Gjimnastikë në botën moderne


Nëse jeni të lodhur e shpenzimeve kohë të lirë shtrirë në shtrat dhe duke shijuar një simite dhe karamele, dhe mbipeshë bëjë vetë mendonin, se ishte koha për të marrë trupin e tij. Gjimnastikë është më e mira në frymën e gruas moderne, më shumë se ka shumë fusha të sportit, dhe ju lehtë mund të vini deri në 30 lloje të një gjimnastikë që ju përshtatet më të mirë. Trajnim intensiv për muzikë optimiste do të forcojë trupin tuaj, për të forcuar muskujt, të heqë shpirtrat tuaj dhe të frymëzojë besim. Gjimnastikë në botën moderne mund të jetë mënyra të ndryshme dhe gjithashtu të ndryshme ju mund të përdorni ato.


Së pari ju duhet të vendosni se çfarë të rezultojë që ju doni të merrni nga ushtrimi. Aerobics mund të ndahen në dy lloje kryesore - në gjimnastikë kardyoaэrobyka dhe forcë. I pari trajnon aktiviteti kardiovaskulare djeg yndyrë, promovon qëndrueshmëri të përgjithshëm. Lloji i dytë i ushtrimit aerobic ndihmon për të përmirësuar pamjen e trupit dhe pompë deri muskujt shtrënguar. Duke kardyoaэrobyke përfshijnë lloje të tilla si hap, Latina, Funk, cikli. Në pushtet - Super fortë. Përveç kësaj, ka një shumëllojshmëri të gjimnastikë që kombinon studimin e muskujve dhe kardyonahruzky. Për shembull, Taibo. Sipas llojit të relaksuar e ushtrimit të përfshijnë Yoga, përkul.


Pozicionin në mesin e të gjitha llojet e gjimnastikë udhëheqëse në botën moderne e merr për gratë HAPI. Shpikur kjo specie ishte një amerikan Gina Miller. Rasti ishte lëndimit të gjurit, Jeanie pasur për të përshtatur trajnim për një këmbë të sëmurë dhe ajo filloi të përdorë hapat verandën e shtëpisë së tyre. Ajo u gjet se ups ritmike dhe ngritje të japë një rezultat shumë të mirë. Dhe kështu është hartuar në mënyrë të njohura tani hap gjimnastikë. "Hap" në anglisht gjuha fjalë për fjalë do të thotë "hap". Stepping gjimnastikë është shumë e thjeshtë, por shumë efektive në ndikimin e tij në muskujt. Kur të angazhohen me një ngarkesë të veçantë hap platformë kryesore mban muskujt e këmbëve dhe të shpinës. Platforma ka disa nivele të lartësisë, mësimi duhet gjithmonë të ndjekë shpinën drejt, të vënë këmbët tuaja në platformën plotësisht.


Në qendrat moderne palestër zhvilluar tre lloje të gjimnastikë në botën moderne: gjimnastikë hap - për fillestar për të trajnuar dhe me përvojë. Fillestar të mësojnë mësimin e parë të punës me platformë të veçantë dhe që studiojnë kombinime themelore stepper. Përdorimi i avancuar në trajnimin e tyre janë ushtrime më komplekse kombinim me paragjykim koreografik. Ky lloj i gjimnastikë për të shpejt të hedhur mbi peshë, sepse gjatë ushtrimit djegieve shumë të kalorive. Hapi gjimnastikë është unik në efektin e saj mbi muskujt në ushtrimet njëjtën kohë të thjeshta. Ky ushtrim aerobic ju mund të bëni në shtëpi, ajo do të jetë e mjaftueshme stol i vogël Pulsanti. Nëse ju doni të rritur ngarkesën në rripin sup, pushtimi mund të përdorni shtangë dore.


Për dashamirët e kostum valle gjimnastikë valle Latina. Detyrat nën zjarrta ushtrime valle ritmike muzikë jo vetëm të forcuar muskujt, por edhe zhvillimin e fleksibilitetit, koordinimit dhe artistike. Gjatë mësimet valle lloje kryesore të gjimnastikë ngarkuar muskujt e barkut, mollaqe dhe këmbët, e cila është shumë e rëndësishme për femrat. Të rinjtë preferojnë lloje të tilla të gjimnastikë valle si Funk. Ajo kombinon elemente dhe lëvizjet prishet dhe hip hop. Zhvillon fleksibilitet, ritëm, në mënyrë aktive djeg dhjamin.


Për tifozët e çiklizmit çiklist amerikan është hartuar program për stërvitje në një simulator të veçantë, e cila është një version i lehtë i biçikletë. Kjo formë mjaft të rinj dhe të modës e gjimnastikë është një imitim i llojeve të ndryshme të ngasin imitues gjatë muzikës ritmike. Me këtë trajnim trupi ka një stres të madh në sistemin kardiovaskular, muskujt e këmbëve dhe në mënyrë aktive djeg kalori. Kohëzgjatja e trajnimit është jo më shumë se 45 minuta, por durojnë edhe të tillë një periudhë të shkurtër kohore të aftë për çdo gjë.


Nëse ju pëlqen një klasë barbell, ju përshtaten këtë lloj gjimnastikë si barbell (ose POMPES). Pesha e trajnimit duke përdorur një mini-bar ekzekutuar nën muzikë të shpejtë ritmike. Me këtë lloj gjimnastikë nuk janë elemente të zbatueshme e valle, baza e saj është e ndryshme shtyn stol, squats dhe prirjet. Anijeve me këto në fund të trajnimit djerse mbuluar sytë, dhe të nesërmen i lënduar të gjithë muskujt e trupit. Por përmirësuar pamjen nuk do të marrë kohë.

Më tradicionale është një formë e gjimnastikë si super të fortë (ose SUPER skalit). Këtu është zëvendësuar nga barbell rëndë ose shtangë dore të veçanta shkopinj. Lloj të tillë të si fillestar, sepse nuk ka lëvizje të komplikuara valle dhe një rezultat pozitiv arrihet shpejt. Super të fortë të ndarë në disa nëntipe në varësi të efektit të grupeve të ndryshme të muskujve. Disa klasa të energjisë këmbët dhe shtypi stërvitje dhe muskujt e tjerë shtrënguar e sipërme të trupit. Më pak të njohura, por jo më pak efektive për shkak të kësaj, gjimnastikë në sipërfaqe rrëshqitje, e ashtuquajtura forma e gjimnastikë rrëshqitje. Veshur këpucë të veçantë që ju në një udhë të qetë që kryen lëvizjet që i ngjajnë lëvizjet e skaters, skiatorë, skaters. Me këtë lloj të ushtrimit aerobic ju load muskujt këmbë dhe mollaqe, përmirëson zemrën dhe mushkëritë.


Mjaft popullore në klasat moderne palestër me topin. Për klasat FITTBALL përdor një top të veçantë madh inflatable. Kjo formë zbavitës i gjimnastikë zhvillon fleksibilitetin e muskujve, përmirëson fleksibilitet dhe sjellje të trupit. Topi është shumë i përshtatshëm për të bërë ushtrime të shtrihet dhe shtyp ritëm. Nëse keni simpati lloje të ndryshme të luftës, ne rekomandojmë duke i kushtuar vëmendje për këtë lloj gjimnastikë si TAIBO. Lëvizjet në të janë të huazuara nga lloje të ndryshme të artit luftarak.