Si për të trajtuar një fëmijë nga SARS


Frymarrja - funksion jetik kryer disa organe të ndërlidhura trupit të njeriut (mushkëritë, bronke, hundës dhe gojës, etj). Ata formojnë së bashku një sistem të veçantë që ofron trupin tonë me oksigjen, dhe ajri hyn trupi është i ngrohur dhe humidified. Ai sistem fëmija frymëmarrjes është një portë për të infeksionit (përfshirë ARI - infeksion respirator akut viral). Si për të trajtuar fëmijën e SARS-it dhe si të bëhet kjo në mënyrë më efektive?
Fëmijët e vegjël shpesh i ftohtë, kollë, teshtij, kështu që objekt i infeksioneve respiratore akute virale është gjithmonë aktuale. Konsideroni infeksionet që prekin rrugët e frymëmarrjes e sipërme. Pse ne jemi shpesh një fëmijë me pediatër? Mjeku nuk e vënë diagnozën mitur - të ftohtë si inflamacion të sipërme e duarve të traktit respirator numër të madh të infeksioneve virale, duke përfshirë rinovirusëve, Enteroviruseve, koronovyrusы.Periudha e inkubacionit zgjat dy deri në tre ditë, dhe sëmundja shfaqet për ne në gjithë lavdinë e saj, në formën e rritjes së temperaturës trupore, letargji, frymëmarrje utrudnenosti hundës, gjumë të dobët, dhe diarre ose të vjella në foshnjat. Me moshën, përgjigja për këtë lloj të infektimit disa ndryshime, dhimbje koke, dhimbje të fytit. Hundë i lëngshëm, pafuqi dhe dobësi, kollë e thatë pashprehur. Mukusit në rrjedhën e hershme të sëmundjes të qartë, pastaj - të verdhë, me një nuancë të gjelbër. Mos harroni se është e nevojshme që të dallojnë të ftohtë nga gripi, komplikime të rrezikshme të rënda, sidomos për shkak se këto sëmundje kanë simptoma të ngjashme.


Kulmin Incidenca e përbashkët SARS ftohtë dhe bie në jashtë sezonit (pranverë dhe në vjeshtë). Në këtë kohë fëmijët kur vizitojnë trajnime të ndryshme dhe institucionet arsimore janë në kontakt të vazhdueshëm me folësit e llojeve të ndryshme të infeksioneve. Përveç të ftohtë dhe të thatë me ajër - tokë e përkryer të mbarështimit për mikrobet dhe bakteret. Kjo është më e zakonshme në fëmijë të vegjël (deri në tetë herë në vit), pas arritjes së moshës së gjashtë forcon sistemin imunitar, dhe adoleshentët janë duke vuajtur një mesatare prej tri herë në vit.


Pezmatimi i sinuseve - sinusit.
Shprehur në bllokimet e trafikut, kur sinuset përflakur kanë filluar të ndajë mukusit, parandalimin e frymëmarrjen e lirë dhe duke shkaktuar parehati. Sinusit akut zgjat për tre javë, kronike - më shumë se tre muaj. Përveç ngjeshur sinusit manifestohet në ethe, dhimbje koke. Për diagnozën përdorur provim X-ray. Duhet të theksohet se inflamacion i mukozën e hundës, shpesh ndodh kundër ftohjet. Për të parandaluar sinuzit dhe ftohjet, ne rekomandojmë zgjidhje të rregullta larëse hundës kripë (p.sh., zgjidhje fizike) dhe vыsmarkyvanye kujdesshëm për nxjerrjen shkarkimin mukozë nga hunda.


Inflamacion të faring quhet faringjit.
Fyt është shumë e dhimbshme, e kuqe. Bajamet përflakur, ata lindin purulent pllakë. Të gjitha arsye faringjit nuk është kuptuar plotësisht, ajo është e njohur se kjo sëmundje është natyra virale dhe bakteriale, por jo vetëm. Pacienti ndjen dhimbje kur gëlltitjes, kollë kollë dhemb si e thatë dhe rritjen gërvisht fyt. Ndoshta temperatura rritet. Ruajtja simptomat më shumë se tri ditë - gjithmonë të thirrur pediatrin per terapi antibiotike emërimit. Doktor duke përdorur mostrat e sekrecioneve fyt përcaktojnë etiologjinë e sëmundjeve dhe të përshkruajnë trajtim të duhur në këtë rast. Në asnjë rast nuk mund të vetë-mjekoj, sepse sëmundja mund të ketë pasoja shumë serioze në formën e fruth i keq, artrit reumatoid, sëmundjet e sistemit urogjenital.


Largimi i bajamet nga kirurgji (heqje e bajameve).
Bajamet Palatine janë të djathtë dhe të majtë të gjuhës përfaqësojnë arsimit - vile indeve limfoid. Ata luajnë një rol në formësimin e imunitetit fëmijë duke prodhuar antitrupa kundër infeksioneve të ndryshme, sepse ky trup është i rëndësishëm në luftën kundër imunitetit foshnjore dhe mjedisin. Për mjeku mund të përshkruajnë heqje e bajameve kirurgjikale në rastet e mëposhtme:
- Madhësia e bajamet janë aq të mëdha, duke e bërë të vështirë për frymë, duke shkaktuar ndaluar frymëmarrjen gjatë gjumit, vështirësi në të hahet (gëlltitjes).

- Grykët periodike.
- Ulcerat mbi bajamet shfaqen periodikisht.
- Sëmundje grykët provokuar shfaqjen e konfiskimit.
- Dimensione bajamet kontribuojnë në inflamacion kronik të hundës dhe veshit zgavrën.

Otit
Otitis quajtur otitis media. Kjo zakonisht ndodh si një komplikacion i SARS-it, si veshit të mesëm dhe faring ketë kontakte në formën e tubit Eustachian. Por ia vlen të përmendet se otitis mund të fillojë pa ndonjë ftohjet mëparshme. Shell i veshit të mesëm në otitis është ndezur, nuk ka mukusit të tepërt që të çon në bllokimin e tub Eustachian. Ulur pragun e dëgjimit, ka dhimbje në veshin e mesëm. Nëse sëmundja drejtuar dhe të fillojnë trajtimin e hershëm, pacienti mund të ohluhnuty. Simptomat mund të jetë një dhimbje koke, ethe, gjendje e sëmurë, letargji.


Mjeku mund të përshkruajnë trajtimet e mëposhtme:
- Otitis mund të jetë një manifestim i alergjive, kështu që është e nevojshme për të vaksinuar kurs dhe antihistamines.
- Evstahyeva tub mund të clamped adenoids shumë i madh. Prandaj, ju duhet adenoydэktomyya (heqjen kirurgjikale të adenoids).
- Me efekt pak më lart masave të përdorura drenazhuvannya daulle e veshit. Kjo procedurë është bërë duke përdorur një tub të veçantë plastike.