Testet


Cilat janë testet? Testet, apo testet diagnostike në vend janë bërë një pjesë integrale e mjekësisë moderne, përmes mjeku i tyre mund të merrni informacion të rëndësishëm ndihmon diagnozë më të saktë, të përcaktuar fazën e sëmundjes, të përshkruajnë trajtim, kontrollin e sëmundjeve dhe efektivitetin dhe sigurinë e trajtimit.
Çdo studim është kryer me një qëllim, ka avantazhet dhe kufizimet e saj. Po, radiologjike dhe me ultratinguj mund të zbulojë parametrat anatomike të tilla si struktura e trupit dhe formën, madhësinë, vendndodhjen në raport me organet e tjera dhe indet. Por kjo çrregullime funksionale të mbetet "prapa skenave". Gjaku biokimik jep një ide të mëlçisë, veshkave, gjëndrat endokrine, shteti metabolizmit, por jo e sëmundjeve infektive. Për zbulimin e sëmundjeve infektive duke përdorur teste të veçanta, por nuk identifikojë informacionin e infeksionit se si mosfunksionim prekur organeve. Prandaj, pamja e plotë shpesh përshkruhen disa studime që plotësojnë njëri-tjetrin. Për më tepër, çdo hetim mund të përfshijnë të dy gabim njerëzor dhe hardware, e cila është arsyeja pse ajo është e nevojshme për të bërë studime të tjera që mbështesin ose plotësojnë testet.


Përveç kësaj, studimet tregojnë se shëndeti në nivele të ndryshme (anatomik, celulare, molekulare, funksionale, mikrobiologjike), ata janë të ndarë edhe në invazive dhe jo-invazive. Testet invazive - këto studime janë të nevojshme për zbatimin e pakëndshme për manipulime mjekësore të pacientit (marrjen e mostrave të gjakut nga vena, gëlltitjes tub endoskopik, etj), ose në qoftë se studimi është i shoqëruar me një rrezik të caktuar për shëndetin dhe jetën e subjektit (hulumtim i kryer nën anestezi të përgjithshme, për shembull bronchoscopy, hulumtim lidhur me futjen e mesme kontrast - urography nxjerrës, cystography, angiografi, teste provokuese - Futja e një substance që mund të përkeqësojnë simptomat e sëmundjes duke bërë një shumë ekspresive). Ultratinguj konsiderohet noninvasive (SHBA), urina dhe fekalet, EKG, EEG, studimi radiografike pa agjent kontrast (në qoftë se ata e bëjnë jo shumë shpesh), e gjakut komplet me një gardh e një gisht. Mjeku duhet të përpiqen për të marrë më shumë informacion nga testeve jo-invazive, dhe vetëm nëse është e nevojshme, të caktojë hulumtime pushtuese.


Studimet gjithashtu ndryshojnë në çmim nga testet e përgjithshme klinike "të lirë" të ultramodern super të shtrenjta dhe kërkimore duke përdorur kompjuterët, rezonancë magnetike bërthamore, laboratore të fuqishme. Analiza Çmimi përcaktohet nga shumë faktorë: kostoja e reagents dhe pajisjet, kompleksitetit, mungesa, invasiveness, etj Por korrelacion direkt "çmim - cilësi" nuk ekziston për shumicën e analizave. Ky është çmimi i hulumtimit dhe vlera diagnostike palidhur. Çdo Analiza është rëndësia e hulumtimit plotësojnë njëri-tjetrin, tselenopravlennym studim duhet të kryhet duke marrë parasysh nivelin e interesit për vlerësimet e shëndetit.

Hulumtimi i Sigurimit në lidhje me grumbullimin e gjakut varet nga sterilitetin e instrumenteve. Në qoftë se ju përdorni pajisje yyazytsirnist disponueshme HIV ose virusi i hepatitit është eliminuar plotësisht. Tani nuk ka pothuajse asnjë mjedis ku mjekësore marrjen e mostrave të gjakut të kryera mjete themelore.
Sigurisht, një mjek me përvojë mund, në disa raste, për të shpëtuar pacientin e tij nga shpenzimet e panevojshme të kohës dhe parave në shumë teste. Por mos harroni se edhe me e dukshme në shikim të parë, nuk janë sëmundje të detyrueshëm të caktuar të dhënat e hulumtimit të cilat duhet të vendosen mjeku. Mendërisht mjeku i kualifikuar përcakton gjasat e sëmundjes, shumë prej të cilave kërkojnë qasje krejt të ndryshme për terapi, por të ketë manifestime të ngjashme klinike. Po, dhimbje të barkut mund të shkaktohet nga bakteret, protozoa, worms, ose të veshin një të tillë funksionale. Në këtë rast, hulumtime shtesë mund të jetë e nevojshme, të tilla si ultratinguj, gastroscopy, hulumtime mikrobiologjike. Shkaku i kapsllëk mund të jetë anomali të dyja funksionale dhe anatomike. Në rastin e parë, trajtimi - konservatore (jo-kirurgjikale), e dyta - operative.Testet më të njohura:


