Faqet e kuqe Pse fëmijë


Ndoshta shumë mund të kujtojnë se kohët e fundit një atribut i detyrueshëm i paketës me foshnjore thatë drithëra përzierje ose fëmijët vazhdimisht u lidh gojën me faqet e kuqe. Ndoshta atëherë prodhuesit e ushqimit të fëmijës dukej tamam duken trupmadh të shëndetshme, në të cilën të gjithë fëmijët duhet të ketë bërë menjëherë pas konsumojnë këtë produkt. Por tani edhe njerëzit larg nga mjekësia ndoshta e dini që faqet e kuqe - nuk është një shenjë e crumbs shëndetësore dhe shprehje e diatez.


Kjo nuk është një sëmundje, por ende
Ekzemë, në fakt, nuk është një sëmundje, por një shtet kufitar, sensibilitet të sëmundjes. Siç e dini, shumica e sëmundjeve kronike të njeriut ndodh kundër një sfond të një predispozitë. Identifikon gjitha këto predispozitë gjenetike individuale të çdo individi.
Llojet e diatez:
Neuro-arthritic diatez karakterizuar nga një tendencë për trashje, diabeti, përdhes dhe artritit, e cila është shkaktuar kryesisht çrregullime të metabolizmit të acidit urik dhe akumulimin e purines në trup (produktet e saj prishjen) dhe, në një masë më të vogël - lipidet dhe metabolizmit të karbohidrateve. Është vërtetuar se kjo formë diatez mund të trashëgohet.

Limfatyko-diatez hypoplastic karakterizuar nga një rritje e vazhdueshme e pothuajse të gjitha nyjet limfatike dhe gjëndër thymus, mosfunksionim endokrine (funksioni reduktuar veshkave), një tendencë për infeksione të shpeshta dhe reaksione alergjike. Në formimin e diatez sëmundjeve infektive të rëndësishme të kryera mbi nënën e ardhshme, si dhe komplikime të tjera të shtatzënisë, që çon në hipoksi fetusit.

Exudative-fytit (EQW) , ose, më shumë të ngjarë - diatez alergjik - një sëmundje e veçantë për fëmijët e vegjël. Në pacientët pediatrik ka rritur ndjeshmërinë dhe indet pengesë dobësi (të lëkurës, mukozës), reduktohet rezistenca ndaj infeksionit, kursin e inflamacionit dhe reaksioneve alergjike zgjatur. Është ky lloj i diatez aq e zakonshme që shpesh termi "diatez" besojnë atë për një sinonim.Exudative-fytit diatez (EQW) (atopike diatez): ballë për ballë


Diatez alergjik manifestohet në forma të ndryshme rreth 30--60% e fëmijëve në 2 vitet e para të jetës. Për 75--90% e këtyre fëmijëve është vetëm një episod, dhe vetëm pak më vonë mund të zhvillojë alergji.
Në foshnjat reduktuar funksionin mbrojtës të zorrëve. Fakti që në këtë moshë prodhuar ende enzimat ndihmon tretjen e ushqimit mjaft e antitrupave mbrojtëse dhe të rritur pėrshkueshmėrisė e murin e zorrëve. Kombinimi i këtyre fëmijëve takt moshës gastrointestinal të çon në atë që nedorasscheplennыe përbërësit e ushqimit, kryesisht proteina, zhytur lehtë në gjak. Këto fragmente të mëdha të molekulave kanë shprehur veti antigjenike, atë zinxhir të shkaktojë të reaksioneve alergjike. Çdo reaksion alergjik fillon të zhvillojë antitrupa specifike përkasin imunoglobulinë E (IgE). Kontaktoni me Këta antitrupa çon alergjen për lirimin e histaminës - substancë që shkakton vasodilation, indi ënjtje, kruarje, etj Në vitet e para të jetës lirimit fëmijët histamine nga qelizat e gjakut nuk mund të shkaktohet vetëm antitrupa IgE, por edhe shumë substanca të tjera dhe madje edhe ndikimi i faktorëve të jashtëm (p.sh. ftohjes). Përveç kësaj, ndjeshmëria e indeve të histaminës foshnjat është shumë më e lartë se në të rriturit, dhe inactivation (çaktivizimi) të të saj ulur ndjeshëm. Nga kjo është e qartë se pse e gabuar që të vë shenjën e barazimit diatez alergjik dhe reagim tipik alergjik: në qoftë se ajo është e bazuar alergji reagimin pervers të sistemit imunitar (prodhimi i antitrupave ndaj substancave që janë në të vërtetë të sigurt dhe normalisht nuk duhet të stimulojnë një përgjigje imune), pastaj me diatez alergjike rol të madh në zhvillimin e reaksioneve alergjike të luajnë një karakteristikat e moshës së traktit dhe hystamynnoy ndjeshmëri gastrointestinal.

