Tiroide adenoma


Tiroide - është një organ i vogël që ndodhet në qafë, e cila i referohet gjëndrave endokrine. Në mesin e problemeve të ndryshme që lidhen me sëmundje të sistemit endokrin, veçanërisht tumoret e trupit më shpesh ndodhin. Tiroide tumori mund të jetë ose i mirë (adenoma) dhe malinje.

Shkaqet e adenoma tiroideTiroide adenoma - nje tumor beninj që zhvillohet nga indet e tiroides dhe është një vula (nyje) i mbyllur në një kapsulë e indit lidhor. Adenoma mund të jenë të dyja të vetme dhe të shumëfishta (goiter multinodular). Sëmundja zakonisht shfaqet në njerëzit mbi 40 vjet, dhe në gratë ndodh rreth katër herë më shpesh se meshkujt.

Shkaku i vetëm i sëmundjes është zbuluar, por faktorët që mund të shkaktojnë atë, përfshijnë kushte të pafavorshme mjedisore, mangësi të jodit në trup, shkelje të hormoneve hipofizë.

Llojet e adenoma tiroide


Adenomas tiroide ndahet në:

 • folikulare;

 • papilare;

 • svetlokletochnuyu;

 • funksionale (sëmundja Plummer-së);

 • Hurthle e qelizave;

 • specie neshrupyrovannыe tjera.


 • Le të konsiderojmë secilën prej llojeve:

 • Adenoma folikulare e gjëndrës tiroide. Ajo përbëhet nga një raund ose njësive të lëvizshme ovale që janë në kapsulë koloidale. Përjashtim është mykrofollykulyarnaya adenoma e cila përmban colloid. Duke ndërtimit folikulare adenoma e saj tumor malinj është shumë e ngjashme, kështu që është shpesh e nevojshme për të kryer zbulimin e birë tiroide për të vendosur një diagnozë të saktë. Përafërsisht 15% të rasteve, nëse adenomas patrajtuara folikulare mund të zhvillohet në një tumor malinj.

 • Adenoma papilare tiroide. Ajo ka një strukturë të theksuar cistike. Brenda cysts parë i rrethuar nga kafe rritja lëngshme sosochkovydnыe.

 • Oksyfylnaya adenoma (me qelizë Hurthle). Ai përbëhet nga qeliza të mëdha me bërthamë të madhe, përmban colloid. Forma më agresive dhe të shpejtë progresive të cilat rreth 30% shkon në malinje.

 • Toksike (funksione) adenoma e gjëndrës tiroide. Sëmundjet në të cilat tiroide gjëndër vula myyazytsilno prodhuar një numër të madh të hormoneve. Rezultati është një tepricë në gjak dhe, për pasojë, duke bllokuar prodhimin e hormoneve të caktuara hipofizë që janë përgjegjës për funksionimin normal të gjëndrës tiroide. Adenoma toksike mund të ndodhë në vetvete, dhe për të zhvilluar faqen paraprakisht toksike në gjëndrën tiroide.


 • Simptomet e adenoma tiroide


  Nëse tumori është i vogël, ajo nuk mund të manifestuar veten në asnjë mënyrë dhe të jetë aksidentalisht gjatë ekzaminimit mjekësor. Adenomas të mëdha të dukshme vizualisht ata shtrembëroj qafën, mund të shkaktojë dështim të frymëmarrjes, të qarkullimit të gjakut dhe dhimbje.
  Gjithashtu, prania e adenoma tiroide (veçanërisht toksik) mund të ndodhin:

 • rritur djersitje, madje edhe në pjesën tjetër;

 • humbje peshe, pa ndryshime në dietë dhe regjimin e aktivitetit fizik;

 • toleranca e dobët të ngrohjes;

 • rrahje zemre të shpejtë;

 • nervozizëm;

 • rritur lodhje.


 • Trajtimi i adenoma tiroide


  Trajtimi adenoma kryer nga dy metodat: medikamente dhe kirurgji.
  Në fazën fillestare, në qoftë se vetëm nyjet e vogla, ose në qoftë se sëmundja është shkaktuar nga sfond hormonal përdoret terapi mjekësore.
  Kur njësitë e pompimit, kërcënimi i keqdashje në rastet kur terapi hormon, asnjë shpallje, të kryera operacion për të hequr një nyje, dhe në humbjen e madhe - të gjitha të gjëndrës tiroide. Në rastin e fundit, pacienti do të ketë një jetë për të marrë hormonet, por koha mbetet e favorshme.

  Trajtimi i adenoma tiroide toksike zakonisht kirurgji, ne te cilin trupi hequr pjesën shkallëzuar.
  Që nga adenoma tiroide referohet tumoreve beninje, atëherë miratimin në kohë të masave parashikimeve të favorshme, edhe pse ai mund të kërkojë disa ndryshime të jetesës. Për shembull, heqja e plotë e pacientit tiroide duhet rregullisht të marrin hormone.