Gjakut përgjithësi dhe testet e urinës. Këto hulumtime të gjithanshëm të ndihmojë mjekun tuaj për çdo specialitet. Në gjak janë tregues të nivelit të hemoglobinës dhe të qelizave të kuqe të gjakut (reduktimin e këtyre treguesve mund të sugjerojnë një gjakderdhje të nënkuptuar apo mangësi hekuri në dietë e një fëmije, ajo gjithashtu mund të thotë një formë e mangësitë vitaminë ose çrregullime të hematopoiesis). Niveli i leukociteve dhe ESR tregon praninë e lezione inflamatore. Eosinophilia (rritja e numrit të eosinophils) mund të tregojë infektimi parazitare dhe alergji. Urinalysis tregon praninë e inflamacionit në traktin urinar, ndërsa numri i qelizave të bardha të gjakut në urinë varet diagnostikuar cystitis, pielonefrit, uretritin. Çfarë duhet të i kushtoj vëmendje të: fëmijë të vegjël, disa figura të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme nga standardet e të rriturve, të cilat zakonisht janë të shtypura në formë. Pra, në foshnje është më e ulët se niveli shkrim hemoglobinës - ajo duhet të jetë së paku 100 (në formën e treguar në shifrat e 130). Deri në 4 vjet limfocitet mbizotërojnë mbi neutrofile.

Ultratinguj - ultratinguj. Disa nga metodat më të qasshme dhe informative për studimin e traktit gastrointestinal (ultratinguj e zgavrën e barkut), veshkave (ultratinguj renale ose retroperitoneale) organeve të brendshme femra riprodhuese (me ultratinguj e mitrës dhe shtojca) strukturat e trurit (Ultrasonografia kafkës), zemrës (ultrazërit zemrës apo ehokardiografi) nyje. Për ultrazërit ju mund të shihni madhësinë e organeve të barkut (mëlçi, tëmthit, pankreasit, etj), shenja të tërthorta të gastrit dhe gastroduodenitis, ju gjithashtu mund të eksplorojnë funksionin shtrëngohet të fshikëz e tëmthit (ngarkesës provë). Ultratinguj zbuloi hipertensionit intracranial, hydrocephalus. Për ultrazërit mund të dyshohet anomali kongjenitale të organeve të ndryshme (me përjashtim të kursit të kërkojë ekzaminim shtesë ultratinguj), të përcaktojë shkakun e zhurmës në zemër. Është e rëndësishme që me ultratinguj - kërkimore jo-invazive.

Analiza e baktereve fekal gungë (shteti i microflora zorrëve). Ajo është gjithashtu analiza shumë e rëndësishme dhe domethënëse, sidomos për fëmijët. Microflora zorrëve ka një fushë të madhe të funksioneve të traktit gastrointestinal, kështu gjendjen e saj - një tregues të funksionimit normal të zorrëve. Shumë probleme gastrointestinale janë eliminuar pas korrigjimit të dysbiosis. Për më tepër, kjo analizë mund të bëjë konkluzione indirekte në lidhje me praninë e lezioneve zorrëve të infeksionit kronik.
Scatology. Fekal që jep informacion në lidhje me komponentët e ndryshëm të tretje të ushqimit (proteina, yndyra, fibra), prania e inflamacion në zorrët dhe feces të jashtme, duke përfshirë praninë e papastërtive patologjike (të gjakut, mukusit, e gjelbër). Për të zbuluar gjak fshehur ka një analizë të veçantë.

Feces në karbohidratet. Analiza të veçantë për studimin e asimilimit në zorrët e karbohidrateve (glukozë, laktozës, niseshte, galaktozë, etj). Në disa sëmundje karbohidratet nuk janë të tretet karbohidratet të rrisë nivelin mund të jetë në çrregullime funksionale (p.sh., dështimi i mesëm laktazna në sfond zorrëve dysbiosis). Çfarë duhet të i kushtoj vëmendje të: nëse analiza shkon pa deshifrim, norma për fëmijët nën 1 vit deklaruar gjithmonë 025%. Pra, kjo është - nuk kufirin e sipërm të normale dhe mesatare. Në shumicën e fëmijëve të tërësisht të shëndetshëm të moshës gjashtë muaj me përqindjen e karbohidrateve në rritje (1%). Kjo është për shkak të papjekurisë së sistemeve enzimatike.

