Vraponte për sport sport më të mirë


Një numër në rritje i njerëzve preferojnë të tjera sportive vrapim. Në këtë mënyrë ju mund të përmirësojë shëndetin tuaj pa kushtueshme, pajisje të panevojshme sportive do të ketë nevojë veshje të rehatshme dhe këpucë dhe vendin e vraponte për sport mund të jetë ndonjë punë rutine dhe parqe, pemët dhe një udhë të përshtatshëm afër shtëpisë tuaj. Nuk është çudi shumë besojnë se vraponte për sport është sporti më i mirë në aspektin e çmimeve dhe efikasitetit, kohë për të arritur rezultate dhe përpjekje aplikuar. Që të filloni të Klasa do të kanë nevojë për trajnim të rënda, më shumë moral. Mungesa formë të shkëlqyer fizike me kalimin e kohës kompensuar vraponte për sport, shëndetësi dhe durim do të rritet, por në qoftë se nuk ka humor pozitive dhe një ndjenjë që vraponte për sport sjell një ndjenjë e gëzim, atëherë efikasiteti nuk mund të presim.


Nëse çdo mëngjes ose çdo mbrëmje me ngurrim dhe nervozizëm tërheqë veten tuta dhe drejtimin, mendoni rreth kur fundi është distanca, pak trajnim do të rezultojë. Personi ndjen kënaqësinë e drejtimin, duke u bërë përfundimisht shumë më tepër energjik, vrivnovazhenishymy fun, emocionalisht të qetë. S'është nevoja të thuhet se për shumë njerëz kjo është sporti më i mirë, duke ndihmuar për të forcuar këmbët, t'i bëjë ata të pakta dhe të reduktuar peshën. Vrapim të rregullt mund të ketë një formë të bukur, por kjo nuk është avantazh i vetëm që i jep vrapim.


Tipari më i rëndësishëm i garës është se ndërsa ajo është mbushje intensive e të gjitha organeve të oksigjenit, që do të thotë që përmirëson funksionin e qelizave të trurit dhe rrit kapacitetin mendor, kryhet parandalimin natyrore të muskulit të zemrës. Zemra bëhet e fortë, të përfundojë ndërprerjet e tij të punës. Me kalimin e kohës, një person i angazhuar në drejtimin, dyspnea zhduket. Rrjedhjen e gjakut përmirësuar në enët e fluksit të një sasi të madhe të oksigjenit stimulon djegien e yndyrë të tepërt në qelizat.


Çuditërisht edhe mendoj se një dekadë më parë konsiderohej sport dyshimtë vraponte për sport dhe nuk besonin me të vërtetë në efektin e saj shëruese. Një nga më bindëse arsyet vidyazykatysya nga kandidimi ishte se vuan trurin e njeriut, sotryasayuschyysya në çdo hap. Për fat të mirë, ajo është konfirmuar frikën në mesin e ekspertëve mjekësor, dhe kështu numri i atyre që mendojnë se garë - është pothuajse sporti më i mirë është në rritje çdo ditë. Sot në botë ka më shumë se treqind milionë njerëz të cilët preferojnë vrapim të gjithë aktivitetin tjetër sportive.


Është vërtetuar se personi që është ulur në një pozicion të qetë pranë TV konsumon një çerek litër oksigjenit për minutë. Ai shkon të njëjtën sasi një person konsumon tetë herë më e lartë se kjo e katërta e një litër. Prandaj vraponte për sport për të paktën njëzet minuta tri herë në javë për të vazhduar të rinjtë të shëndetshme dhe të gjithë ata që gjen forcën për të kushtojnë kohë të lirë këtë seancë. Kushdo që i angazhuar rregullisht në vrapim, në gjendje të vazhdojë për të paktën një dekadë të jetës së tij.


Ndikimi shumë e dobishme dhe efektive në drejtimin e sistemit nervor mund të rivendosur të drejtat e bilancit emocionale, pa të gjitha llojet e qetësuesit dhe barnave psikotrope. Këto janë probleme të zakonshme që ndodhin pas një person ka stres, tendosje dhe lodhje të tepruar si pagjumësi, depresion, të qenët i përgjumur dhe nervozizëm, për disa ditë dhe shërimit natyrisht pa ndihmën e mjekëve. Kjo dukuri shpjegohet shumë thjesht. Kur një person shkon gjaku fillojnë të sekretojnë endorphins, e quajtur ndryshe hormonet e hipofizës. Kur një person fillon të vraponte për sport, numri i tyre në gjak është rritur pothuajse gjashtë herë. Një përqendrim të tillë të lartë të këtyre hormoneve në gjak dhe do të ruhet pas vrapim për pesë apo gjashtë orë. Në mënyrë tipike, vrapues përjeton një rritje humor papritur, jo vetëm një rritje të fuqisë dhe energji, të ndjehen një lloj euforie. Në sajë të drejtuar shumë shëruar nga depresioni, vraponte për sport dhe madje edhe vetë mjekët kanë filluar të njohin si sport më të mirë për ata që kanë përjetuar trazira emocionale.


Drejtimin e një ndikim pozitiv në gjendjen e sistemit musculoskeletal. Ajo parandalon që të paraqitet ndonjë deformim dhe ndryshimet që janë zakonisht e natyrshme në ato të prirur për pasivitet dhe lëvizshmërisë të ulët. Të gjitha të kërc, nyjeve të merrni ushqim të mirë, ndërsa drejtimin, marrëdhëniet nuk do ta humbasin nivelin normal të elasticitetit, është parandalimi i osteoarthritis, e cila është gjithnjë e më e zakonshme sot në mesin e njerëzve të moshave të ndryshme. Big dhe të lejojë për parandalimin e sëmundjes shpinë, duke përfshirë parandalimin e zhvillimit të nervit shiatik.


Çdo mëngjes ose në mbrëmje shkund ju lejon të rivendosur të trurit. Kështu, jo vetëm muskujt merrni ton dhe durimin. Ajo rezulton se ndërsa running është për të nxitur rritjen e qelizave. Ka rritje, çuditërisht, në zonat e trurit përgjegjëse për vigjilencë, kujtesës, gjykimet logjike. Gjatë afat, mënyrën se disa njerëz mendojnë për problemet dhe emocionet negative. Në mënyrë tipike, roja kreu i punësuar mendime pozitive dhe në çast të pjekur, ide të reja. Vraponte për sport në mëngjes para se të punës - një mënyrë e madhe për të vënë veten në gjendje të nevojshme për ditë.


Për megjithatë vendosin të angazhohen në një afat, të mendojnë, dhe ju nuk e kujdesit në lidhje me figura tuaj? Kjo është sporti më i mirë që ju lejon të keni këmbët me formë të hijshme dhe joshëse, mollaqe dhe tërhoqi bel edhe elegante të pakta dhe sjellje këndshëm. Sa më shpejt ju të fillojnë të angazhohen në drejtimin, aq më shumë efekt mund të merrni nga sporti për një kohë të gjatë dhe për të mbajtur trupin tuaj në gjendje të shkëlqyer.