Alergji të pluhurit dhe marimangat pluhur, trajtim


Shpesh, kur një person i dhemb alergji, ai mendon për alergeneve të ndryshme, por kurrë nuk tërheq vëmendjen për të pluhurit që dalin nga shtëpitë për shkak marimangat pluhur. Në 60 vitet e studiues japoneze dhe profesor në holandisht janë llogaritur shumë marimangat që zhvillohen në pluhur dhe jetojnë në shtëpi. Studim mbi njerëzit trajtohen që vuajnë nga alergjitë, ata kishin kontrolluar ekstrakt-ujë kripë që përmbahet në marimangat pluhur dhe pluhur. Ajo doli se alergji nuk zhvillohet nëpër pluhur, dhe një grimë pluhur.Mjekësia moderne ka zbuluar 200 lloje të marimangat që jetojnë në apartament. Të gjithë prej tyre mund të ndahen në tre grupe kryesore:


1. Grupi i parë i marimangat shkakton alergji të rënda. Një shumë pirohlifidnyh marimangat pluhur që jetojnë në pluhur shtëpi. Gjithashtu përfshihen në grup dhe hambar e para marimangat që jetojnë ku drithëra të ruajtura, miell, perime, drithëra. Askush nuk e kupton se marimangat barn mund të jetojnë në frigorifer, në një paketë e cila pret sallam i tymosur. Ata nuk kanë frikë nga temperatura të ulëta. Këto marimangat me qilima të rregullta pluhurave nuk janë fshirë. Përveç kësaj, ata kanë këmbët të forta, ata janë në gjendje të kushtojnë një zam të veçantë me të cilin rrinë në të gjithë sipërfaqen e mobiljeve. Në mobilje butë - divan, karrige, ata lehtë të depërtojnë deri në 50 cm.


Këto Marimangat Pluhuri alergji në njerëz të cilët punojnë me produktet, janë shkaku kryesor i sëmundjeve të lëkurës - është djathi, buke dhe dermatosis ushqimore. Është e tmerrshme që është alergjik ndaj ky lloj i rriqrat ndodh në pothuajse të gjithë njerëzit. Sepse produktet kemi blerë, askush nuk kontrollohen kurrë hambar kështu ticks janë banorë të banesës sonë.


 

2. Grupi i dytë përfshin marimangat pluhur grabitqarët që ushqejnë në llojin e parë të ticks.


3. Grupi i tretë përbëhet nga marimangat që kapen rastësisht në pluhur shtëpi, ata nuk mund të shumohen në të.


Shkencëtarët kanë treguar prej kohësh se dytë dhe të tretë marimangat grup mund të shkaktojnë reaksione alergjike. Prandaj, shkaku kryesor i alergji pluhuri është vetëm lloji pirohlifidnyy e marimangat pluhurit që jetojnë në pluhur shtëpi.


Si të njohin një grimë pluhur?

Ata janë shumë të vështirë për të parë, ata janë përmasat e vogla të 1mm 0-023 mm. Në qoftë se ata u rritën 50 herë, atëherë ne do të shikojmë në këto insekte. Këto marimangat nuk shkaktojnë dëme, nuk kafshoj, dhe zhvillimi i reaksionit alergjik provokon feçe tyre. Se ai përmban alergene. Balls feces e marimangat kanë filluar për të grumbulluar, pastaj së bashku me pluhurin tim në rritje në ajër, dhe 20 minuta nuk mund të vendosen. Kur një person fillon të marrë frymë në këtë ajër, ata janë të vendosur në mukozën e hundës, shpërndahet me shpejtësi në të, dhe në këtë mënyrë të fillojë për të jetuar në trupin e njeriut. Pasi ajo fillon të shfaqet reaksion alergjik, sepse antitrupat, histamine është liruar. Sepse alergji manifestohet si pezmatim i lëkurës, rinitit dhe astma.


Në qoftë se një person ka rinitit kronike (hundë R3r3r366. Lëngshëm) Më shumë gjasa që ai është alergjik ndaj pluhurit. Është shumë e vështirë që të njohin sëmundje për shkak se ajo është ngatërruar shpesh me të ftohtë të përbashkët. Por një tipar që me saktësi dallon allerhychesky undead nga një të ftohtë - ajo papritmas mund të shfaqen dhe papritmas zhduket.
Rinitit alergjik se sa e rrezikshme? Ajo nuk mund të shërohet, ajo mund të çojë në polyps, astma dhe forma të tjera alergjike. Alergji ndaj pluhurit mund të ndodhë vetëm në ata që janë të prirur për këtë sëmundje.


