (si duke u përpjekur të rritet një pjatë me sallatë ose për të marrë larg një copë bukë nënës).

Për shkak të pamundësisë së sistemit të tretjes para futjes së ushqimeve plotësuese (2-3 muaj) mund të shkaktojë dhimbje barku, të vjella, karrige të paqëndrueshme apo alergji. Prandaj, futja e re nuk mund të fillojë më herët se në muajin e pestë të jetës. Në mënyrë për të futur një produkt të ri nuk mund të jetë në imunizimin, gjatë sëmundjes në mot të nxehtë apo për disa arsye fëmija juaj ndjehet stresit emocional.


Përveç rregullimeve të ndryshme të bëra në ushqimin e fëmijëve dhe në rastet e mëposhtme:

• në foshnjat e parakohshme dhe ata që vuajtën sëmundje të ndryshme, koha e futjes së ushqimeve plotësuese do të ndryshojnë;
• Fëmijët - ushqime alergji fillon me pure perimesh;
• të ushqyerit të fillojë të ushqyerit natyral dhe artificial kryhet në kushte të ndryshme: 6 dhe 5 muaj, respektivisht;
• Nëse fëmija ka një tendencë për kapsllëk, pastaj të fillojë me fruta dhe perime, dhe vetëm pastaj të futur drithëra.

Një tjetër rregull shumë i rëndësishëm i ushqimeve që duhet të mbahet mend çdo mama është në vijim - çdo lloj i ri i ushqimeve futur në mëngjes nga një sasi të vogël (një gjysmë lugë çaji) për të parë mundësinë e reaksioneve alergjike ndaj produktit. Shije të re gjithmonë të përpiqet për të dhënë ushqyerjen me gji fëmijën apo formula. Një produkt duhet të administrohet brenda shtatë ditësh, duke e çuar në fund të javës në normë moshës.


Nëse fëmija juaj është i përkryer të shëndetshme, duke filluar 5-6 muaj, të hyjë në dietë e lëng frutash dhe pure. Tradicionalisht, pediatër rekomandojmë lëng molle. Mjerisht, edhe lëng molle mund të shkaktojnë alergji. Pra, fillojë me mollë e gjelbër! Pure frutash futur në dietë në të njëjtën kohë si lëng.

Shuma e lëng dhe fruta pure llogaritet si vijon: të marrë një muaj të jetës dhe të shumohen nga 10 gram (p.sh., 6 muaj fëmija duhet të pini 60 gram lëng ose të ngrënë 60 gram ditë pure). Nëse brenda një deri në dy javë me një lëng frutash nuk shkaktojnë alergji, ne mund të përpiqemi për të dhënë lëng të përzier (Apple-karrota, mollë dhe kumbulle). Ne duhet të kujtojmë se boronice dhe rrush pa fara e zezë lëngje të japë efekt të caktuar dhe karrota, kumbull dhe kajsi ndihmë për kapsllëk. Një fëmijë alergjik mirë kuzhinier dardha pure, banane ose mollë. Mënyra më e lehtë për të gatuaj një mollë e pjekur, fruta tërësisht të larë, hiqni thelbin dhe piqem në furrë (piqem 10-15 minuta). Me kalimin e kohës, dieta e fëmijës mund të shtoni kumbulla, dhe dardha. Në vjeshtë dhe zyyazykay periudhe, ju mund të përdorni fruta të ngrira, ata mbahen të gjitha vitaminat e dobishme dhe e nevojshme.


Duke vënë perime në ushqim për fëmijë - është gjithashtu një hap i rëndësishëm në zgjerimin e dietën e tij. Në trupin e fëmijës me perime bie fibra, e cila ndihmon për të përmirësuar lëvizshmërinë e zorrëve. Me bakteret e indeve dhe toksina janë excreted.

Në perime fibra të pasura me vitamina A, C dhe lindje. Është shumë e rëndësishme dhe perime proteina, e cila ka një vlerë të ndryshme ushqyese se proteinave shtazore. Gjithashtu perimet janë minerale: kalcium, fosfor, magnez, kalium. Nëse keni kohë dhe mundësi, pastaj gatuaj supave perime dhe pure patatesh në shtëpi. Ne duhet të fillojë gjithmonë me një produkt, të tilla si kungull i njomë. Ju pastaj mund të shtoni patate (vymochyvshy para në ujë), pastaj lakër, dhe më vonë - karrota. Në pure perimesh është e këshillueshme që të shtoni 1-2 lugë vaj vegjetal (ulliri ose luledielli). Në përgatitje dhe lejohen të përdorin perime të ngrira:


• Vendosni perimet në ujë të vluar dhe të rrjep për rreth një orë;
• perime ngjyhet mund të jetë i gatuar steamed ose të ziera në pak ujë për 15 minuta;
• Drain dhe pure mirë me një pirun perime (ju mund të përdorni një blender).

Feeding një fëmijë në muajin e pestë të jetës, përveç frutave dhe perimeve duhet të diversifikuar dhe qull. Shuma e drithërave llogaritur si shuma e frutave dhe perimeve pure: të fillojë me 5.10 gram.

Sipas mjekëve pediatër, drithëra parë që të jetë e lëngshme, pa qumësht, gluten dhe sheqer. Këto kërkesa shërbejnë hikërror, misri dhe oriz drithëra. Më vonë, ju mund të hyjë bollgur.


Në takim e hershme të fëmijës qull nënës mund të shtoni qumështin e gjirit. Nëse fëmija juaj është alergjik ndaj qumështit të lopës, është parë e nevojshme për të përgatitur ushqim për supë perimesh ose ujë. Uji është e dëshirueshme që të përdorin një shishe, etiketuar veçantë "ushqim për fëmijë." Në qull përfunduar nga 6 muaj mund të shtoni vaj gjalpë (me ose dermatit atopik përdorimit diatez vetëm perime). Vaj Gjalpë - një koncentrat i yndyrë qumështi për vlerën e saj ushqyese referohet yndyrna shtazore, të cilat furnizojnë energji për trupin e fëmijës. Avantazhi i madh me qull që e bëri në kushte industriale. Ata janë pasuruar me shumë vitamina, kalcium, jod dhe hekur. Këto ushqime janë mirëmbajtjen e shumë e mirë parandaluese për të parandaluar zhvillimin e mangësitë vitaminë, anemi dhe rakit tek fëmijët.


Në fund duhet theksuar se sasia e ushqimit të fëmijës në muajin e pestë të jetës me peshë shumë të ulët apo të lartë të trupit përcakton vetëm pediatrin. Ajo do të marrë parasysh të gjitha karakteristikat dhe nevojat e fëmijës individuale. Dhe përshkruajnë dietë e duhur për fëmijën tuaj.