Zgjedhja përzierje ushqyerit artificial


Fëmijë i cili ka lindur vetëm në botë është duke u mbështetur në të qumështit të gjirit mom. Në mënyrë të veçantë, ajo pret të stomakut këtë, sepse ajo nuk është ende në gjendje të tretet disa ushqime të tjera. Sistemi i tretjes i fëmijës është shumë e ndjeshme dhe nuk përshtatet për çdo produktet, kështu që gjithmonë për trupin e fëmijës është një situatë e vështirë, ku ju duhet nga qumështi i gjirit të largoj. Por për fat të keq, një situatë e tillë nuk është e pazakontë.
Ne nuk do të flasim për hezitimin banale të gjirit ushqyer fëmijën për arsye të panjohura. Më shpesh ende ka me të vërtetë të parandaluar baza gjirit të ushqyerit. Për shembull, sëmundja e rëndë e nënës sime, kur ajo për shkak të natyrës së procesit të trajtimit nuk mund të jetë pranë një fëmije për një kohë të gjatë ose t'i japë atij qumështit të gjirit. Gjithashtu, gji mund të parandalojë dhe sëmundje tek fëmijët, siç janë disa somatike. Në këtë aspekt, ju keni për të hyrë në përzierje e përzgjedhjes, duke ofruar ushqim artificial fëmijë.Nëna ime, i cili kthehet për të ushqyerit artificial, duhet domosdoshmërisht të komunikuar qëllimet pediatrin e tyre. Kjo nuk është një hap i thjeshtë, ai duhet të monitorohet nga një mjek. Tiny gjithashtu të jetë e vështirë psikologjikisht dhe fiziologjikisht ndryshojnë preferencat e tyre shije, veçanërisht në qoftë se ai arriti të mësohen me qumështin e nënës. Fëmija ndjen stres të vërtetë, dhe kjo mund të manifestuar veten në sjelljen e tij, të cilat duhet të merren me kujdes dhe durim.

Ofron përzierje artificiale të ushqyerit dhe përzgjedhjen e një zgjedhje të përshtatshme të pjatave. Që të filloni të blerë shishe të vogla. Ata duhet të përzgjedhur tillë që qafa ishte e gjerë se ishte cap mbrojtëse dhe thith me një vrimë të vogël. Nëse ju blini një biberon me një vrimë të madhe, fëmija do të pini shumë shpejt përzierje dhe gëlltitni ajër së bashku me të, pse atëherë do të ndjehen siklet dhe dhimbje barku. Ushqyerit artificiale duhet të jetë aq të rehatshme dhe të sigurt si gji. Për shishe duhet të lahen, pajisja sterylyzuyuschee mund termos për të mbajtur temperaturën e përzierje gatuar.


Ju tani mund të fillojë përzierjen e përzgjedhjes. Së pari, nuk i besojnë këshillën e një fqinji dhe reklama. Si mund ata e dinë tiparet e stomakut dhe të gjithë trupin e fëmijës suaj, për të dhënë disa këshilla? Ju vetëm duhet të konsultoheni me mjekun që e ekzaminuar fëmijën tuaj në mënyrë të përsëritur dhe të njohur me rezultatet e analizës së saj. Përzgjedhja e përzierje për ushqimin merr parasysh shumë faktorë: veçoritë e procesit të lindjes, pesha e fëmijës, tendenca e tij për reaksionet alergjike, që përputhen moshës, zhvillimit fizik dhe mendor.


Futja e një ushqim të ri fëmijë në dietën e tij nuk duhet të mëdha, chunks rekomanduar në paketë, dhe në sasi të vogla. Për herë të parë do të jetë e mjaftueshme dhjetë ml e përzierje, i adoptuar fëmijë tri herë në ditë. Nëse pas tri ditëve çdo gjë do të jetë mirë me një fëmijë karrige, psiko tij - gjendjen emocionale, ju mund të rrisë dozën dy herë. Në fund të javës do të jetë në gjendje për të dhënë fëmijës dozën e tij normale të përditshme të ushqyerit e nevojshme për kënaqësinë e plotë të urisë. Nëse ju nuk mund të shikoni për një javë, trupi i fëmijës reagojnë për përzierje, doza mund të jepet një herë i madh, por vetëm në konsultim me një specialist pediatër.


Për të kuptuar se të ardhurat ushqyerit artificiale normalisht duhet të vlerësojë sjelljen e fëmijës. Ai qan kur ofroni atij disa përzierje? Largohet, refuzon për të ngrënë apo zryhuye, kjo ndodh diarre? Pra, të marrë këtë përzierje mënjanë dhe do të ofrojë një tjetër fëmijë. Pse mendoni se kec nuk është gustator? Ai shumë mirë dallimin në shije dhe janë në gjendje për të prodhuar ushqimin e tyre, le pretendime madje edhe të vogla.

Përzierje që fëmija ha me kënaqësi, pasi nuk mbulohen nga ndonjë skuqje të lëkurës, të qetë dhe të sillen normalisht shkojnë në tualet, është ai që ju erdhi në njëqind për qind. Nga rruga, nëse ditët e para fëmija do të vuajnë nga kapsllëk, ju nuk duhet të shqetësohen shumë, mjekët pranojnë në rastin e të ushqyerit artificial fillon.


Sot, prodhuesit e ushqimit të ofrojë fëmijët përshtatur përzierje. Ata janë më të shtrenjtë se ushqimi i zakonshëm "Little Boy", por të përshtatshme për trupin e fëmijës është pothuajse e përsosur. Gjithashtu në mesin e ndryshme të qumështit të propozuar formulë dhe të freskët. Qumësht i thartuar rekomandohet për fëmijët të cilët kanë vërejtur ndonjë problem me stomak dhe tretje. Ata janë proteina të veçanta dhe bakteret e qumështit të cilat ndihmojnë normalizimin e traktin gastrointestinal. Ata mund të tretet më lehtë fëmijët e stomakut. Por vetëm të ushqyer ushqim pak kos nuk mund të vendosë në ushqimin e saj të përgjithshëm nuk mund të jetë më shumë se 50 për qind.


Vëmendje e veçantë i është dhënë përzierje e përzgjedhjes për foshnjat e lindura para kohe. Ata janë blends të veçanta që janë shërim. Po, në mesin e tyre janë ato që të përshtaten fëmijët me peshë shumë të ulët në përbërjen e rritur sasinë e tyre të proteinave. Për fëmijët me alergji rekomanduar një përzierje të bazuar në qumësht dhie. Të vjella të shpeshta mund të eliminohet duke përdorur përzierjet antyrefleksnыh përmbajnë kuotën koll. Pra, formula përzgjedhja nuk është i kufizuar për pothuajse asgjë: nuk përmban fëmijën e trupit, preferencat e tij shije apo shëndetin. Por kurrë nuk përpiqen për të transferuar fëmijën të ushqyerit artificial pa arsye veçanërisht të rënda që, pasi këtë fëmijë ju të reduktuar imunitetin, heq mundësitë e tij të vetëm në jetë të konsumojnë qumësht si të dobishme dhe të pazëvendësueshme të gjirit. Besoni mua, kec juaj kurrë nuk do të me dëshirë nuk vidyazykavsya e qumështit të gjirit.