Regjimit të pijshëm gjatë trajnimit sportive


Kur lufta kokëfortë me të tepërt që kanë akumuluar në paund tona trupit përdoret çdo mjet për të arritur këtë qëllim. Shko në të djathtë dhe të ushqyerit, dietës dhe stërvitjes sportive të bëhet pjesë integrale për zbatimin e planit: për të humbur peshë për sezonin e verës! Dhe të gjithë do të jetë mirë në qoftë se vetëm për trajnerët të cilët ofrojnë shteruese, por ushtrim mjaft e dobishme të mos harrojmë për të këshilluar reparte e tyre që ju nuk mund të harrojmë për ujë. Jo, jo për larje dhe not.


Uji është i nevojshëm nga organi. Në gjakun e 90 për qind të totalit të volumit në indet e trurit - 75 për qind, ju indet e muskujve - 80 për qind. Këto shifra janë të mjaftueshme për të kuptuar se asnjë organ uji thjesht nuk mund të funksionojë dhe të vdesin. Pra, pse bëjnë kaq shumë besim se gjatë trajnimit sportive nuk mund të marrë një pikë të vetme të ujit? Le të ndërtojmë mbi parimet e regjimit të pijshëm gjatë sportive ngarkesa për ata që luajnë në grupe sportive palestër, yoga, gjimnastikë dhe kështu me radhë. Ajo është në këto grupe shpesh bien shumë nga lodhja pas tendosje, dhe nuk ndjejnë një sens të kënaqësisë nga puna e bërë dhe ndjenjën në muskuj.


Regjimit të pijshëm gjatë trajnimit sportive është shumë e rëndësishme për të vëzhguar të paktën për të përfunduar këtë stërvitje. Nëse shqetësuar bilancit lagështi optimale, dehidratim fillon, e cila do të shkaktojë dobësi dhe marramendje. Arsyeja është e thjeshtë: kur ka një trajnimi fuqi me ushtrim të moderuar, trupi është në gjendje për të humbur për një gjysmë litër lëng. Pas një humbje të trashet gjakut, ajo ulur nivelin e oksigjenit të furnizuara në tru dhe muskuj. Pas mënyrë të sigurt, ju mund të shmangur humbjen e pushtetit. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të pini vazhdimisht dhe në sasi të mëdha. Vetëm pesëmbëdhjetë minuta pas çdo ngarkesë të bëni të paktën tre ose katër gllënjkë të mirë të ujit. Atëherë humbja e pushtetit nuk do, dhe përfitimet e trajnimit vetëm do të rritet.


Prodhimin për një regjim të duhur të pijshëm, mos harroni se ju duhet të pini jo vetëm gjatë tendosje atletike, por para fillimit të klasave. Gjegjësisht, trupi duhet të merrni të përshtatshme 300 ml e saj të ujit të pastër për dy orë para trajnimit, njëqind ml e rreth pesëmbëdhjetë minuta për të kryer pushtetin dhe stërvitje aerobic. Pas përfundimit të afatit për të praktikuar duhet të pini rreth treqind ml ujë. Kjo mënyrë e sigurt nuk është i kufizuar në shifrat rënda. Nëse ju doni të pini më shumë, pi me kënaqësi dhe shëndet pas shkollës, dhe gjatë sportive ngarkesa përdorni mashtruese mashtrim: shpëlarje me ujë.


Regjimit të pijshëm nuk parashikon përdorimin e ndonjë mbushëse të lëngshme me pushtet. Sidomos ndaluar pijet alkoholike. Gjatë sportive trajnimit është palpitations zemrës, dhe në qoftë se ajo është e plotësuar me alkoolin, Zemra A do të ngjarë të ngarkesës. Gjithashtu, nuk do të abuzojnë lëngje. Blerja lëng në tetra ne ofrojmë asgjë trupin tuaj si sheqer holluar me ujë dhe detergjent. Nëse ju ende nevojë për të ëmbël jetën e tyre gjatë trajnimit sportive, pastaj të përgatiten për një lëng të freskët shtrydhur vetëm për të cilat përdorin portokalli, karrota, mollë. Uji i zakonshëm mund të acidifikuara limon.


Është e papranueshme gjatë ngarkesa sportive pije të çajit, si e zezë dhe të gjelbër. Përmban pije kafeinë që vetëm mund të rrisin ngarkesën në sistemin kardiovaskular. Për më tepër, çaj promovon që celuliti është formuar, kështu që nuk është e rekomanduar për të pirë menjëherë pas dhe palestër, gjimnastikë ose ndonjë stërvitje të tjera. Por, para trajnimit, rreth gjysmë ore, dhe ju mund të pini një filxhan kafe dhe një filxhan çaj. Pra, ata do të ndihmojnë të mobilizojnë qelizat yndyrë, vetëm trupin e tyre dhe do të përdorin lëndë djegëse e tyre gjatë trajnimit sportive.


Regjimit të pijshëm mund të përfshijnë përdorimin e qumështit pas shkollës dhe energjisë ngarkesa. Megjithatë, në qoftë se qëllimi juaj nuk është grup i mprehtë i mases muskulore, ajo është e mirë për të lënë këtë pije padyshim të dobishëm për një kohë tjetër. Qumështi ndihmon për të përjetësuar muskujt fryra gjatë ushtrimit, për shkak se ai përmban shumë kalcium, pikërisht është baza e indeve të muskujve. Jo për asgjë rekomandojmë që atletët të marrë më shumë vezë, djathë, mish dhe produkte të tjera që përmbajnë kalcium.

Zakonisht në trajnimin e grupeve të grave palestër, yoga, Pilates ose në palestër zgjat një orë. Nëse trajneri juaj preferon të merren me ju më, ajo është e rekomanduar për të pirë pije projektuar posaçërisht për atletët. Këto pije përmbajnë disa shuma e elektroliteve, kripëra të veçanta që të mbajë ekuilibrin e ujit në nivelin e duhur. Në trup, ata nuk do të qëndrojnë si të rrjedhin natyrshëm - me djersitje dhe urinë.


Trajnimi kishte për qëllim vetëm për tharjen e muskujve që krijojnë lehtësim të bukur dhe dëbimin nga indet e tyre të lëngshme tepërt, atëherë mënyrën pijshëm duhet të jetë disi e ndryshme. Por termi "tharje" nuk parashikon se lëngjeve nga trupi për të privuar të gjithë. Gjatë trajnimit nuk ka nevojë për të pirë shumë, vetëm shpëlarje gojën tuaj dhe të bëjë disa gllënjka. Gjatë ditës, ujë absolutisht nuk duhet të marrë ndonjë sasi, dhe pjesë të rrepta, shuma e cila është përcaktuar për çdo atlet individualisht. Kjo qasje është përdorur më shumë në sport profesional, si në Bodybuilding. Dhe për ne të mjaftueshme për të dini se ju mund të pini sa të doni, atëherë trupi do të jetë i shëndetshëm dhe të fortë. Uji - një shëndetësor, mos harroni se saturates trupin tuaj me ujë, duke e ndihmuar atë të heqë të gjitha toksinave nga trupi, jo vetëm në sport, por edhe në çdo kohë tjetër.