Si për të forcuar sistemin imunitar të fëmijës në shtëpi


Nëse fillimin e pranverës fëmija fillon të ndjehen të lodhur, ai ka nevojë për ndihmë nga prindërit. Së pari, ne duhet të eliminojë mangësitë e vitaminave dhe mikronutriente të tjera thelbësore. Së dyti, të rrisë fëmijën e aktivitetit fizik. Konsideroni mënyra të ndryshme të shërimit trupin e fëmijës në pranverë, dhe si për të forcuar sistemin imunitar të fëmijës në shtëpi.
Nga moti i lindjes ndikon fëmijën, duke shkaktuar një reagim. Fëmijë të shëndetshëm përshëndet pranverë në lëvizje dhe në gjendje të gëzuar. Por kjo ndodh dhe kundërt: fëmija kronike rrjedh, zgjimin pasi fle një natë të bëhet një problem, ka dobësi dhe lodhje. Pra, është e vështirë për fëmijët që të përqendrohen, ata janë të etur dhe shumë të prekshme. Natyrisht, një gjendje e tillë dobësuar ndikon në shëndetin - ka një rritje të rrezikut të infeksionit të natyrës së ndryshme. Për të ndihmuar një fëmijë në një situatë të tillë, është e nevojshme për të paguar vëmendje të rekomandimeve të mëposhtme.Ajrit të freskët është e nevojshme
Ecje duhet të jetë një pjesë integrale e rutinës së përditshme për fëmijën tuaj të forcuar sistemin imunitar të fëmijës, sepse kjo ka një efekt pozitiv në shëndetin e fëmijëve. Pas qëndrimit jashtë fëmijëve të hahet më mirë, të fortë në gjumë dhe, në përgjithësi, të bëhet më aktive. Kohëzgjatja e rekomanduar e përditshme ecën pranverë - nga tre orë apo më shumë. Rrezet e diellit është me rëndësi jetike për fëmijët, si dhe vitamina D3 për thithjen e kalciumit të formuara nën ndikimin e dritës UV.


Duke pasur parasysh ndryshueshmërinë e motit në pranverë, është e rëndësishme që të vishen fëmijën. Mos njeri i llastuar një fëmijë, të mjaftueshme për të veshin vetëm një shtresë e veshjeve se një të rrituri. Nga mosha tre duhet të bëhet vetëm ecin në lëvizje, ajo promovon rritjen e kockave dhe muskujve forcimin. Lojërat aktive me fëmijët e tjerë në rrugë, duke luajtur në qytete të ndryshme dhe terreneve sportive duhet të jetë normë. Aktiviteti fizik për forcimin e sistemit imunitar të fëmijës gjatë aktivitetit të lojës ndihmon jo vetëm të trupit, por edhe i jep fëmijës mësimet e para në komunikim me kolegët, promovon fleksibilitetin e mendjes dhe trurit aktivitet. Nga kjo pikëpamje, sport vetëm do të përfitojnë. Çiklizmit në këtë kuptim, zgjidhja ideale, së bashku me patinazh rul dhe skuter.


Përgatitja për shërim
Nuk është sekret se në dimër fëmijët shpesh sëmuren, e cila ndikon në sistemin imunitar, kanë për të forcuar sistemin imunitar të fëmijës. Në pranverë, është e këshillueshme që të fillojë duke përdorur forcimin komplekset vitamina, tarifat në bazë të bimëve mjekësore dhe kapsula vaj peshku. Caktimi i secilit prej këtyre objekteve kërkon konsultime paraprake pediatrike, pasi ekziston rreziku që të ekzagjerojnë dozën që mund të ndikojë negativisht në shëndetin e fëmijëve. Në mënyrë tipike, vitamina të përshkruara për fëmijët, pas vitit të parë të jetës, shpesh i sëmurë, pas një dehje të gjatë, terapi me antibiotikë etj Bimor gjithashtu shumë efektive për të stimuluar sistemin imunitar, komplekset veçanërisht të forta imunomodulues në bazë të bimëve mjekësore të tilla si echinacea. Vetëm përdorimi sistematik afatgjatë, brenda dy deri tre javë siguron pozitive.


Gjumë Shërimi
Flini efekte të dobishme në trup, duke i dhënë pjesën tjetër, dhe me atë shërim në shtëpi. Shkencëtarët kanë treguar se fle fiziologjike forcimin e sistemit imunitar është një urdhër të magnitudë më shpejt se gjatë syçeltësi. Prandaj, është e rëndësishme për të vëzhguar fle rekomanduar nga ana e fëmijës në një moshë të caktuar. Foshnjat deri në moshën katër një gjumë mesatarisht shtatë deri në tetë orë në ditë dhe shtatë ose tetë gjatë natës. Next për të arritur moshën e tetë - një maksimum prej pesë gjatë ditës dhe në lidhje me nëntë apo dhjetë gjatë natës. Me numrin e orëve të gjumit gjatë ditës është reduktuar në katër, dhe rrit natën deri në dymbëdhjetë. Pas dy viteve të fëmijës shkon në një të vetme - një ose dy orë të përditshme dhe gjumë odynnadtsatychasovoy natës.


Produkte për rehabilitimin e fëmijës
Menuja pranverë është i detyruar për të plotësuar nevojat në rritje të vitaminave fëmijë dhe ushqyesve që fëmija do të dinamizimin dhe përmirësuar shëndetin.
Lider i padiskutueshëm në mesin e produkteve është qumështi i nënës. Megjithatë, gji me gji nuk është gjithmonë e mundur. Këtu vijnë në ndihmë komplekset probiotic dhe prebiotic. Ata mund të blihen lehtësisht në farmaci tuaj lokale. Ato kontribuojnë në zhvillimin e microflora miqësore zorrëve dhe në këtë mënyrë të rrisë reagimin imunitar, duke e bërë atë më elastike dhe në gjendje të përballoj çdo infeksion. Perime dhe fruta enët duhet të jetë domosdoshmërisht dietë, madje edhe në formën e ushqim të konservuar fëmijëve.


Pranvera duket pari perime të freskëta që kanë nevojë për të blerë vetëm në dyqane të pajisura posaçërisht që kanë të gjitha certifikatat e nevojshme të pajtueshmërisë dhe cilësinë. Përveç kësaj, ju mund të rritet herbs tuaj që të ju jap një garanci se kjo është një produkt ekologjikisht miqësore që jo vetëm do të dëmtojë fëmijën tuaj, por ajo do të sigurojë vitaminat e nevojshme dhe elementët gjurmë në shtëpi.

Dietë ideale pranverë e fëmijës përfshijnë:Prodhimet e mishit50 gram në ditë ose çdo ditë të tjera, dhe të mishit duhet të jetë e ndryshme: viçi, derri, pulave (mish pule, gjeldeti).
Enët PeshkuEnët Peshku përfshira në menu të paktën një herë në javë. Në dietën e përdorimit fëmija të mirë kryesisht peshqit e detit të pasura me acide omega janë shumë të dobishme.Proteina dhe vezë e verdhë vezeKëto ushqime janë të lejuara në dietën e fëmijës deri në katër herë në javë.
Për të plotësuar konsumin në rritje të energjisë të fëmijës dhe, për këtë arsye, të kontribuojë në përmirësimin e trupit, ushqimi duhet të jetë në një mënyrë dhe pjesë të balancuar (një pjesë e fëmijës nuk duhet të jetë e barabartë me pjesën e një të rrituri).