Manifestime tipike alergji dhe diatez alergjik mund të jetë i ngjashëm, por ata kanë mekanizma të ndryshme të zhvillimit. Prandaj, një qasje të ndryshme duhet të jetë për të trajtuar problemin. Vetëm 1/3 e fëmijëve me diatez alergjik vërejtur nivele të larta të IgE në gjak. Prandaj manifestime diatez varet nga doza e marrë nga alergeneve: vetëm një sasi relativisht e madhe e ushqimit të ngrënë çon në reagime të lëkurës, e më së shpeshti vërejtur manifestime të dermatit atopic. Në disa raste, shuma të vogla të alergjen që çon në reaksioneve serioze alergjike.

Rreziku i dermatit atopic (AD) rritet me predispozicion trashëguar ndaj reaksioneve alergjike dhe në qoftë se nëna shtatzënë konsumojnë një sasi të madhe të alergeneve (të tilla si fruta agrume, luleshtrydhe, etj), sidomos në tremujorin e fundit të shtatzënisë. Shenjat e para të SHA nxit konsumin e proteinave të qumështit të lopës (zakonisht kur administrohet komponimet), si dhe vezët, frutave agrume, luleshtrydhe, luleshtrydhe, bollgur dhe drithëra të tjera. Duhet theksuar se vezët, luleshtrydhe, luleshtrydhe, fruta agrume, banane, çokollatë shkakton lirimin e histamine veten, duke anashkaluar në fazën e zhvillimit të antitrupave. Nëse fëmija është ushqyer me gji, diatez mund të ndodhë si rezultat i përdorimit të këtyre produkteve me qumësht nënën.

Manifestimet më të zakonshme të Krishtit janë skuqje, thatësi dhe faqet flaking (skuqje mund të reduktohet ose plotësisht zhduken kur hyjnë ftohtë dhe restauruar pastaj). Nga një moshë të re në këto foshnjat mund të tregojë lëkurën e përgjithshëm të thatë, zbehet gjatë skuqje pelenë në lëkurë folds, sidomos në bigëzim dhe mollaqe. Në lëkurën e kokës në rajonin parietal formuar "Qumësht kore"Ose gneiss (thekon që rrinë sekretimin e gjëndra dhjamor). Ata mund të zhvillojnë rashes të ndryshme, strofulyus (nodules itchy mbushur me përmbajtje të qartë), vatër lagësht. Fëmijët në mënyrë që të qenësishme "gjeografik" Gjuha (gjuha është yscherchennыy linja skuqur të ndryshme), konjuktivit zgjatur, rinitit. SARS ata zakonisht ndodh me sindromën obstruktive ose imët guri rreme, anemi vërejtur, karrige të paqëndrueshme. Pesha e trupit shpesh rritet në mënyrë të pabarabartë, mund të jetë e tepruar.

Gjatë Krishtit undulating, përkeqësimi shpesh të lidhura me gabime në dietë, por mund të jetë për shkak dhe meteorologjike faktorët dhe comorbidities, dysbiosis, kryejnë vaksinimin. Deri në fund të vitit të dytë të manifestimeve të jetës së Krishtit zakonisht zbutur dhe zbehet gradualisht, por në 10--25% e fëmijëve mund të zhvillojnë sëmundje alergjike: astma, ethe hay. Kjo është arsyeja pse ajo është e domosdoshme për të ndihmuar trupin të vogël përmes kësaj periudhe me rrezik minimal dhe të dalë nga kjo gjendje. Parandalimin Dështimi çon në tendosje të gjitha sistemet mund të kontribuojnë në ndarjen përfundimtare të mekanizmave të mbrojtjes dhe të rezultojë në sëmundje serioze (të tilla si astma ose dermatit atopic).A është e mundur për të trajtuar diatez?


