Alergji të qumështit dhe kazeinë si mbushur kalciumit


Mjekët dhe media të thënë në lidhje me përfitimet e qumështit. Fakti që kjo është burimi i një grupi të madh të elementeve gjurmë, vitamina, i domosdoshëm për njerëzit. Megjithatë, në zyrat e allergists janë rritur njerëzit që vuajnë nga intolerancë të proteinave të qumështit. Alergji qumësht është manifestuar çrregullim akut gastrointestinal. Kjo simptomë bën njerëzit vidyazykatysya e këtij produkti. Reaksione të tjera alergjike - kongjestion i hundës, vështirësi në frymëmarrje gjatë gjumit. Por kjo simptomë është zakonisht të referuara si Shef i sëmundjeve të tjera se ndikimi alergjik Version Lacto proteina në trupin e njeriut. Një kot. Kazeinë, e cila është gjetur në qumësht në sasi të mëdha, promovon akumulimin e mukusit në trup. Për këtë arsye, shumë njerëz vuajnë nga rinitit të formave të ndryshme, shpenzojnë para për drogë, përdorimi i të cilave nuk do të sjellë rezultate pozitive.


Qumësht me siguri i dobishëm, por vetëm gjatë ushqyerjes me gji. Qumështi i lopës është i dobishëm vetëm për viçat. Gjitarët kafshëve, me arritjen e një moshe të caktuar, ata të shkojnë në ushqim përkatës do të thotë, e cila përjashton qumësht. Fëmijët nën 2 vjeç gjithashtu lëviz nga gji për ushqim të zakonshëm. Në këtë kohë, bebet gjiri refleks zhduket. Çdo gjë që ndodh natyrshëm. Megjithatë, të rriturit vazhdojnë të ushqejnë fëmijët me qumësht të lopës, me bindjen se është e nevojshme për shëndetin e tij. Rezultati i futjes së ushqimit panatyrshme për njerëzit të çon në probleme të ndryshme shëndetësore. Çfarë duhet të bëni nëse ju gjeni apo dyshoni që ju jeni alergjik ndaj qumështit dhe kazeinë se si të plotësoni kalcium dhe elemente të tjera gjurmë që janë të nevojshme për trupin.


Përfaqësuesit kafshë të egra nuk pini qumësht apo hani produktet e qumështit. Por asnjë kafshë vuan nga osteoporoza, prishjen e dhëmbëve, sëmundjet e zemrës dhe anomalitë e tjera shëndetësore që lidhen me mungesën e kalciumit, kaliumit dhe elemente të tjera gjurmë. Dhëmbë të fortë, tusks, brirët, kthetrat, kockat, skeleti, predha vezë, fauna chitinous mbuluar - ky konfirmim. Ku për të marrë substanca të vogla të nevojshme për jetën.

Kalciumi është një jetike elementët gjurmë të përfshirë në proceset metabolike të trupit. Përmbajtja e kalciumit në trup është rreth 2% të peshës së përgjithshme të trupit. 99% e kalciumit të përfshira në kockat e skeletit, dhe vetëm 1% është e shpërndarë në të lëngjeve dhe indeve të tjera të trupit. Njeri merr kalcium nga bimore ose të kafshëve ushqim, i cili është i pranishëm në atë në formën e kripërave të patretshëm. Absorbimi kalcium ndodh në zorrën e hollë, në pjesën e sipërme, kryesisht në duodenum, nga veprimi i acideve biliare. Përmbajtja e kalciumit në gjak rregullohet me hormon parathyroid dhe vitaminës D me anë të sistemit nervor.


Mungesa e kalciumit në trup është manifestuar në një shumëllojshmëri të çrregullimeve: takikardi, dhimbje të muskujve, nervozizëm, aktiviteti paaftë trurit, të gjakut, traktin gastrointestinal, mëlçisë dhe veshkave, organeve të vizionit, aparatit zuboschelepnoho dhe kështu me radhë.

Përmbajtja e kalciumit në ushqimKrunde gruri


Yolks vezë


Majdanoz


Spinaq
Lakër


Celandine


Motherwort


Rrikë
Betula pendula


Bardhë ManitFlokëkuq


Kopër
Pearl elbi


Embrion gruri


Peshku Detare


Arra (arre, lajthi)
Gjethet e rrepë


Fiq


Bollgur


Hithër
Lulelakër


Aralia Manchu


Bukë me krunde


Perimet me gjethe
Shparg


Mish dhe rropulli


Gjethe delli


Lingonberry
Panxhar


Brokoli


Bathë


MelÇfarë ndikon në thithjen dhe kalcium në njerëzit:


Për thithjen më të mirë të ushqimit kalciumit duhet të jetë i lartë me proteina bimore.
Kalcium ose proteina ushqime të marrë në vakt të lehta, të tilla si një vakt të dytë.
Një filxhan i vogël kafe dehur në mes të ngrënies rrit sekretim e kalciumit nga veshkat.
Droga dhe produkte magnez përmbajnë magnez, rregullon absorbimin e kalciumit.
Hekuri nxit thithjen e kalciumit.
Produkte që përmbajnë fosfateve të ndihmuar absorbuar kalcium.
Shmangni stresin, sepse ata të zvogëlojë aftësinë për të absorbuar kalcium nga zorrë.

Medikamente anticonvulsant mund të reduktojë kapacitetin për thithjen e kalciumit.

Rimbushje e mangësi kalciumi me anë të drogës mund të çojë në tepërt. Kalcium tepërt mund të çojë në artrit dhe kockave deformime. Prandaj përmbaj këtë një element kaq të rëndësishëm të gjetur mënyrën më të mirë natyrore, me anë të ushqimit. Mjafton të ndryshojnë zakonet e tyre të hahet.