Si funksionon spondylosis në fazat e hershme


Shpinë - është thelbi i të gjithë trupit të njeriut, pjesë e saj kryesore. Shpinë kërkon qëndrim të drejtë, si trajtimi i tij rigoroz është që pacienti kërkon shumë punë dhe vetë-disiplinës. Spondylosis e shtyllës kurrizore quajtur sëmundje kronike, në të cilin rruaza deformuar me zgjerim kockave dhe degjenerimit e tyre, ne te cilin kanali kurrizore ngushtohet. Ndonjëherë osteophytes, duke arritur një madhësi të madhe, lidhja front të irritojë dhe të shkaktojë shpinë shkrirje e rruaza ngjitur. Kur ngushtimi i kanalit kurrizore, presion osteophytes mbi rrënjët nervore. Kur pompimit osteophytes duket për të kufizuar lëvizjen e rruaza. Me zhvillimin e sëmundjes është squeezing mbaresa nervore e shpinë, dhe dhimbja është ndjerë. Kjo dhimbje është e shurdhër, dhemb karakter në shpinë, ku zhurma. Në mënyrë tipike sëmundje të tilla si spondylosis shfaqet në njerëz të moshuar, por me ritmin aktual të jetës dhe punës ulur, sëmundja shfaqet dhe në të rinjtë. Kjo sëmundje mund të jetë në gjendje për të zhvilluar gjatë viteve, veçanërisht ata që për një kohë të gjatë ulur ende në një pozicion. Spondylosis qafës së mitrës është, kraharorit dhe të mesit. Cilat janë shkaqet e spondylosis? Kjo kryesisht metabolizmit, e cila çon në një tepricë të kripërave gëlqere në trup. Në thelb, sëmundja shfaqet pas 40 vitesh për shkak të stresit në shpinë. Nga rruga, meshkujt kanë më shumë gjasa për të spondylosis sesa gratë. Në të rinjve, kjo sëmundje shfaqet lakim të shpinë, duke rezultuar në Mosndarja e barra është mbi të.


Por ende shkaku kryesor i spondylosis janë: lëndimet kurrizore, metabolike, reloading shpinë dhe të moshuarit. Në mënyrë tipike, sëmundja mund të ndikojë një shpinë, ajo mund të jetë i qafës së mitrës apo të mesit. Në këtë sëmundje pacienti mund të ndjeni dhimbje dhemb dhe e shurdhër dhe shurdhim në shpinë. Kur sëmundja është tensioni i muskujve rreth segmentin motorike dhe pastaj amortizimi përkeqësuar shpinë. Në spondylosis fillestar fazë nuk është treguar dhe shkon në heshtje pa simptoma. Dhe zakonisht ajo aksidentalisht gjendet në radiographs. Në këtë fazë, sëmundja manifestohet në dhimbje të vogla që janë pas ngrohtë-up. Dhimbje të tilla mund të zhduken dhe rishfaqen. Shfaqja e dhimbjes do të thotë formimin exostosis dhe vrull e muskujve mbrapa. Në fazën e dytë dhimbja bëhet më e rëndë dhe të vazhdueshme, shoqëruar pereutomlyaemostyu shpinë. Faza e tretë e zbulon veten në atë rritje kockave që janë të drejtuara për të plotësuar njëri-tjetrin, të bashkohen dhe të formojnë një njësi të vetme, duke bllokuar lëvizjen e rruaza në shpinë. Në këtë fazë të ndaluar dhimbje, por shpinë rritet pronës përkatëse. Megjithatë spondylosis në secilën prej shpinë, manifestohet në mënyra të ndryshme. Për shembull, spondylosis qafës së mitrës më e zakonshme në njerëz të cilët janë të angazhuar në punë mendore. Njerëz të tillë janë shpesh të shqetësuar për dhimbje në qafë dhe bel Pleva. Gjithashtu dhimbje shoqërohet me çrregullime të enëve të gjakut, marramendje, vizion të paqartë dhe pika presion. Në pacientët spondylosis torakal ka dhimbje në shpinë e mesme dhe pjesën e poshtme, e cila i jep gjoks. Nëse pacienti prek përgjatë shpinë dhe gjoks, ju mund të identifikojë fushat ku ka dhimbje. Kur spondylosis mesit zakonisht është një shkelje e rruaza katërt dhe të pestë. Këtu osteophytes nuk ngjesh rrënjët nervore dhe të irritojë ata, duke shkaktuar simptoma radicular. Pacientët e tillë mund të duket i butë, të lokalizuara në hips, mollaqe apo këmbën. Në këtë parehati mund të ndiheni "këmbët pambuku", "ngurtësi e gjymtyrëve", " derevyannosty ndjenjë këmbët". Në kuptimin njerëz të tillë zakonisht ankohen pas një shëtitje të gjatë apo të ngarkesës vertikale. Këto simptoma janë në gjendje të zhduken kur pacienti leans përpara ose shtrirë mbështjellë "lart". Sëmundje të tilla si spondylosis mund të jetë kronik dhe ecën shumë të gjatë. Është e nevojshme për të parandaluar fazat e hershme. Shpesh sëmundja është e shoqëruar nga osteokondroza. Diagnoza e sëmundjes është X-ray që mund të zbulojë sëmundjen në një fazë të hershme. Gjithashtu, ajo mund të gjendet duke kryer një hetim CT ose MRI. Nëse nuk trajtohet menjëherë spondylosis, ajo mund të shkojë në dhimbje të nervit shiatik kronike. Ne trajtimin e kësaj sëmundje është eliminuar dhimbje dhe inflamacion. Megjithatë, në qoftë se aplikohet vetëm painkillers dhe ilaçe anti-inflamator, ajo nuk do të kuruar sëmundje, ata vetëm të lehtësojë gjendjen. Prandaj, më të mirë të të dy barnave për masazh, gjimnastikë mjekësore, fyzyoprotseduru, ultratinguj, elektroforezë. Në rastin e rënduese emëruar analgesics si prokainë, baralgin dhe kështu me radhë. Për t'u kthyer performancës zakonisht mjaft disa injeksione. Ata që shpenzon një kohë të gjatë në një pozicion ulur rekomandohet të paktën një herë në orë ligët mbrapa në karrige e tij apo karrige dhe relaksohuni krahët përgjatë trupit, duke ngritur kokën. Kujdes duhet të merren ndikim. Shpinë-mbajtur në mënyrë që të qafës nuk është ra përpara. Për të parandaluar spondylosis dëshirueshme për të bërë masazh terapeutik. Është e rëndësishme që kjo sëmundje nuk mund të bëhet masazh intensive dhe shpinë. Në këtë artikull lexuesi mëson i spondylosis çfarë është dhe se si ai është në fazat e hershme. Në trajtimin e kësaj sëmundjeje duhet të mbahet mend se nisur spondylosis vështirë për të trajtuar dhe nuk mund të kandidojë.