Që shumica e alergeneve janë me origjinë ushqimore, trajtim diatez fëmijët fillon me krijimin e një dietë të ekuilibruar. Është e përshtatshme për të theksuar se sa e rëndësishme është për të gji fëmijën. Së pari, proteinat e qumështit të njeriut është 100% pronat alergjike lirë, ata janë të degraduar lehtësisht nga enzimat kec; Së dyti, qumështi i gjirit përmban shumë sekretore imunoglobulinave A, e cila mbron mukozën e zorrëve e molekulave alergeneve të mëdha; së treti, qumësht ka enzima të zbërthejnë komponime të tyre dhe, më në fund, është parandalimi më i mirë i dysbiosis. Fëmijët të cilët janë të përziera dhe të ushqyerit artificial duhet minimizuar rrjedhjen e proteinave të qumështit të lopës. Kujdes duhet të merren për përzierjet e përdorura janë përshtatur për 1 / 3--1 / 2 dietën e përditshme mund të jetë thartuar përzierje. Në qoftë se edhe një gji shkakton reaksione alergjike duhet të transferojë fëmijën në një përzierje të përgatitur nga sojë (për fat të keq alergjik të proteinave të qumështit të lopës në 20--30% të rasteve dhe është shoqëruar nga një reagim ndaj proteine ​​soje), ose në bazë të hidrolizate proteinike . Më tej, futja e drithërave dhe perimeve pure, ata nuk duhet të gatuaj me qumësht, dhe mbi bazën e formulës së duhur fëmijës ose supë perimesh dhe përdorur për kefir pijshëm (7 muaj), kos (8 muaj), produkte të tjera të qumështit. Fëmija nëna Ushqimi dhe nëna janë të përjashtuara alergeneve obligojnë, si dhe produkte individuale të shkaktojnë reaksione alergjike (përveç gji nuk duhet te trupezuar me mbeshtjelljen e produkteve tuaja dietë me qumësht të freskët - është më mirë për të zëvendësuar qumështit tyre). Është vërtetuar se gjendja e fëmijëve me diatez alergjik keq me konsum të tepruar karbohidrate. Sheqeri në dietë duhet të zëvendësohet me fruktoza (në një raport prej 1-03 si fruktoza është e ëmbël).

Foshnjat që janë shishe-ushqyer, është e nevojshme për të futur ushqime të ngurta pak më herët se zakonisht (rreth 45 muaj), ndërsa në fillim me pure perimesh. Drithëra jo më herët 6--65 muaj duhet të administrohet (kjo duhet të përjashtojë bollgur dhe bollgur). Nëse fëmija është ushqyer me gji, ushqime duhet të futet më vonë se zakonisht, që është, prej rreth gjashtë muaj.
Ndonjëherë fëmijët me alergji ushqimore emëruar medikamente. Kjo është veçanërisht e vërtetë vitaminë. Në periudhën e reaksioneve alergjike akute kryer kurse të shkurtra të ndryshme antihistamines. Unë do të doja të kujtoj se mjeku duhet të përshkruajnë trajtim që mbikëqyr fëmijën dhe e di dinamikën e sëmundjes së tij.

Vaksinimi i fëmijëve me exudative-fytit diatez kryhet vetëm pas trajnimit mjekësor, duke zvogëluar reaksion alergjik pamjen yyazytsirnist (për këtë qëllim antihistamines), dhe vetëm 1 muaj pas procesit të fundit përshkallëzimi.
Është e rëndësishme për t'u kujdesur për lëkurën e prekur. Kur lëkura e thatë efekt të mirë japin banja me krunde gruri, do të thotë kozmetike fëmijë mjekësore (qumësht, krem) të komponentëve hidratues të lëkurës. Krem Diaper nxito me dhjamë të veçantë me përmbajtje të lartë të oksid zinku ("Desytyn"), ose agjentë anti-inflamator ("Drapolen"). Theksuar zhytem në një banjë mund të shtoni supë lisi leh. Gjithashtu, të aplikojnë dressings lagështi me çaj të fortë, 1% zgjidhjen e metilen blu fukortsyna ose pure efektiv me talk dhe oksid zinku. Daisies supë dhe kafshët kanë universale veprim anti-inflamator dhe shërues, por mos harroni se përdorimi i zgjatur i bimëve mund të shkaktojnë reaksione alergjike dhe formimin e ethe hay. Kur përdorni çdo mjet e nevojshme për të siguruar se komponentët e tyre nuk shkaktojnë alergji në fëmijën.

Në përfundim, dua të shtoj se kur diatez, e cila nuk është një sëmundje, roli kryesor i takon parandalimit, e cila është tashmë një trajtim.
Burimi: www.2mm.ru