Si për të mbajtur dhëmbët tuaj fëmijë të shëndetshëm


Dhëmbët pastrimit apo problemi fëmijët të mësuarit për të lahen dhëmbët e tyre - diçka me të cilën të gjithë prindërit përballen me një kohë të caktuar. Kështu që nuk ka mohuar se sa e rëndësishme që të fut këtë zakon që do të ndihmojë për të mbajtur dhëmbët tuaj fëmijët tuaj për shumë vite.
Sapolindur
Hapi më i rëndësishëm në higjienën e duhur me gojë - është që të fillojë nga një moshë shumë të hershme. Clean dhëmbët e ardhshme e fëmijës duhet të fillojë në ditët e para pas lindjes. Pas çdo ushqimi, të marrë një leckë të lagur dhe të fshijë mishrat e fëmijës. Kjo do t'ju ndihmojë për të arritur tri objektiva:

Hiq pllakë që ka akumuluar në mishrat.
Fëmija gradualisht bëhet mësuar me ndjenja gojën të pastër, dhe nëse kjo ndodh, atëherë ajo do të jetë më e lehtë për të mësuar atij procedurat e nevojshme për të ruajtur këtë ndjenjë.
Fëmija juaj merr përdorur për të një e jashtme "prani" goja. Më vonë ajo do të jetë më e lehtë për të pastruar dhëmbët dhe të bëjë më vonë - manipulimet dentare do të perceptohet jo si akute.Dhëmbët e parë
Dhëmbët e para zakonisht shfaqen rreth 6 muaj pas lindjes. Koha është ndonjëherë mjaft e vështirë për shkak të rritjes jargëzim ose acarim kur teething. Kur shfaqen dhëmbët e parë, ju keni nevojë për çdo ditë për të hequr pllakë prej tyre me një shtupë pambuku. Nëse fëmija juaj nuk është përdorur për faktin se në gojë mund të jetë diçka pa lidhje, procesi është më i komplikuar. Por në qoftë se beteja përpara, atëherë ju keni për të fituar atë! Dhe bakteret në çdo rast nuk duhet të qëndrojë në fëmijën tuaj dhëmbëve.


Larja e dhëmbëve në moshë të vjetër
Prindërit kujdesen për pastërtinë e fëmijës së dhëmbëve rreth 8 vjet. Zakonisht fëmijët e vegjël më shumë shkathtësi të humbur chiropractic për të përfunduar pastrimin. Por kjo është e nevojshme për të hequr pllakë, si prishjen e dhëmbëve ndikon në dhëmbët e fëmijëve më shpejt se sa të rriturit.
Nuk ka nevojë për të përdorur shumë e pastë dhëmbësh mjaft topa madhësinë e një mjegull, ose një sasi të madhe të komplikojë shkumë pastrimi. Teach fëmijën nxjerr nga goja pastë dhëmbësh. Gëlltitjes Përhershëm mund të çojë në akumulimin e tepërt e fluorit në trup. Mos harroni se një fëmijë duhet të jetë furçë dhëmbësh për fëmijë të ndara s me shpohet butë rrumbullakosura.

Mësohet fëmijën për brushing të butë dhe gradualisht. Në fillim ngadalë rrëshqitje të lahen dhëmbët, duke i dhënë të ndjehen të gojën e saj, edhe në qoftë se ju me të vërtetë nuk ka të pastër. Le fëmija e di se larja e dhëmbëve tuaj - kjo nuk ka dëm dhe nuk është e frikshme.
Gjithmonë jepni fëmijës tuaj shumë të pastër dhëmbët e tyre, dhe të pastër vetë për rezultatet më të mira.
Pres
Shikoni për të gjitha llojet e mënyrave për të kthehet brushing në lojë. Dërgo fëmija juaj të kuptoni se ajo mund të jetë detyrë e argëtim dhe jo i mërzitshëm.

Këtu janë disa mënyra për të ndihmuar të bëni procedurën brushing argëtim dhe eksperiencë të kënaqshme, ndërsa në të njëjtën kohë të fut zakon të dobishme:Lëreni fëmijën tuaj të zgjedhë shumë personale e tij furçë, pastë dhëmbësh dhe madje edhe një gotë për shpëlarje ose stol, me të cilën ai do të mund të shohin në pasqyrë si ai pastron dhëmbët. Tani në barnatore dhe dyqane një përzgjedhje e madhe e brushave të fëmijëve në forma dhe ngjyra të ndryshme, për shembull, karaktere vizatimor preferuar.
Nëse fëmija juaj i pëlqen për të nderuar historinë ai tregoi një histori ose të këndoj në kohën e gjumit, të bëjë atë vetëm pasi ai të larë dhe të krehur dhëmbët e mi.

A jeni të lodhur e vazhdimisht duke i kujtuar "Lodra Uber", "Plotësoni krevat", "Dhëmbët e pastër"? Fëmijët nën 8 vjeç mund të ketë shumë për të kujtuar dhe të bëjë, por jo gjithmonë. Vizatoni një pjatë qejf të veçantë, e cila do të vendosë të gjithë ju duhet të bëni çdo ditë, duke përfshirë edhe larja e mëngjesit dhe të mbrëmjes. Le fëmija tregon, për shembull, yjet me ngjyrë të cilat tashmë janë bërë. Dhe rritjen e ndonjëherë harresa - është vetëm një mënyrë për të tërhequr vëmendjen e prindërve.
Lahen dhëmbët tuaj në të njëjtën kohë me fëmijën. Kjo do të ndihmojë atë të shohim se sa e rëndësishme është kjo për ju dhe se si ta bëni atë të drejtë. Prindërit imitim - një motivim shumë i fortë për fëmijët e moshës 7-8 vjet.

Së bashku lajnë dhëmbët tuaj ose të preferuar mbajnë tuaj kukull. Ju mund të përdorni edhe dhëmbët artificiale ose lodër, të cilat ju mund të tregojnë se si duhet të lahen dhëmbët e tyre.Çfarëdo që ju bëni, mos harroni në vijim. Së pari, të jenë të vetëdijshëm se ju do të kujtojë gjatë djali apo vajza juaj rëndësinë e brushing dhëmbët tuaj dhe se çfarë ndodh kur nuk për të. Zakonet e dobishme e formuar gjatë, dhe zgjuarsi tuaj dhe kreativiteti do të ju ndihmojë të qetë nga procesi dhe të bëjë atë të kënaqshme për veten tuaj dhe fëmijën. Dhe ju do të jetë i befasuar nga dentisti Award dhe furi komente e fëmijëve pas një inspektimi rutinë të Critters tuaj.