Si për të lehtësuar dhimbje barku në foshnje


Shpesh problemi i madh në vitin e parë të jetës fëmija është dhimbje barku. Foshnja qan, të shqetësuar në lidhje me një prindër të rinj të papërvojë totalisht nuk e kuptojnë se çfarë është e gabuar, dhe nuk mund të ndihmojë. Përpiqet për të kuptuar këtë problem dhe do të vendosë se si për të lehtësuar dhimbje barku në foshnje.

Çfarë është dhimbje barku?

Dhimbje barku zorrëve quhet dhimbje paroksizmal në bark, që rezulton nga rritja e formimit të gazit. Dhimbja është acaruar nga fakti se ka spazma refleks të zorrëve. Kid bëhet i shqetësuar, ulëritës hysterically, tërheq këmbët e tij në bark dhe i tërheq ata shpesh merr. Shpesh theksohet bloating fortë bark, rumbling në të. Sulmi i dhimbje barku zorrëve në fëmijën fillon papritmas dhe papritmas si përfundon. Sulmi ndodh pas nisjes hazyky ose fëmijën zbrazët zorrë.Dhimbje barku zorrëve nuk ndikon në shëndetin dhe zhvillimin e fëmijës, oreksin e tij dhe karrige normale, ajo normalisht rritet dhe zhvillohet në harmoni. Zgjatur qarë dhe një mungesë të plotë të njohjes së çfarë duhet të bëjë, si për lehtësimin e dhimbje barku, shpesh nxjerrin më shumë prindër të goditur sistemin e tyre nervor se shëndetin e fëmijës.

Shkaqet e dhimbje barku në foshnje

• Feeding mami nuk përmbahen në dietë. Ajo duhet të mbahet mend se gji i dietë duhet të përjashtojnë ushqimet që shkaktojnë gaz rritje: bizele, fasule, kërpudha, lakër.

• Mos prano udhëzimet për përgatitjen e formulës foshnjore për foshnjat që janë shishe-ushqyer. Nëse përgatitja e formulës qumështit ju shumë larg me numër pluhurat apo vënë atë një pak, dukuri atëherë yyazytsirnist të rritet dhimbje barku.
• një fëmijë nën thithje gjatë të ushqyerit swallows ajrit. Kjo është shkaktuar nga aplikimi i gabuar në gji kur fëmija është vetëm biberon mjaftueshme, areola pa. Nëse shishe ushqyer fëmija nuk mund të duhet ose të mbajë një vulë rreth dalë dhe të gëlltisë ajër.

• Ekziston një pikëpamje se ndodhja e dhimbje barku ndikon në gjendjen psikologjike të nënës - nëse nëna është e qetë dhe mos u shqetësoni, atëherë fëmija juaj në mënyrë të sigurtë dhe të qetë. Nëna ime është e shqetësuar, fussing - dhimbje barku fëmija të pasurit.
• barku mund të ndodhë kundër sfondit e një sëmundje apo gjendje e fëmijës - dysbiosis, mangësi laktoze, infeksion intestinal, mangësi enzimë.

Për të gjetur se çfarë është shkaku i dhimbje barku në fëmijën tuaj, ju duhet me kujdes të shikojnë atë, për të vlerësuar Tabloja e përgjithshme e, analizuar atë dhe dietën tuaj.


• Nëse fëmija juaj ka dhimbje barku respektohet, por karrige dhe gjendja e përgjithshme e normale, oreksit është e shkëlqyer, ajo nuk duhet të shqetësohen - shkaku i dhimbje barku - për shkak të rritjes së kequshqyerjes gazit, teknologji abuzimi gatim.
• Në qoftë se sulmet dhimbje barku fëmija shoqërohet me diarre, kapsllëk, oreks të dobët, shtim në peshë apo një minimum ose aspak, ju duhet të konsultoheni me një mjek - një situatë mund të zhvillohet për shkak të sëmundjes. Mjeku duhet të emërojë studim të veçantë dhe rezultatet e trajtimit të veçantë të caktojë diagnostike.

• Nëse dikush në anëtarët e familjes u diagnostikua mangësi lactose, ka një yyazytsirnist i madh që një fëmijë mund të përjetojnë këtë fenomen. Për të gjetur saktësisht duhet të kalojë fekal dhe kontrolloni që nuk është rritur përmbajtjen e karbohidrateve. Për foshnjat që vuajnë nga mangësi të laktozës, qumështi, të cilat ata nuk tolerojnë, mund të zëvendësohet me formulë të veçantë të bazuar në soje dhe produktet e qumështit.
• Infeksioni konfirmim zorrëve duhet të kalojë zbulimin fekal patogjen e këtij infeksioni.

• Pas terapisë me antibiotikë, si rezultat i hipoksi gjatë punës, foshnjat parakohshme mund të zhvillohet rritje e jashtëzakonshme. Karakteristikat e tij kryesore janë një stools të lirshme të shpeshta dhe shtim në peshë të ulët.
• Disa sëmundje mund të kontribuojë në dhimbje barku në foshnje. Në këtë rast, ju duhet të merren me ta përmes trajtimit të sëmundjes themelore.

Si për të lehtësuar dhimbje barku?

• një sulm i dhimbje barku mund të ngrohtë pëlhurë me lajle e tyre bark fëmija të ngrohtë, i përbërë nga disa shtresa dhe hekur prohlazhennoy;

• aplikuar në mënyrë efikase bark fëmijën në bark mami, duke siguruar kontaktit lëkurë me lëkurë;
• Në sulmet e dhimbje barku është e dobishme për një masazh të lehta: këmbët pidtyskaty për fëmijë bark - herë të parë, me kujdes lakimi ato, pastaj të kthehet;
• të ndihmojë në lehtësimin e spazma e zorrëve mund të ngrohtë dush me shtimin e kamomil supë;
• masazh bark me majë të gishtave tuaj clockwise ndihmuar në lehtësimin e shkarkimit të gazeve dhe të lehtësojë sulmet e fëmijëve;
• Nëse të gjitha hapat e mësipërme nuk ndihmojnë, fëmija vazhdon të qajë, ju mund të vënë tub avullit - e bëjnë atë një punë e lehtë. Nëse ju keni të veçantë tub avull gome - mirë, nëse jo - ju mund të zëvendësojë atë me një tip tubth gotë ose një shiringë e vogël, e cila ka hequr pjesën e sipërme të dardhë. Këshillë bollëk lubricates krem ​​fëmijë ose vazelinë. Këmbët fëmija bark të shtrënguar dhe rregullimin e tyre në këtë pozitë. Shkruani mjeshtërisht tub në anus e 3 cm, lëvizjet e lehta butë masazh bark e foshnjës dhe të shohim përpara për rezultatet. Ju do të dëgjoni, kur do të largohet hazyky.

• Nëse fëmija nuk ndihet mirë dhe avujt nga hyrja tub, ju mund të vendosni një klizmë me ujë të ftohtë normale të zier. Veprimet janë të njëjta si për të hyrë në tub avull. Me shiringë duhet lirimin e ajrit dhe pastaj futur tip në anus.

Nëse fëmija juaj ka dhimbje barku sulmet ndodhin shpesh, diskutoni me mjekun tuaj se si të lehtësojë dhimbje barku dhe mënyra janë të mirë për të përdorur. Sulmet e dhimbje barku në foshnje nënshtrohen me moshën.