Nëse fëmija ka një bark të lënduar


Shkaqet e dhimbjes abdominale te fëmijët mund të jenë shumë të ndryshme. Ndonjëherë ajo mund të jetë e shkurtër, por ka një situatë tjetër. Kur kjo nuk do të shkojë një kohë të gjatë dhe është shumë i fortë. Nëse një fëmijë dhemb një therur dritë dhe ata kaluan shumë shpejt dhe pa një gjurmë, arsyet më të mundshme për prindërit shqetësim nuk duhet të ndodhë. Por në qoftë se ajo është shumë e fortë, vazhdon për një kohë të gjatë dhe është përsëritur disa herë, vizita vonesë te mjeku nuk ka kuptim, veçanërisht nëse ajo është e shoqëruar me diarre, të vjella, dhimbje koke, ethe.

Shkaqet më të zakonshme të dhimbjeve të barkut në një fëmije janë: infeksion akut intestinal mesadenitis apendiksit akute, intussusception dhe pengim zorrëve


Infeksioni akut intestinal

Infeksioni akut intestinal është shkaku më i zakonshëm i dhimbje barku në fëmijët nën 6 vjeç. Kjo është për shkak se sistemi imunitar ende nuk është formuar plotësisht dhe në gjendje për të luftuar infeksionet ato që hyjnë në trup. Siç e dini, ne jemi të rrethuar nga mikrobet kudo (lodra, enët, tavolinë, etj), trupi i një të rrituri për të përballuar me ta pa asnjë problem. Moms duhet zanepokoyitysya nëse fëmija ankohet për dhimbje barku, të cilat janë shoqëruar edhe me të vjella, vjellje, diarre, ethe, dobësi. Në këtë rast, shumë pak trupi është i dehidratuar, kështu që është e rëndësishme për të siguruar që fëmija është i pirë shumë alkaline (uji jo-gazuara mineral) çdo 5 minuta. Nëse gjendja e fëmijës nuk përmirësohet brenda disa orësh, ajo duhet të dërgohen në spital. Për të eliminuar shumica e yyazytsirnist DCI duhet të mbajë pastërtinë dhe të ushqyerit. Ushqime të tilla si vezë, mish, qumësht, peshk kërkojnë trajtim të kujdesshëm të ngrohjes. Një ndërtesë duhet të përputhet me pastërtinë, të ndihmuar nga pastrimi i rregullt i shtëpisë, ventilim. Mësohet fëmijën pas përdorimit të tualetit, duke ecur pas kontaktit me kafshët Lani duart me sapun dhe ujë.


Mezadenyt

Mezadenyt - ajo është asgjë si inflamacion i nyjave limfatike të zgavrën e barkut. Sëmundja shoqërohet me një dehje të përgjithshme të trupit, dhimbje barku. Më shpesh ndodh kundër një sfond të ftohjet, SARS, ose DCI. Mezadenyt mund të shoqërohet me inflamacion dhe nyjet limfatike të tjera. Por dhimbja e barkut duket vetëm nëse nyjet limfatike përflakur peritoneum. Tabloja klinike është shumë i ngjashëm me apendiksit, që fillon me sulme të dhimbjeve të barkut, mund të përjetojnë të përzier, të vjella, diarre, kapsllëk. Kohëzgjatja e simptomave shkon nga disa orë në disa ditë. Mezadenitta Diagnoza e mundshme në bazë të ultrazërit rezultateve. Nëse fëmija ka simptomat e mësipërme duket, vonesa e trajtimit është jashtëzakonisht e rrezikshme, si në nyjet limfatike përflakur mund të fillojë procesin e acarohet, ndërsa zgjidhjen e problemit është e mundur vetëm nga operacioni.


Mjekimi është i mundur vetëm fëmijë në spital, në bazë të analizave dhe shqyrtimit, mjeku do të përshkruajnë disa antibiotikë. Kursi i trajtimit është zakonisht i gjatë, por parashikimet janë të favorshme, natyrisht, për uyazyka ndihmë mjekësore në kohë. Parandalimi mesadenitis të jetë e mundur - është forcimin e sistemit imunitar dhe parandalimin e ftohjet, SARS dhe DCI.


Apendiksit akute

Fraza "apendiksit akute" dyshuar inflamacion cecum shtojcën. Mund të jetë një person në çdo moshë. Në foshnjat. Shkaqet nuk është caktuar gjithmonë. Shenja më e shpeshtë dhe e gjallë e apendiksit është dhimbja në rajonin e duhur çapokor. Dhimbje mund të jetë e papritur dhe të mprehta, por mund të ketë një karakter në rritje, por është zhvilluar shumë shpejt dhe shpejt. Dhimbje mund të japin ijë, perineum, të gjitha të shoqëruara nga të vjella. Ethet. Kec mbështjellë dhe mund të shtrihen vetëm në anën. Megjithatë, simptomat mund të ndryshojnë për çdo fëmijë, por nëse ju hiqni krahun nga vendi ku dhemb, atëherë rritet dhimbje, atëherë fëmija duhet menjëherë të dorëzojë në departamentin kirurgjikale. Është e rëndësishme të mbani mend se komplikime në fëmijët zhvilluar shumë shpejt dhe sëmundja shfaqet në mënyrë të drejtë të shpejtë, kështu që nuk ka një rrezik të lartë të peritonit.


Në këtë rast, prindërit duhet vetëm të dorëzojë fëmijën në spital, pavarësisht nga dhimbja nuk mund të japin ilaçe dhimbje fëmijës, ose do të greased foto klinike dhe mjeku do të jetë e vështirë për të bërë diagnozën e saktë. Kështu, opsioni i vetëm në inflamacion shtojcën - një operacioni. Por kjo nuk do të thotë se mbërriti në spital, mjekët menjëherë ka dërguar fëmijën në tryezë operativ. Para së gjithash, do të ketë ekzaminim pak i durueshëm, prekje, me ultratinguj dhe vetëm mbi bazën e këtyre studimeve mund të vendoset në kirurgji.


Intussusception dhe pengimi zorrëve

Intussusception - është. Çfarë është quajtur gjerësisht "volvulus gut", dmth zorrët shtrembërim. Shpesh ndodh në foshnjat. Sidomos 4-9 muaj. Fillo një sëmundje e papritur, fëmija fillon të qajë, të bëhet i shqetësuar, ngre këmbën, duke qarë. Por e gjithë kjo mund të përfundojë në të njëjtën mënyrë ajo ishte papritmas si ajo filloi. Pas sulmi ndodh vjella, përfundimisht të botuar në papastërtitë gjakut stol dhe fekal të marrë formën e "pelte butë". Gjatë sulmit stomak të fryrë, duke e bërë të pamundur për të kryer prekje. Për diagnozën kryen kërkime nëpërmjet rektumit. Trajtimi mund të jetë konservator, por mund të jetë e nevojshme dhe kirurgjia.


Parandalimin e fenomeneve të tilla është për të monitoruar dietën e fëmijës të paktën 5 vjet, për të shmangur që ai vrapoi, u hodh pas një vakt.


 
R3r3r3104.