Si për të trajtuar plagën kërthizës


Jo një herë ose dy herë gjatë shtatzënisë, gjatë ekzaminimit me ultratinguj ajo dëgjon fjalën "kordonin e kërthizës." Çfarë është ajo? Kërthizës kurrizit shkon nga placenta, ka një venë dhe dy arteriet. Për shkak të Vjenës për të shkuar ushqime fëmijë dhe produkte të përpunuara arteriet janë kthyer për të udhëhequr ata përmes gjakut të nënës. Dhe tani, pas një periudhe të vështirë të kontraktimet, stresi të rënda gjatë përpjekjeve, keni dëgjuar britmën e fëmijës tuaj, ai ka lindur! Ju shikoni thesarin e tij, mrekulli e tij. Dhe ju në sy kap një kabllo të çuditshme përdredhur të trashë të bardhë, e cila është duke lëvizur larg nga bark tuaj baby. Kjo është kordonin e kërthizës: kjo është e bardhë, me një diametër prej 15,2 cm. Holding kordonin e kërthizës mes dy clamps, mamia shkurtime atë. Fëmijë tani është njeri krejtësisht i pavarur. Por trupi i tij i vogël është shenja e fundit e ish për shkak të nënës - plagë kërthizës që do të shërohet në disa ditë.


Çfarë ndodh me pjesën e mbetur të kërthizës kurrizit?
Në pjesën e mbetur të kërthizës kurrizit imponojnë shtrënguar fashë garzë. Atëherë shumë moms kam një pyetje: është ajo lidhi duhet pupovynku për kërthizë ishte e bukur? Në kohën e gjysheve tona kërthizës kurrizit është i lidhur nyjë për të parandaluar gjakderdhje. Pastaj - imponuar vetëm fashë e ngushtë. Tani, në pjesën e mbetur kordonit të kërthizës imponojnë clips të veçanta. Spitale të ndryshme mund të prerë mbetje kordonin e kërthizës në ditën e 2-të jetës, dhe mund të lërë për otsыhanyya pavarur. Por mënyra ligation kërthizës kurrizit në të ardhmen nuk ka efekt në paraqitjen e kërthizë. Forma kërthizë - një organizëm individ tipar. Gjithashtu i referohet karakteristikave individuale të formimit të të ashtuquajturit bijve të caktuara kërthizë të lëkurës. Kështu lëkura e barkut ende brenda mitrës lëviz në kordonin e kërthizës. Pas largimit të mbetjeve kërthizës në vend do të shkojë një lëkurë si qese lëkure, e cila ngrihet mbi bark. Më vonë kjo qese lëkure mund vtyahnutysya, dhe mund të qëndrojnë.


Por përsëri në mbetje kërthizës. Përsëri, nëse e majta apo të prerë pjesën e mbetur kordonin e kërthizës, ky vend duhet të trajtojë që ndodhi infeksionin e anëtarësimit. Kjo është e mjaftueshme për të bërë atë dy herë në ditë. Kjo kërkon:
swabs pambuku;
Solucion 3% të peroksidit të hidrogjenit;
çdo antiseptik që mund të trajtojë plagën kërthizës: zgjidhje të 70% të alkoolit në një zgjidhje të Permanganat kalium ("mangan"), gjelbër shkëlqyer ("Zelenka"), 5% zgjidhje alkoolike të jodit, hlorfilipt (vini re se zgjidhja hlorfylypta të jetë një alkoolike, jo vaj), etj