Feces mbi vezët e krimbave dhe protozoa, scraping në enterobiosis. Studimi synonte identifikimin e shumë e zakonshme në mesin e fëmijëve dhe të rriturve, parazitët e zorrëve. Prania e krimba ose protozoa (Giardia) mund të çojë në mosfunksionimin kronike të traktit gastrointestinal, alergji, imunitet të dobët, dehje kronike. Testet Na vjen keq listuara nuk janë të besueshme për shkak se më shpesh parazitëve nuk shoqërohet me identifikimin në analizat e tyre. Prandaj, këto teste duhet të rimarrë disa herë (të cilat vështirë se rrit yyazytsirnist zbuluar parazitet). Duhet pranuar se këto analiza formale, të ketë përfitime praktike për te mjeku. Për të trajtuar çështjen e parazitëve duke përdorur metodat indirekte të zbulimit, duke përfshirë yyazytsirnosti Vlerësimi epidemiologjisë infeksionit, manifestimet klinike, devijimet në testet e tjera (p.sh., eosinophilia në gjak ose të zvogëlojë numrin e përgjithshëm të E. coli bakteret gungë në analizë).

Analiza biokimike të gjakut. Këto shifra analiza biokimike si ALT, AST, bilirubin, phosphatase alkaline, kolesteroli direkt tregojnë mëlçisë. Parametra të tjerë, të tilla si hekuri serum, proteina, elektroliteve, gjithashtu mund të ndihmojë në diagnostikimin e sëmundjeve të ndryshme.
X-ray studim - Vëzhgimi foto kontrast iryhohrafiya studim, fluoroscopy. Në zorrë të thjeshtë radiografi mund të shihni vile gazit, disa tumore dhe gurë dhe objekte të huaja në zorrë që mund të jetë aksidentalisht apo me qëllim gëlltiten. Studimet me medium kontrast (oksid barium) tregon pėrshkueshmėrisė e traktit gastrointestinal ndryshme nga ezofag në rektum. Në kontrast studimi mund të shihet në tumoret foto që rriten në lumenin e zorrëve dhe ulcerat zorrëve. Nëse kontrasti është futur nëpërmjet rektumit, të quajtur iryhohrafiya studimit. Duke përdorur X-rrezet mund të shihet pneumoni, sinusit, adenoids, thyerje, Zhvendosjet, anomalitë e lindura të sistemit urinar, tuberkulozi dyshuar, gjakderdhje (hematoma), në organet e brendshme. Varieteteve janë të X-ray tomography llogaritur dhe angiografi.

Endoskopisė. Përdoret optikë të lehta fibër për mukozën inspektimit të ezofagut, stomakut, duodenum (FEHDS - fibroezofagogastroduodenoscopy ose gastroscopy), fshikëz (cystoscopy), rektumit dhe zorrës së trashë (colonoscopy), abdomen (laparoscopy), bronke (bronchoscopy). Endoskopisė diagnostike shpesh ndikojnë dhe terapeutike masat, për shembull, për të hequr polyps zbuluar ose të zbuluar dhe për të ndaluar gjakderdhje nga një ulçerë në FEHDS. Laparoscopy - endoscope (fjalë për fjalë të përkthehet si një mjet për të parë brenda) është futur përmes një hapje të vogël në murin e barkut mëparshëm. Sigurisht kjo metodë është përdorur për inflamacion akut të dyshuar në bark (apendiksit, peritonit, etj), si dhe mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit. Endoskopisė është metoda invazive të diagnozës, dhe duhet të jetë arsye shumë të mirë që një studim i tillë ka qenë i emëruar.

Biopsi. Në kryerjen e studimeve endoskopike mund të merret pak autoritet për të pastaj të shqyrtojë atë veç e veç nën mikroskop.
Lukthit probing. Metoda e marrjes lëng stomakut dhe duodenale përmbajtjen. Designed për të përcaktuar gastrit aciditetin e stomakut, si dhe mëlçisë dhe traktit biliar. Një metodë e hulumtimit Parazitologjisë në Giardia. Gjithashtu metodë invazive për shkak të indikacioneve për ndjerë i kufizuar.
EKG - electrocardiography. Një metodë e thjeshtë, noninvasive e diagnostikimin e sëmundjeve të zemrës. Por kushtet e tilla si sëmundje të lindura të zemrës, EKG për të përcaktuar pothuajse e pamundur (ai përdor ultratinguj i zemrës - echo-GK). Në indikacione fëmijërisë së hershme për EKG pothuajse atje.

