Alergjia ndaj antibiotikëve


Mami yells nga dritarja me djalin e tij: ". Mos e prekni mace, atëherë do të teshtij përsëri" Çuditshme, nuk është ajo, dhe këtu macja dhe teshtitjes. Por e vërteta është e thjeshtë: alergji djalë, dhe në formën e saj më të zakonshme. Por ajo që është me të vërtetë e habitshme është fakti se në mesin e Sëmundjet e serisë janë forma të tilla ekzotike si alergjik ndaj antibiotikëve. Çfarë është kjo kafshë nga ajo që fillon si manifestuar se eliminohen - ne do të flasim më tej.

Shkaqet alergjik ndaj antibiotikëveLe të fillojmë me arsyet, ose më mirë, nga disa faktorë. Në rrezik të mund të jenë si me poshte:


 • Ata me një familje në gjeneratat e kaluara kanë qenë alergji, jo domosdoshmërisht në antibiotikët, dhe në përgjithësi për çdo ilaç.

 • Ata me sistem të dobësuar imunitar rëndë, dhe këto antibiotikët të njëjta duhet të përtypë tufa.

 • Ata që marrin antibiotikë pa recetë në çdo sëmundje. Pajtohen se ajo është mjaft e menduar.


 • Simptomat e alergjive ndaj antibiotikëve


  Dhe tani simptomat e alergjisë ndaj antibiotikëve. Pavarësisht nga diversiteti i tyre, ata janë të ndarë në dy grupe: fillor, ose të lehta, dhe të mesme, apo të rënda. Dhe në qoftë se ceremonia e parë të mbajtur për heqjen e ilaçeve, atëherë eliminuar e dyta ka të përdorë për kujdes mjekësor emergjent. Që manifestohet si alergjik ndaj antibiotikëve në këto dhe në raste të tjera:


 • Në alergji butë pas marrjes së antibiotikëve mund të përjetojnë rënie të lehtë të gjendjes së përgjithshme, skuqje dhe kruarje, sytë e përlotur, shkarkimin nazale, skuqjen të ndryshme. Me pak fjalë të gjitha shenjat se ekzistojnë forma të tjera të alergji. Ata zakonisht kalojnë shpejt, pasi heqja e antibiotikut shkaktoi reagim.

 • Reaksione serioze alergjike përfshijnë simptoma të tilla si të përzier dhe të vjella, çrregullime të zorrëve ndaj diarre, ënjtje të fytyrës dhe manifestimeve astmatik, Angioedema dhe shok anafilaktik dhe madje edhe reagimin e ashpër pirogjenike kur temperatura e përgjithshme e trupit arrin numra kritike. Ju e kuptoni se pa e quajtur "ndihmës së parë" nuk është e mjaftueshme.


 • Si për të trajtuar alergjik ndaj antibiotikëve?


  Trajtim efektiv i kësaj sëmundjeje duhet së pari të gjetur se çfarë lloj reagimi ka pasur një mënyrë, dhe pastaj ai ose hequr, ose të zëvendësojë diçka tjetër. Nga rruga, vërehet se shpesh ekziston një alergji të rresht antibiotikëve penicilinë, është më e lehtë për forma të tjera të zbuluara dhe të trajtohen.
  Pas gjetur shkaqet dhe për të eleminuar masat janë marrë për të shpëtoj trupin e toksinave të mbetura dhe për të forcuar imunitetin. Përveç emërimet mjekësore, dhe ju mund të përdorni recetave shtëpi në bazë të bimëve medicinale:


 • Supë e një serie . Një seri ka shumë prona të dobishme, duke përfshirë të listuara dhe pastrim. Pirja e çajit nga kjo fabrikë ndihmon pastruar mëlçisë, balancon trupin tërhiqet nga alergeneve dhe forcojë mbrojtjen e përgjithshme. Nëse plotësisht anuloni antibiotikëve dështuar kopeve supë të ndihmojë në uljen reaksione alergjike. Merrni 1 tbsp. l. bimët dhe krijoj 1 filxhan ujë të valë. Le të qëndrojë si duhet dhe të marrë 1-2 tbsp. lugë 3-4 herë në ditë. Supë duhet të pini të freskët, kështu që çdo ditë do të përgatisë një pjesë të re.

 • Infuzion i Calendula . Një tjetër bimëve alergjike është Calendula. Nga 1 tbsp. l. lulet e tij dhe 1 filxhan ujë të vluar kuzhinier infuzion se 1 pirë një filxhan tretë 3 herë në ditë.

 • Krema . Për të eliminuar alergji të antibiotikëve në fytyrë dhe lëkurë, ju mund të përdorni recetë e mëposhtme. Mix sasi të barabartë të tretësirë ​​Propolisi dhe arre, zhytem në fashë përzierje dhe të bëjë locion për puçrra itchy ose vendin pokrыvsheesya. Skuqje, skuqje dhe kruarje të zhduket shpejt, dhe ju do të merrni një lehtësim i mirëpritur.


 • Ende kujtohet, alergji ndaj antibiotikëve - një sëmundje serioze dhe si ta trajtojmë atë, para së gjithash, zgjidh një mjek. Metodat tradicionale - vetëm një shtesë e mirë, por jo zgjidhja. Binden mjekët të kujdeset për veten dhe të qëndrojnë të shëndetshme.