Alergjia ndaj qumështit


Alergjive ushqimore në qumësht - të shpeshta, pothuajse gjysma e njerëzve në botë vuajnë nga kjo sëmundje. Pavarësisht nga përfitimet e këtij produkti të domosdoshëm për trupin, shumë prej tyre nuk mund të pini atë për shkak të manifestimeve klinike të alergjisë ndaj proteinave të qumështit të lopës.

Alergji të qumështit - si duketÇrregullime gastro-intestinale vërejtur karakteristike:

 • diarre;

 • kapsllëk;

 • bloating;

 • të përzier;

 • fryrje.


 • Në lidhje me alergji të lëkurës ndaj qumështit të lopës ka simptomat e mëposhtme:


 • ekzemë;

 • koshere;

 • kruarje, madje fyt dhe goja;

 • ënjtje e mukozës.


 • Në disa raste, shenja të dukshme dhe alergji të qumështit mungon ose e shprehura dobët në sajë të imunitetit të fortë.
  Duhet të theksohet se përveç alergji ushqimore me proteina qumështi i lopës ekziston kontaktoni llojin e saj. Gëlltitja e produktit në lëkurë ajo shkakton skuqje dhe kruarje, nganjëherë me formimin flluskë blisters.
  Shkaqet e alergjive
  Faktor përcaktimit në këtë rast është një prej proteinave të qumështit. Të cilën një prej tyre - është përcaktuar nga rezultati i analizave të gjakut në laborator.

  Është e nevojshme të bëhet dallimi në mes të lactose intolerancës dhe qumështit alergji. Sëmundja fundit nuk është shëruar plotësisht, vetëm mund të shmangur shfaqjen e simptomave, ndërsa dështimi laktazna plotësisht i shërueshëm me qasjen e duhur gjithëpërfshirëse.
  Interesante, shpesh në fëmijët dhe rrallë ndodh në të rriturit alergjik ndaj qumështit vetëm, ndërsa shenjte transferuar normalisht. Në këtë situatë, proteina qumështi në vetvete nuk shkakton reagime, arsyeja qëndron në bashkëveprimin e komponentit stabilizimit përzierje të thatë me ajër. Proteina dhe yndyrna pësojë ndryshime të pakthyeshme, të cilat janë alergji provokator agjent.

  Alergjia ndaj qumështit - trajtim


  I vetmi trajtim efektiv për alergjitë janë dietë qumështi. Replace të gjitha produktet e qumështit nga proteinave shtazore me analoge të perimeve në. Perfect pas llojet e qumështit:

 • sojë, të përgatitur nga sojë, shumë e pasur me minerale dhe proteina bimore;

 • Kokosit është përdorur për të përgatitur enët e ndryshme dhe salcat;

 • bajame, të përgatitur me bajame e ëmbël;

 • Bollgur, të pasura me kalcium dhe vitamina B, për të përmirësuar shijen në të shtoni mjaltë ose sheqer;

 • oriz, efekti i dobishëm në sistemin e tretjes dhe metabolizmin.


 • Në dietë duhet të shmangin produktet e mëposhtme:

 • margarinë;

 • vaj;

 • salcë kosi;

 • djathë;

 • krem;

 • kos;

 • krem qumështit akull;

 • çdo lloj i qumështit të përpunuar (cek, i shkrirë, i skremuar, etj);

 • djathë;

 • hirrë;

 • puddings;

 • krem karamel;

 • çokollatë;

 • biskota, biskota;

 • drithëra mëngjes;

 • patate pure thatë;

 • Salcat naftës;

 • supë të thatë;

 • përzierje supë.


 • Përveç kësaj, është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje të produkteve të blera të gatshme. Nga blerja duhet vidyazykatysya nëse ajo përmban komponentet në vijim:


 • proteina qumështi, qumësht;

 • kaseinat;

 • kazeinë;

 • Proteina hirrë;

 • nuga;

 • albumin;

 • lactose;

 • acid laktik;

 • reninë;

 • lactalbumin;

 • flavors të naftës.


 • Si kompensim, mungesa e kalciumit pasuruar dietë duhet produktet e mëposhtme:

 • Spinaq.

 • Bean.

 • Halva.

 • Fig.

 • Vezë.

 • Almond.

 • Orange.

 • Bukë thekre.

 • Brokoli.

 • Drithërat me krunde.


 • Gjatë dietë ju mund të hani çdo lloj mishi, përveç viçi. Kjo është për shkak se viçi gjatë të ushqyerit merr një sasi të madhe të qumështit të lopës, respektivisht, në trupin e tij përmban sasi të mëdha të alergjen - proteina qumështi. Hahet viçi mund të shkaktojnë të njëjtat reaksione alergjike si pas gotë qumësht të tërë.