Ushqyerja artificiale e foshnjave


Foshnjat që janë ushqyer me gji, së bashku me qumështin e nënës të marrë gamën e plotë të substancave të nevojshme për formimin e duhur të florës zorrëve. Një shishe-fëmijë mund të ketë nevojë për ndihmë shtesë. Për foshnjat, ku ka probleme me traktin gastrointestinal, duke prodhuar një përzierje të veçantë të pro- dhe prebiotics. Ato ndihmojnë për të përballuar me dysbiosis.
Në ndihmon tretjen e ushqimit traktit fëmijë të shëndetshëm në mes të mikroorganizmave dominojnë probiotics (Lacto - dhe bifidobacteria, E. coli). Më e rëndësishme është bifidobacteria fëmija. Ata të parandaluar rritjen e patogjene, të mbrojtur mukozën e zorrëve ndaj mikroorganizmave të huaj është hequr nga trupi i produkteve toksike fëmijëve të metabolizmit. Foshnjat mund të përjetojnë dhimbje barku zorrëve mërzitur, reaksione alergjike, të fituar peshë të dobët. Efekte të tilla mund të ndodhin pas përdorimit të antibiotikëve. Në qoftë se kjo rezulton se bilanci drejta e mikroorganizmave thyer, pediatër do të përshkruajnë një përzierje e probiotics. Artificiale Foshnjat ushqyerit përzierje të përbërë nga bifidobacteria ndihmojë për të rivendosur microflora në traktin gastrointestinal.Ashtu si me çdo pjatë, është e rëndësishme që të përgatisë një përzierje. Gunga, i formuar si rezultat i pluhur dobët tretur, mund të jetë një nga shkaqet e zryhuvan të rënda dhe të shpeshta. Përzierje të ziera humbet vetitë e tij të dobishme dhe shëruese, dhe shumë të koncentruar - shpesh shkakton një reaksion alergjik. Shmangni si forca e çdo nënë:

• Të jetë i sigurt që të lexoni me kujdes udhëzimet e dhëna në paketën;
• Përdorni ujë në shishe të pastër ushqim për fëmijë;
• Temperatura e ujit për kultivim duhet të jetë 36-40 gradë;

• të përhap vetëm shumën e perzierjes, e cila është e përcaktuar në udhëzimet në pakete (lugë shtesë mund të shkaktojë urth ose alergjive);
• shishe kapak vidë për të shkundur deri pluhur shpërbëhet plotësisht;
• para se të japë përzierje fëmijën tuaj të përgatitur, ajo duhet të derdh një lugë çaji dhe është i kënaqur se nuk ka gunga;
• doni të kontrolloni temperaturën - Nëna duhet të dalë përzierje në anën e pasme të dorës së tij;
• Mos e lini fëmijën tuaj vetëm me një shishe derisa të gëlltisë;
• Mundohuni të mbajtur ushqimin kreu fëmija u rrit pak (kjo nuk do të japë atë përzierje poperhnutysya);

• Sigurohuni që thithi ishte e mbushur plotësisht me një përzierje (kjo është e nevojshme për të siguruar që fëmija nuk është gëlltitur ajër);
• pasi fëmija ishte i plotë, të jetë i sigurt për të mbajtur atë vertikalisht, presion në gjoks, derisa ju të keni ajër të tepërta;
• Mbani paketimit nuk ka asnjë gjurmë në bufe e kuzhinës, dhe zbuluar - në frigorifer;
• Nëse jeni duke shkuar për një shëtitje, pastaj gatuaj përzierje duhet të jetë e drejtë para se të shkoni jashtë (për të ruajtur temperaturën e duhur duke përdorur një termos);
• formula ngrohtë foshnjore dhe fëmija përsëri ofrojnë rreptësisht e ndaluar !!! (Riprodhimi i mikroorganizmave në këtë produkt është shumë e shpejtë)


Ushqyerit artificial - një shkencë e saktë: është e mundur për të besueshme llogaritur normën e përditshme të përzierje. Para 3-4 muaj Pediatricians rekomandojmë foshnjave ushqehen 6 herë në ditë me shestychasovыm pushim natës.

