Viti i parë i jetës së fëmijës së gjumit


Mbrapsht në përmbushjen e një fëmije, ne duhet të vënë bazat për një fëmijë të qetë gjumë. Ajo është e mirë për të përgatitur fëmijën për të mirë, gjumë të shëndoshë, duhet të fillojë brenda tre deri në katër muaj. Melatonin (hormon gjumë) fillon të prodhohet në 6-8 javë, dhe para se fëmija nuk mund të fle natën. Në një shumë të nevojshme për një të fortë, gjumë të duhur orën biologjike fëmijë fillon të prodhojë 12-16 javë të moshës. Por duke fjetur normë fëmijë themeluar mjekët nuk janë gjithmonë të vërtetë. Nëse fëmija juaj është i shqetësuar gjatë natës, ajo nuk i përmbahet standardeve të përcaktuara të fjetur, nuk do të supozojmë se kjo nuk është e gjitha e drejtë, ju vetëm duhet për të ndihmuar atë të mësuar për të fjetur. Fëmija fle viti i parë duhet të jetë e saktë.


Gjumi duhet të jetë prioritet
Për fëmijën është jashtëzakonisht e rëndësishme si cilësi e gjumit dhe kohëzgjatja. Mos harroni këtë kur fëmija të hyjë në gjumë vitin e parë. Shkenca ka provuar se fëmijët që nuk marrin sasinë e nevojshme të gjumit, ato kanë prodhuar hormon shumë stres - kortizolit. Dhe sasia e tepërt e tij në gjak awakenings rrezikshme të shpeshta gjatë natës. Prandaj rreth vicioz: mungesa e gjumit - hormon stresi - mungesa e gjumit. Prandaj, ju duhet të siguroheni që fëmija shpesh flinte gjumë i mirë që ndikon në aktivitetin e trurit, vëmendje, sjelljen dhe aftësinë e të mësuarit. Mbani monitorimin fëmijën në vitin e parë të jetës, shenjat e të qenët i përgjumur në atë yawning, moodiness, fërkon sytë. Pereduyazyka tilla të ju jap përgjigjen në kohë dhe të zgjedhë momentin më të mirë për të investuar në gjumë.


Përgatitja për gjumë
Kohë tranzicioni për të fjetur një fëmijë është kurrë e mprehtë, sa më shpejt që drita shuhet. Ju duhet të përgatiten për të fjetur më parë. Asistentët e mirë do të mirëpresë masazh dhe një dush të ngrohtë. Kur trajtimet me ujë të reduktuar dritë, bisedoni me fëmijën qetë, zë të ulët. Fshij atë lëvizjet qetë masazh. Pas tre javësh të mësimeve një fëmijë në vitin e parë të jetës fillon të bjerë në gjumë shumë më të shpejtë dhe të zgjohen natën të jetë shumë më pak. Prandaj, gjatë ditës do të jetë më pak kapriçioz.


Është e nevojshme për të vënë fëmijën në shtrat jo kur ai tashmë në gjumë, dhe para se të fle. Mos lejoni që fëmija juaj bie në gjumë, ndërsa gji ose kur ju jeni lëkundje atë në djep, përndryshe ajo do të mësohen, dhe nuk do të fle pa asistentë të tilla. Nëse fëmija mëson për të bjerë në gjumë të tyre, ajo shpejt mëson për të qetësuar veten e tij, pas një nate zgjuar. Mundohuni të ushqyer fëmijën tuaj procedurat përgatitore para gjumit. Dhe pastaj, ajo nuk do të bjerë në gjumë në duart tuaja, dhe krevat, pas ndërrimit pelena. Qëndrojnë së bashku, këndojnë atij një ninull, dhe të qetë frymarrjen tuaj, zëri juaj do ta ndihmojë atë të fle. Përkundrazi, në fillim të trajtimit fëmija do të rezistojnë, por nuk do të heqë dorë, të mbajtur regjimin, dhe një fëmijë i vogël do të mësohen me këtë gjumit. Për fëmija nuk është formuar zakone të "gabuar" "lidhur me kohën e gjumit, të fillojë kohë për të mësuar një fëmijë, dhe pastaj ajo do të jetë më e lehtë për të arritur normalizimin e gjumit. Mos goditje dhe korrigjuar atë në kohën kur ai është në gjumë, edhe në qoftë se ju besoni se është e pakëndshme të gënjejë, ose ju thjesht nuk mund të presim që të pat e tij "engjëll". Është më mirë për të lënë të gjithë ndjeshmëri të dhe dashurinë për një kohë tjetër, fëmija mund të jetë i përfshirë në këtë proces.