EEG - electroencephalography. Studimet e ngushtë të veçanta për të diagnostikuar kushtet neurologjike konvulsive (epilepsi). Në fëmijërinë e hershme e përdorur shpesh Ultrasonografi kafkës (ultratinguj e trurit).
Hetimi mbi infeksionit. Në diagnozën e sëmundjeve infektive, ka dy mënyra: 1) identifikimi i agjentit: rritje nga trupi i tij - mbjellje mikrobiologjike apo bakteriologjike; për të identifikuar e ndarë nga trupi "çështje" (pështymë, urina, gjaku, etj) copë gjenetikisht unike të ADN-së mikrobeve PCR - reaksion zinxhir polimeraza; zbulimin e toksinave, produkteve të mbeturinave, struktura unike molekulat mikrob (antigjenet); 2) identifikimi i përgjigjes imune specifike të një patogjen të caktuar - zbulimi i antitrupave - imunoglobulinave (antitrupat - proteina e sistemit imun, kanë specifikat e lartë, gjegjësisht për secilin mikroorganizëm prodhuar klasa "e tyre" të ndryshme të imunoglobulinave në varësi të kohëzgjatjes së infeksionit). Identifikimi i antigjeneve dhe antitrupave kryhet metoda saktësi imunologjike: ELISA - ELISA, CFT - fiksimit kompliment, RPGA - reagim aglutinimit drejtpërdrejtë dhe të tjerët. Duke përdorur testimin mikrobiologjike mund të zbulojë ndjeshmerine e mikrobeve ndaj antibiotikëve dhe fazën tjetër antimicrobial e sëmundjes dhe për të monitoruar efektivitetin e trajtimit dhe gjendjen e kujtesës imunologjike. Ju gjithashtu mund të identifikojë efektivitetin e vaksinimit duke shikuar ELISA për praninë e antitrupave të gjakut në patogjene të sëmundjeve infektive, e cila u mbajt nga vaksinimi.Pyetja - përgjigja:


Nuk është tërësisht diagnoza? Në çdo fushë të mjekësisë nuk ka asnjë garanci njëqind për qind nga një rezultat pozitiv, sepse mjeku gjithmonë ka të bëjë me një trup të veçantë të njeriut, me karakteristikat e veta individuale. E njëjta gjë vlen edhe për metodat diagnostike. Edhe hulumtimi më i saktë dhe i mirë mund të dështojë, u takua me këto karakteristika individuale. Një nga masat më të sakta diagnostikuese janë studimet serologjike, të cilat janë të përcaktuara me antitrupave ndaj mikroorganizmave të ndryshëm. Besueshmëria e këtyre studimeve është 995%. Por ajo është ende gabime të mundshme diagnostike.

Nëse nuk ka ankesa aty, ju nuk mund të marrë ndonjë testet? Disa sëmundje (kancer, infeksion të traktit urinar, sëmundjet endokrine) mund të zhvillohet për një kohë të gjatë, pa shkaktuar asnjë ankesë ose shkakton simptoma jo-specifike të përgjithshme të tilla si rritja e lodhje, dobësi, etj, të cilat disa nuk i kushtoj vëmendje ose lidhje ata nga mbingarkesat, mangësi vitamina, etj Nëse një person ndjen shëndoshë, ai me të vërtetë nuk kishte nevojë për të kryer studime të shtrenjta, por herë pas here duhet të bëjnë teste të thjeshta të tilla si gjaku plotë dhe urinë, gratë një herë në vit për të vizituar një gjinekolog. Në këtë rast, ju mund të zbulojë patologji në fazat e hershme. Nëse ndjenja nuk është mjaft në rregull, të jetë i sigurt për të kontaktoni mjekun tuaj që të ketë atë caktuar inspektim.

Në qoftë se studimi nuk kanë gjetur ndonjë sëmundje, kështu - kjo nuk është? Nëse studimi i disa sëmundjeve infektive nuk janë zbuluar agjent apo antitrupa në gjakun e tij, kjo do të thotë inkubacion (fshehur) periudhën e sëmundjes. Për shembull, antitrupat klasa G të virusit te rubellës shfaqet vetëm 2 javë nga koha e infektimit. Situata e vështirë me diagnozën e nematodikeve (worms), pasi të madhe të jetës së tij në trup që nuk vë vezë, për të identifikuar e cila diagnoza është kryer në feces. Ku analiza tregoi praninë e sëmundjes, por pamja klinike është karakteristikë e sëmundjes, në disa raste duhet të përsërisin studimin në situata të tjera (kur studime të përsëritura mund të jetë edhe jobindës), mjeku juaj mund të përshkruajnë terapi, duke u fokusuar në të dhënat klinike, dmth simptomat.

Ku për të testohen? Testet klinike - e gjakut, urinës, gjakut dhe urinës teste biokimike, me ultratinguj, X-ray, që është teste jo-invazive mund të merren në klinikë, spitalet travmopunkte. Por disa studime (tomography llogaritur, mikrobiologjike, imunologjike, endoskopike, studimi i veçantë i errët dhe të tjera), mund të bëhet vetëm në qendra të specializuara mjekësore diagnostikuese.