Ka disa mënyra e llogaritjes kërkesat e përditshme:

1. "volumetrike" - shuma e llogaritur e përzierje është e lehtë të mjaftueshme për të dini peshën e fëmijës. Është e nevojshme për të ndarë peshën e fëmijës me numrin e feedings në ditë, dhe që ju të merrni numrin e përzierje përshtatur për një të ushqyerit.
Për shembull, në qoftë se një fëmijë peshon 3misyatsi 5400 m, një ditë ai duhet të hani një përzierje të 900ml (5400: 6 = 900).

2. "kalori" - kjo metodë merr parasysh konsumin e energjisë trupit në rritje të fëmijës. Për llogaritjet e nevojshme për të përdorur informacionin për përzierjet vlerat ushqyese dhe të energjisë treguar në paketën:
• 0-3 muaj - 120 kalori;
• 3-6 muaj - 115 kalori;
• 6-9 muaj - 110 kalori;
• 9-12 muaj - 100 kalori.

Ka mixes që janë krijuar posaçërisht për foshnjat që vuajnë nga sëmundje të ndryshme. Nëse fëmija është gjetur mangësi lactose (nuk toleron sheqer qumështi), ai i përshtatet atij të shkrihen në të cilën lactase zëvendësuar sheqer prej malti ose sheqer prej malti-dekstrin. Për fëmijët që vuajnë nga anemia përzierje të përshtatshme me një përmbajtje të lartë të hekurit. Nëse fëmija juaj është alergjik ndaj proteinave të qumështit të lopës, ai i përshtatet atij ushqim për fëmijë me ikonën-hypoallergenic. Fëmijët që vuajnë regurgitation të shpeshta, do të jenë qull e dobishme, të cilat përmbajnë niseshte oriz apo çamçakëz.


Kjo është e rëndësishme jo vetëm se fëmija ha, por se si enët e tij të parë të mirë. Ushqyerit artificial nuk mund të bëjë pa shishe. Shishe në fëmijën tuaj duhet të jetë të paktën 4 copë. Për çaj dhe pije të tjera me kapacitet të përshtatshëm vëllimi i 125-150 ml, dhe për mixes dhe drithërat - deri në 250 ml. Këtu janë disa udhëzime kur blejnë shishe:

• mirë dhe qelqi dhe shishe plastike. Shishe qelqi janë më të lehtë për të pastruar dhe të mbajë më gjatë lloj produkti. Shishe plastike më të lehtë për të mbajtur fëmijën dhe është e pamundur për të thyer.

• Për një fëmijë më të lehtë për të mbajtur shishe, shikoni për enët me lojëra elektronike në anët apo me një vrimë brenda.
• Kur zgjedh një model, kontrolloni valvula e ajrit shishe (mbrojtja e fëmijës nga barku), fund i lëvizshëm (kjo është më e lehtë për të larë).
• thithit zgjedhin në bazë të preferencave fëmijën tuaj - latex ose silikoni.

Biberona ortodontik (tip beveled) zhvilluar për të korrigjuar pickim. Silic dalë me thimtha të veçanta në sipërfaqe është i përshtatshëm për një fëmijë dhëmbët e të cilit kanë filluar të shpërthej. Është e dëshirueshme që sostsi ishte valvula protyvoykotnыy që rregullon rrjedhën e ajrit (mbrojtje kundër dhimbje barku). Dhe të jetë i sigurt për të parë për sa nipples, dikur njoftim dëmin menjëherë të zëvendësojë dalë re.


Dhe më e rëndësishmja mos harroni se të ushqyerit artificial mund të zëvendësojë plotësisht gjoksin.