Ushqyerit natën
Deri tre muaj pleqsh fëmijën natën nga tre në pesë herë. Por gradualisht numri i feedings gjatë natës duhet të reduktohet. Në mënyrë tipike, fëmijët që hanë shumë gjatë natës, zakonisht gjatë natës, hani pak dhe zgjoheni në natën për shkak të uriturit. Si rezultat i kësaj, ju jeni të detyruar të zgjoheni disa herë gjatë natës dhe t'i japë fëmijës gjoksin ose një shishe me formulë. Nëse ju të reduktuar të ushqyerit natën, ju merrni atë ditë do të hani fëmija të mjaftueshme për të mos zgjohen gjatë natës. Por në drejtësi duhet të them se fëmijët të cilët janë qumësht ushqyer të gjirit, zgjohen natën më shpesh se sa ato në një artificiale ". Përgjigjja është e thjeshtë, vetëm qumështin e nënës tretet shumë më shpejt në trupin e fëmijës, dhe një ndjenjë e urisë. Dhe kontakti me gji lejon fëmijën për t'u çlodhur dhe të bjerë në gjumë. Ata fëmijë që bëjnë thirrjen e parë për gjoksin më të mirë gjumi ndoshta do të përjetojnë vështirësi me gjumin. Nëse fëmija ra në gjumë gjatë të ushqyerit, të përpiqen për të zgjoni atë dhe pastaj të përfundojë me rregullat.


Çfarë ndodh nëse
- Kid pyet askënd për të lexuar një histori ose të këndoj një këngë në mes të natës.
Për të trajtuar fëmijën me dashuri, por të jetë i fortë. Krijo një ritual të caktuar: përrallë, ninull, përqafim fëmijë, uroj natën e mirë - dhe të përpiqen që të rrinë në atë. Nëse fëmija fillon të rezistojë dhe të kërkoni për të lexuar një histori, thoni atij që ju të rënë dakord mbi një të ri ëndërr përrallë, por jo gjatë natës. Pyetni jo çfarë ka ndodhur, dhe aty ai kishte nevojë për disa dëshirat.

- Kid reagon menjëherë pas daljes tuaj nga dhoma. Fëmija duhet të jenë të përgatitur për të fjetur fizikisht dhe psikologjikisht. Kaloni trajtimet gjumit qetësues. Nëse kjo nuk funksionon, në mënyrë të sigurtë të kryer fëmijën në shtrat dhe të thonë "Tani ne kemi nevojë për të fjetur." Vetëm sigurohuni që fëmija nuk është pranuar nga loja në qoftë se ju vazhdimisht dërgoni fëmijën në shtrat.

- Fëmijë zgjohet herët në mëngjes ju zgjon.

Mundohuni të mbani dhoma e fëmijëve ishte i qetë dhe ka pasur një dritë e ndritshme. Instaluar Windows dhe var perde të indeve të dendura. Provoni ndryshimin e gjumit. Herët wake-up mund t'i atribuohet të fle vonë. Të sigurojë që fëmija fjetur gjatë ditës dhe se koha e ditës në gjumë natë nuk ishte shumë e gjatë. Nëse fëmija u zgjua në pesë të mëngjesit, do të përpiqen për ta vënë atë mbrëmje tjetër më herët se zakonisht.


- Masazh
Fëmijët të cilët rregullisht masazh para gjumit, sipas studimeve, nuk vuajnë çrregullime të gjumit. Përmbajtja malatonina rritjen e trupit të fëmijës dhe hormon stresi reduktuar ndjeshëm.