Shkaqet alergjike diatez, simptomat, trajtimi


Alergjik diatez - një nga sëmundjet më të zakonshme të fëmijëve të moshës 3-6 muaj, e cila është shkaktuar nga sensibilitet organizmit ndaj sëmundjeve alergjike dhe inflamatore. Në shumicën e rasteve, sëmundja zgjat për një - dy vjet dhe pastaj shumica e fëmijëve zhduket vetë. Një rol të rëndësishëm në zhvillimin e diatez alergjike luajnë predispozitë gjenetike dhe ndikimin e faktorëve të ndryshëm pafavorshme mjedisore
Shkaqet
Katalizator i diatez alergjik mund të jetë: helmim gjaku gjate shtatzënisë, sëmundje infektive, përdorimi i drogave të ndryshme gjatë shtatzënisë, kequshqyerja sistematik të dy gjatë shtatzënisë dhe gjatë ushqyerjes me gji fëmijën.


Burimi kryesor i alergeneve në foshnjat (fëmijë gjatë viteve të para të jetës) është ushqimi, por ato gjithashtu mund të depërtojnë në trup nëpërmjet ajrit gjatë një numri të madh të vaksinimit.
Në lidhje me zhvillimin e reaksioneve alergjike, gjaku i një përmbajtje të rritur të disa substancave biologjikisht aktive (leukotrienes, serotonin, histamine, etj). Gjithashtu, fëmijët me diatez alergjik prirur për paraqitjen e funksionit të parregullt të mëlçisë, çrregullime hormonale për të shkëmbyer një shkelje e funksionimin e duhur të sistemit nervor qendror dhe anomalitë e tjera të zhvillimit

Simptomat
Simptomat e kësaj sëmundjeje janë përmbledhur me simptoma që tregojnë dashuri e mukozës (Keratitis, vulvovaginitis, konjuktivit, nje blefarit, nje rinofaringjit, "gjuha gjeografike", laringjit, fron të paqëndrueshme, etj), sistemi limfatik (hypertrophy e bajamet, adenoids, nyjet limfatike fryrë) , lëkurës (dermatiti atopik, kore qumësht, ekzema, seborrhea, etj). Fëmijët mund të përjetojnë ethe hay (ethe hay) dhe astmë. Në foshnjat ndonjëherë ndodh gneiss: Kafe / pista - peshore seborrheic gri të kokës (kurorë dhe kurorë) si një guaskë apo bonnets. Gjatë gneiss në shumicën e rasteve të favorshme, por disa fëmijë mund të transformohet në ekzemë seborrheic e cila mund të përhapet në ballin, cheeks dhe veshët. Qumështi kore është gjithashtu një simptomë shumë e zakonshme e diatez alergjike në foshnjat, pranë veshët dhe faqet formuar në lëkurë skuqje përcaktuar ashpër dhe ënjtje me shenjat e lëkurë. Djegia Qumështi është e shoqëruar shpesh nga kruarje dhe shpesh kthehet në ekzemë. Një nga simptomat karakteristike të diatez alergjik është formë e vazhdueshme e nxituar pelenë, e cila mund të jetë e thatë dhe i lagësht.

Ekzemë fëmijë konsiderohet forma më e rëndë e diatez alergjik, sepse fëmijët më të vjetër që lehtë mund të shndërrohet në neurodermatitis

Trajtim
Në radhë të parë fëmijë me këtë sëmundje duhet të përkthehet në një dietë të ekuilibruar. Edhe pse dietë standarde për të gjithë fëmijët ekzistojnë, nuk janë udhëzime të përgjithshme për ushqimin e duhur. Qumështi i gjirit nuk ndalet, por dietë e nënës duhet të zvogëlojë përdorimin e kripës, yndyrave, karbohidrateve dhe alergeneve të ndryshme. Për fëmijët më të vjetër të përjashtuar nga dietë rekomandohet mish derri, peshk, vezë, supë viçi, mus, pelte, erëza të ndryshme dhe seasonings, arra dhe bishtajore. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të kufizuar futje fluide, proteina dhe yndyra.

Trajtim të drogës ka për qëllim zvogëlimin e kruarje dhe pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut. Kredituar me konsum të integruar të pasura me vitamina (A, B5 B6 B12 B15 C) individuale normë terapeutik dozë e tre - kater javë. Trajtim lokal ne formen e locione dhe terapi melhem gjithashtu ndikojnë në mënyrë të konsiderueshme në përmirësimin e gjendjes së përgjithshme. Përveç emërojë banja të ngrohta me celandine, seri, lisi leh ose Permanganat kalium.
Moti në përputhshmëri të plotë me të gjitha terapitë është pozitiv.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:

1. Fëmijët subfebrilitet 2. FAS