Ku shpesh jetojnë marimangat pluhur?

1 Shtrati, ato janë zhvilluar në mënyrë të përkryer në shkallët e lëkurës njerëzore, ata microflora përsosur - bakteret dhe kërpudhave që janë gjetur në peshore ra. Tashmë nuk është sekret që çdo person të bjerë në 1 gram e lëkurës vdekur, të mjaftueshme për të ushqyer ticks, sidomos në shtrat lagështi shumë të lartë dhe temperatura. Alergji për marimangat pluhur mund të karakterizojnë dhe sezonaliteti, më shumë ose më pak të banesën tuaj varet nga rajoni, dhomën e mikroklimës. Veçanërisht progresi i fortë se ata të fillojnë në fund të gushtit dhe në fund të shtatorit.


Prandaj është thelbësore në qoftë se mjeku do të përshkruajnë trajtim për alergji ndaj pluhurit (kjo realizohet immunotherapy) duhet të dini se sa marimangat pluhur në shtëpinë tuaj. Në rastet kur 1 g pluhur bie në 100 rriqrat, urgjentisht duhet të kërkoni ndihmë, ju keni nevojë për përpunimin sanitare dhe higjienike.


Si të shpëtoj e marimangat pluhurit që ata nuk shkaktojnë alergji?

Është shumë e vështirë për të bërë, por ju duhet të dini disa rregulla:


1. Mundohuni të gjithmonë të bëjë pastrimin lagësht dhe të shpëtoj prej pluhurit. Gjëja kryesore për mobilje veshur me susta, shtretër. Nëse ju e dini se ju keni një predispozitë për alergji, të zvogëlojë sasinë e mobiljeve, qilima etj Absolutisht e pamundur për të hequr qafe grimë pluhur, njerëzit vazhdimisht i sjell në shtëpinë e tij.


2. Ndiqni lagështia në shtëpinë tuaj, vret marimangat pluhur lagështia nën 40%, por në të njëjtën kohë ata jetojnë në njeriun shtrat. Dhe nuk është rritur lagështia.


3. Excellent monitorojë periodikisht pillows ventilimit, dyshekë, ata duhet të jenë tharë jashtë në verë. Pillows nga poshtë dhe pupla mirë zëvendësohet nga mbushje sintetike. Mundohuni të ndërrojnë shpesh liri krevat.


4. Pali është më e mirë për të larë me kripë, keni nevojë për një kovë me ujë, shtoni 5 lugë kripë.


5. Përdorimi ozonizers moderne ajrit, sepse ventilim është ende i vogël.


6. Në një divan, karrige duhet të veshin raste të veçanta, herë pas here ata larë, hekur.


7. pastruesit vakum, veçanërisht të ajrit të thatë mund të hiqni disa ticks.


8. vret marimangat pluhur duke përdorur pastrues photocatalytic ajrit, nëpërmjet saj në dhomë, ai merr një oxidizer veçantë shkatërron marimangat.


Trajtimi i alergjive në pluhur

1. Parandalimi dhe luftimi i marimangat brendshme, siç përshkruhet më sipër.


2. Në mjekësinë moderne zhvilluar shumë barna që efektivisht të ndihmojë të luftuar alergji, por mos harroni se ata janë të privuar plotësisht prej saj.


3. desensitization - një metodë të veçantë për trajtimin e alergjisë, ku një person alergjik ndaj një ekstrakt alergjen administruar doza, rritur gradualisht dozën. Po organizëm mëson këtë alergjen dhe jo aq shumë reaguar ndaj marimangat pluhur. Ajo ka zhvilluar gjatë nga ekstraktet e grimcave grimë pluhur, përmes të cilit trajtojnë këtë lloj të alergjisë.


4. Një alergji ndodh kur sistemi imunitar nuk arrin, kështu që është e rëndësishme për të shpenzuar kohë immunotherapy për të luftuar një reaksion alergjik ndaj pluhurit.


Kështu, alergji në pluhur - një manifestim të shpeshta, kështu që është e rëndësishme për të monitoruar vendndodhjen e tyre dhe trajtimin e hershëm, komplikimet që kanë dalë.