Ndërsa nuk kërthizës kurrizit binin vetë ekuilibrin, e tij të parë trajtohen me peroksid hidrogjeni, dhe - asnjë nga këto antiseptics. Përpunimi i kërthizës shpenzojnë 1 në ditë. Pasi kërthizës kurrizit u larguan mbetje duket plagë kërthizës, gjithashtu duhet të trajtojë dy herë në ditë nga të njëjtat mjete. Shumë nëna janë të frikësuar për të shkaktuar dhimbje fëmijë. Mos u shqetësoni! Tiny nuk ka lënduar - ndoshta vetëm një majë të vogël.
Si të përpunojë mëngjes kërthizës? Së pari, do të përgatisë gjithçka që ju nevojitet për të në këtë moment të rëndësishëm nuk kanë asgjë për arratisjen. Mos harroni të lani duart tuaja. Njomet një peroksid hidrogjeni tamponchyk pambuku. Pa pagesë plagë dorë duhet Slide edges. Pambuku tamponchykom hequr çdo grimcave të thata, si ata mund të shërbejë si një burim të energjisë për mikrobet. Shkumës do të tregojë se ka ende qese të grimcave të gjakut. Fshini shtupë pastër përsëri. Net thith një tampon apo Q-tip në antiseptik dhe lyej me bollëk në mëngjes. Mos lyej lëkurën përreth plagës kërthizës, sepse atëherë ju nuk mund të kohë në njoftim ndryshime në lëkurë. Kini kujdes me një zgjidhje të Permanganat kalium, shumë i fortë një zgjidhje mund të shkaktojë djegie të rënda. Në spital mund të kërkojë maminë për të treguar se si të bëhet kjo. Pas shkarkimit nga infermiere e komisariateve spital gjithashtu do të ju tregojnë se si për të kryer këtë procedurë të thjeshtë në shtëpi. Në mungesë të komplikimeve salcë mbi plagë kërthizës është e nevojshme. Nëse gjithçka shkon mirë, plagë shëruese kërthizës mund të pritet në 7-10 ditë pas lindjes.Të gjitha të drejtat kërthizës në mëngjes?


Shërojnë edhe kërthizës plagë - temperatura normale, lëkura rreth tij nuk është ndryshuar - të njëjtën ngjyrë si të gjithë lëkurë, nuk i tmerrshëm, nuk ka erë kalbur dhe ka shkarkimin purulent. Infeksioni kërthizës plagë quajtur omphalitis. Për një kohë (jo më shumë se 8 ditë) plagë kërthizës mund të rrjedh gjak pak. Nëse gjakderdhja vazhdon më shumë se 10 ditë, ju duhet të i kushtoj vëmendje për këtë GP. Duhet të shihni një mjek dhe në qoftë se lëkurën përreth plagës kërthizës kuqe, në këtë vend të etheve. Mos harroni të plagët erë të shikojnë pamjen e erë prishur.

Plagë kërthizës mund të shërohen të gjatë dhe rrjedh gjak për një arsye tjetër. Ndodh që në shërimin e plagëve të prodhuara ind shumë ashpërim (zgjerimin e enëve të gjakut dhe indeve lidhës në fund të plagë). Ky ind pengon gjakderdhje dhe promovon shërimin. Kjo quhet funhusom ose granuloma kërthizë. Ajo trajtohet lehtë me djegurit indeve të tepërta nëpërmjet lyapysnoho bërthamë laps është e mbarsur me nitrat argjendi - një substancë prek indet ashpërim. Por për të parë një mjek është ende e nevojshme.

Shpesh nënat e reja shtrohet pyetja: a është e mundur që të lahet fëmijën derisa plaga kërthizës është shëruar? Lahet fëmija juaj duhet të jetë në një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium zbehtë rozë. Vetëm mangan tretur duhet të jetë në një enë të veçantë dhe derdh në vaskë me disa shtresa të garzë të grimcave undissolved e Permanganat kalium nuk janë përfshirë në lëkurën foshnjës.
Pas mbarimit banjot plagë e kërthizës është shumë më e lehtë, sa më mirë të larë grimcat thata e gjakut. Pasi plaga kërthizës zvarritur, ju mund të fillojnë të trajtimit të ujit, pa shtuar permanganat kaliumi.

Mundohuni të mos për të mbyllur kërthizës mushama plagë ose celofan, sepse nëpërmjet tyre lëkura e fëmijës nuk është frymë: lagështi mund të fillojë plagë kërthizës, dhe më vonë - dhe infeksionin e tij. As nuk duhet të zaleplyat am suva, duke shkaktuar acarim të lëkurës delikate fëmijë në këtë fushë.