Cila është baza e studentit të ushqyerit të shëndetshëm


Ushqimi studenti është e një rëndësie të veçantë në formimin e një trup të shëndetshëm. Zhvillimi i suksesshëm në fëmijët e shkollës kërkon të kthimit të lartë, pra, koston e lartë të energjisë.
Prandaj është e nevojshme për të siguruar një fëmijë me të gjithë e nevojshme për të plotësoj produkte të shpenzuar të energjisë për rritjen e ushqyesve që promovojnë zhvillimin fizik dhe humor të mirë.

Sasia dhe cilësia e ushqimit, të cilat varen shumë: trupi rritje të merrni vitaminat dhe mineralet e nevojshme (formimi skelet, rritjen e flokëve, thonjve, gjendja e dhëmbëve), makro dhe micronutrients, të nxitur zhvillimin fizik e në rritje të organizmit, kuptueshmërinë e tyre - kjo është baza themelore që është baza e studentëve të ushqyerit të shëndetshëm.Fëmijët që hanë me cilësi të lartë, të angazhuar, studimet tregojnë më të mirë, ndërsa testimi merrni rezultate të larta. Kanë nevojë për organizim të duhur të ushqyerit e fëmijës, kujdes menduar-balancuar menus të rriten të shëndetshëm, të gëzuar, me një kapacitet të lartë të njeriut. Për një asimilim më të plotë të të gjitha ushqyesve është e nevojshme që studenti hante me shije.

Shkollat ​​luajnë një rol të rëndësishëm për të ndihmuar fëmijët të hanë siç duhet dhe në mënyrë efikase. Një rëndësie të madhe në raport racional të ushqyesve në ushqime të konsumuar, e cila është baza e nxënësve të të ushqyerit të shëndetshëm. Menuja Fëmijët duhet të përfshijë ushqime të pasura me proteina, yndyrna dhe karbohidratet, amino acidet esenciale, vitamina, minerale dhe elementët gjurmë. Këto komponente ushqimore nuk janë të sintetizuara në mënyrë të pavarur nga njeri, por shumë e nevojshme për zhvillimin e plotë të një organi të ri. Për aktivitetin e qetë e trurit, produkte për fëmijë duhet të pasurohet me jod, i cili ndikon në hormonet tiroide rregullon procese të rëndësishme të trupit, rritjen e kontrollit, sistemit imunitar, sintezën e proteinave, uljen e kolesterolit, etj Agjërimi Jodi është mundësi shumë e rrezikshme për sëmundje të rënda kronike. Për të shmangur përdorimin e tyre të nevojshme të përditshme në gatim ushqime të shëndetshme për nxënësit jodizuar kripë përfshihen rregullisht në dietën e peshkut të detit, ushqim deti, lakër e detit.


Kalori menu ditore nuk duhet të jetë nën 2400 kalori dhe për fëmijët që luajnë sportive - jo më pak se 2800 kcal.

Shumëllojshmëri të përgatitjes së ushqimit është gjithashtu baza e nxënësve të hahet të shëndetshme dhe të arrihet duke rritur numrin e anëtarëve të përbërësve menu (perime, drithëra, vezë, qumësht, peshk, mish, etj), si dhe metodën e përpunimit (gatim, pjekje, stewing, trajtim me avull etj ). Për një fëmijë më të plotë tretjes duhet të hanë me shije. Për këtë qëllim është e nevojshme për të përgatitur ushqim me një ndryshim në pamje, shije dhe erë.


Hartojë menutë për ushqimin e studentëve duhet të marrë parasysh një kombinim të produkteve të ndryshme, përbërja e tyre kimike, e cila mund të rrisë vlerën ushqyese dhe shije të enët konsumuar, si i pari mund të ofrojë pjatë perimesh studenti, dhe e dyta duhet të përmbajë në makarona saj garniturë ose drithëra, ose anasjelltas . Casseroles dhe souffles, puddings dhe Mousses, kanë djathë recetë e tij, mishin dhe vezë të kombinuara me patate dhe drithërat, me vlerë të lartë ushqyese, e cila është e dobishme për një dietë të shëndetshme. Burim Peshku i fosforit dhe kalciumit, ekspertët rekomandojnë për të shërbyer me perime, mish pule - furnizuesi i proteinave shtazore, me pure patatesh ose oriz. Të favorshme të promovuar tretje komplekse enët anësore, të cilat përdorin disa lloje të produkteve. Ekspertët mbi të ushqyerit për fëmijët dhe adoleshentët janë të këshilluar që të shtoni domatet garniturë dhe tranguj, sallatë dhe lakër turshi. Për të furnizuar nxënësit është gjithashtu e dëshirueshme që të përdorin bimëve të freskëta, manaferrat dhe fruta dhe perime që për shkak të përbërjes së saj kimike përmirëson shijen e ushqimit, në të njëjtën kohë pasurimin dietë me vitamina dhe minerale (A, vitamina B, C, D, K), dhe gjithashtu të bëjë enët ngjyra (ngjyra perimesh) dhe i shijshëm për të parë, duke shkaktuar jargëzim bollshëm, i cili promovon tretje më të mirë.


Gjatë ditës, studenti duhet të pini të paktën një litër lëng, por jo sode, dhe fruta zier, pelte, lëngje nga frutave dhe perimeve. Nëse fëmija do sode - ai pi pak qumësht, dhe kjo çon përfundimisht në një mungesë sistematike të kalciumit.

Customize ushqim për fëmijët dhe të rinjtë duhet të jepet vazhdimisht në ndryshim sezonet dhe produktet preferuar specifike për periudhën, për shembull, në sezonin e verës, vjeshtës për të përgatitur më mirë supave dhe borscht në vend të hash, svekolnyky, supave ftohtë në mënyra të ndryshme - koleksion të mirë të recetave dhe shumëllojshmëri të lejes perimeve.


Baza e një dietë të shëndetshme është dietë gjithashtu mbështetet fëmijë në ditë (vaj, bukë, mish, qumësht, sheqer), të cilat duhet të përfshihen në menynë çdo ditë. Produktet e tjera (djath, krem) janë përdorur në intervale prej disa ditësh, por periudha e fund-jave, të gjithë grup i produkteve të përshtatshme për t'u përdorur, të tilla si një student ditë duhet të hanë 45 gram. djathë, java nga 315 g produkt është i shpërndarë në 7 ditë në versione të ndryshme:. buding djathë, tarts djathë, dumplings dembel, djathë të pastër me salcë kosi, etj


Studenti të ushqyerit të shëndetshëm, prindërit duhet të mbani mend se ju nuk mund ta detyrojë-ushqyer fëmijën! Trupi i saj është në gjendje të përcaktojë nevojat kalori optimale.