Edemë Angioneurotic


Edemë Angioneurotic (ose Angioedema) - një lloj i reaksioneve alergjike, e cila është edemë të kufizuar shpesh shfaqet në trupin e sipërme (fytyrë, qafë). Nëse reaksion alergjik Angioedema ndodh nënlëkurës yndyrë dhe mukozës. Edemë Angioneurotic nuk shoqërohet gjithmonë me kruarje. Rreziku i saj është se ajo mund të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje, deri asfiksisë (varësisht nga pika në të cilën alergji).

Angioneurotic edemë - ShkaqetSiç e kemi përmendur më lart, shkaku kryesor Angioedema - ky reaksion alergjik. Mekanizmi është si vijon: në përgjigje të një alergjen hyrë në trup, gjaku merr një numër të madh të substancave biologjikisht aktive të tilla si histamine. Nga ana tjetër, histamine dilates enët e gjakut, në mënyrë që ata të bëhen më të depërtueshëm për plazma dhe komponentëve të tjerë të gjakut. Kështu, "emigrojnë" nga enët e gjakut në edemë përreth indeve formuar.
Në shumicën e rasteve, është e vështirë për të llogaritur, çfarë ishte shkaku i Angioedema. Por studimi afatgjatë tregoi se shpesh alergjen janë:


 • pezmatim të kafshëve (grimcat e lëkurës vdekur);

 • ushqim (të tilla si manaferrat, peshk, arra, vezë, qumësht);

 • kafshon kafshëve;

 • medikamente, si antibiotikët, penicilinë cephalosporins, nonsteroidal droga anti-inflamator (NSAIDs), dhe disa barnave antihipertensive;

 • polen;


 • Gjithashtu Angioedema angioneurotic mund të ndodhin gjatë shërimit pas sëmundje (infeksion, sëmundje të ndryshme autoimune - lupus, leukemia).
  Nuk është një formë e trashëguar e Angioedema lidhur me mungesën e funksionit të proteinave të quajtur frenues C1. Kjo ndikon në funksionin e enëve të gjakut dhe capillaries, duke shkaktuar ënjtje e ashpërsi të ndryshme.

  Simptomet e Angioedema


  Simptomë kryesore është e papritur ënjtje nën nivelin e lëkurës. Zakonisht Angioedema ndodh në nivelin e personit (qepallat, buzët, gjuhën). Places zbehtë fryrë, ato mund të jenë të dhimbshme ose kruarje.
  Simptoma të tjera:

 • vështirësi në frymëmarrje, të shoqëruar nga të ashtuquajturit stridor (fishkëllimë duke marrë frymë për shkak të shkeljes së pėrshkueshmėrisė ajrit në traktin e sipërm respirator);

 • dhimbje dhe dhimbje barku barkut;

 • Sytë fryrë dhe gojën.


 • Trajtimi i Angioedema


  Qasja për trajtimin e Angioedema është individuale, varësisht nga shkalla e manifestimit të simptomeve. Një ënjtje drita nuk mund të kërkojë trajtim. Manifestimet e ashpërsisë të moderuar mund të kërkojnë ndërhyrje mjekësore. Vështirësi në frymëmarrje është e nevojshme urgjentisht, pasi është një situatë kërcënuese për jetën.

  Nëse ju keni një histori të Angioedema, ju duhet të:

 • Shmangni të gjithë ju e dini alergeneve që mund të shkaktojë një reagim.

 • Shmangni duke marrë ndonjë ilaç, bimëve apo shtesa të cilat nuk janë caktuar për ju nga mjeku juaj, duke pasur parasysh karakteristikat tuaja.

 • Fasha ftohtë me lagështi të sjellë lehtësim.


 • Ilaçe që përdoren në situatave të tilla përfshijnë droga e grupet e mëposhtme:

 • Antihistamines.

 • Kortikosteroidet (droga anti-inflamator).

 • Epinephrine.

 • Thithur drogë që janë shumë efektive në rastin e edemë laryngeal.


 • Nëse personi ka vështirësi të frymëmarrjes ndodh, telefononi menjëherë një ambulancë.
  Parashikimi: në shumicën e rasteve, edema angioneurotic regresses më vete gjatë disa ditëve pa pasoja.
  Në raste të rënda, pacientët kanë një jetë që të ketë një dozë të adrenalin ose kortikosteroidet, në rast të një sulmi për të shmangur vdekjen.