Si për t'u kujdesur për një fëmijë të porsalindur


Të ndjehen fëmija juaj është gjithmonë i mirë, kërkon kujdesin e duhur. Nga kujdesit shëndetësor përkatës varet nga fëmija. Si dhe kujdes ndikon oreksin e fëmijës dhe humor. Pastaj se si të duhet të kujdeset për një fëmijë të porsalindur?
Kushdo që planifikon të bëhet një nënë, apo ata që kanë bërë atë duhet të mësojnë rregullat e kujdesit për të sapolindur.

Menjëherë pas daljes nga spitali të jenë të përpunuara porsalindur mëngjes kërthizës. Mjeku i cili do të ndjekin fëmijën do të shikojnë plagë kërthizës. Rreziku i madh qëndron në foshnjat banje me plagë të madhe kërthizës, sepse ju mund të paraprakisht infeksion, i cili mund të shkaktojë helmim të gjakut - sepsë. Baby Rrobat është e nevojshme që të valoj dhe hekuros me kujdes në të dy anët. Për sa kohë që plaga nuk është shëruar, ajo duhet të trajtojë çdo ditë. Kjo duhet të bëhet me kujdes: korja 5% peroksid lagësht, e thatë hidrogjeni, butësisht hiqni, procesi Zelenka mëngjes. Duke qarë dhe kërthizë të përgjakshme - është shkak për vizitë urgjente në një mjek.Para se klasa me veshje fëmijën në një të freskëta, rroba të rehatshme dhe të larë duart me sapun dhe ujë. Çfarë është në kujdesin mëngjes për fëmijën. Trajtojnë rrudhat e para zier ujë të ngrohtë, pastaj furçë fëmija krem ​​ose vegjetale steril vajra dhe aplikoni pluhur. Dip një shtupë pambuku në ujë të zier ose një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium dhe fshij fytyrën tuaj dhe sytë e porsalindur. Treat sytë tuaj duhet të jetë në buzë e jashtme të brendshme. Hundëz duhet të pastrohen flagjelat pambuku mos mukusit akumuluara. Në qoftë se një fëmijë ka vështirësi në frymëmarrje, hundë pikoj vaj vegjetal sterile ose qumësht. Dhe mbani mend, ju gjithmonë duhet të mbani mend se si të kujdesen për një fëmijë të porsalindur.


Për të shmangur dëmtimin e daulle e veshit, butësisht fshij topat veshët pambuku ngjyhet me ujë të ngrohtë zier pa prekur kanalin e veshit. Procesi i mukozës orale është i nevojshëm vetëm në rastin e mëllenjë. Në qoftë se fëmija nuk vuan nga mëllenjë, ju nuk duhet të kryejnë këtë procedurë. Si rregull, kujdes për fëmijën është fare e thjeshtë. Por ka disa manipulime që shkaktojnë vështirësi, të tilla si thonjtë prerë. Trim fingernails tuaj dhe këmbët duhet kohë në pesë ditë. Në mënyrë që të mos shpoj fëmijën ose në mënyrë jo të prerë thonjtë, luajnë të sigurt dhe të shpenzojnë këtë procedurë, ndërsa gjumi fëmijën. Ju gjithashtu mund të bëjë atë gjatë gjumit në qoftë se fëmija nuk ju jep kulture nohotochky. Duke përdorur gërshërë të fëmijëve me nevoja të veçanta të me edges rrumbullakuar. Çdo herë që trajtojnë ata me alkool.


Mos u shqetësoni nëse ju të gjeni një kokë fëmijë kore të bardhë, ju duhet të dini se si të kujdesen për një fëmijë të porsalindur. Kjo është normale në foshnjat. Vetëm mos të hequr ato, dhe një sterile kreu furçë vajra bimore, dhe ndërsa not kore ulet vetë. Nëse ju duhet të kujdeset për fëmijën, nuk ka skuqje pelenë dhe acarim nuk duhet të ndodhë. Por nëse kjo është ajo që ndodh kur lëkura tepër e ndjeshme, do të shihni se fëmija nuk ishte në pelena lagësht. Pas karrige kur lëkura i anusit është irrituar dhe të kuqe, është e nevojshme për të proceduar një zgjidhje të Permanganat kalium, baby krem ​​diskreditimi apo pluhur. Mos përdorni krem ​​dhe pluhur bashku. Nëse skuqje pelenë të rënda, mos harroni të valoj dhe pelenë proprasovuvaty. Një zgjidhje e shkëlqyer për skuqje pelenë - banjot e ajrit.


Në verë, sidomos kur shumë e nxehtë, fëmija mund të duket miliaria dhe ju duhet të dini se si të duhet të kujdeset për një fëmijë të porsalindur në këtë rast. Fëmijët miliaria manifestohet si pimples të vogla rozë në shpinë, fytyrë, nën krahët e tua. Në gjendjen e fëmijës nuk është reflektuar. Kur Saddleblankets ka kruarje. Procesi miliaria sode zgjidhje, butësisht prekur pimples. Vazhdimisht banjot e ajrit. Në mot të nxehtë, të mbajtur fëmijën tuaj të zhveshur. Pas çdo fëmijë zbrazjes duhet të del me të larë. Ky është një kusht i domosdoshëm për kujdesin e duhur. Për forcim të trupit mund të qetësohem pak ujë për të larë fëmijën. Podmыvayte parë ujit në temperaturë dhome dhe ujë vonë ftohtë zier nga tap. Nëse një fëmijë urinuar, lëkurë të thatë, pelenë të thatë.


Nuk është e rekomanduar për të vënë në kapak fëmijë apo shall. Veshët e fëmijëve në zastudyatsya temperaturë dhome. Veshët foshnjat vuajnë nga rrjedh ujë kur not, ose kur ajo burps. A fëmijë jo fort mbështjell me pelena. Ajo duhet të jetë e lehtë për të lëvizur krahët dhe këmbët. Pelena ngushtë dëmton zhvillimin e duhur. Mbani rrobat dhe rrobat e foshnjës duhet të jetë në një vend të veçantë, ju nuk mund të hedhin pelena të pista në dysheme. Fëmija Dirty liri duhet menjëherë të larë dhe tharë tërësisht, më të mirë jashtë. Më e dobishme - të thatë rroba në diell për të vrarë mikrobet. Për të shmangur fëmijën alergji rrobat e fëmijëve më të mirë për të larë me sapun, sidomos në periudhën e parë.