Ndarje anal


Kjo është një çështje delikate, e cila nuk do të thotë me zë të lartë. Çarje anale dhe hemorroide, jo sëmundje, e cila mund të ankohen të dashurën mbi një filxhan çaj. Edhe ideja për të adresuar këtë problem tek mjeku shkaktojnë parehati. E pra, le të përpiqemi për të përballuar me çarjes anal vet.

Ndarje anal dhe simptomat e sajNë thelb çarjes anal - një hendek Mukoza zorrës së trashë në afërsi të muskul unazor ose ulçerë në të njëjtën zonë. Ajo shfaqet shpesh si rezultat i dëmtimit mekanik:


 • kapsllëk dhe lëvizje zorrë vështirësi;

 • seksi anal;

 • gjatë lindjes.


 • Përveç këtyre faktorëve të shkaktojë fissures anal mund të jetë i ulur, mënyrë jetese i ulur, duke rezultuar në furnizimin me gjak shqetësuar për muskujt e legenit, ngarkesa të larta dhe të heqë e mallrave, objekt të huaj, të tilla si gur kumbull, e cila dëmtoi murin e zorrëve në karrige. Disa herë shkaku mund të jetë diarre - dëmtim kaustike acidic mur rektal dhe akumulimi i bakteret patogjene në një zonë të çojë në formimin e ulcerat. Simptomet e çarjes anal:


 • dhimbje akute, ndjesi djegie gjatë jashtëqitjes dhe pas saj;

 • gjak në jashtëqitjen;

 • spazma muskul unazor dhe frika për të shkuar në banjo.


 • Simptoma të ngjashme të hemorroide dhe kancerit të zorrës së trashë kështu që nëse ju nuk jeni të sigurt që ju të goditur atë sa më shpejt të jetë e mundur, të konsultoheni me mjekun!

  Trajtimi i çarjes anal


  Si për të trajtuar çarje anale varet se sa kohë ju keni sëmundje. Nëse ndarje anal filloi të shqetësojë disa ditë më parë, trajtimi mund të përfshijnë dietë, pije me ujë të ngrohtë pas një lëvizje zorrë dhe të përdorin një antibacterial veçantë dhe plagë ointments shërimit. Ka raste kur çarje anale shërojnë vogla akute në vetvete në një javë ose dy. Nëse ju shrugged off problemin, dhe ka një çarje kronike anal, që është plagë më shumë se një muaj kërkojnë para më serioze. Në raste të rënda ajo mund edhe të jetë e nevojshme heqje e çarjes anal kirurgjike. Por kjo është një masë ekstreme.

  Zakonisht mjekët shkarkuar pacientin nga fissures anal vaj, të tilla si:

 • Gepatrombin G;

 • Relief.


 • Këto droga të vijë në formën e supozitorëve rektale. Lehtësi e tyre është se shkëndijë e fissures anal nuk kërkojnë nozzles veçanta dhe tuba, ato administrohen direkt në zorrën e trashë dhe për këtë arsye të plagosur minimalisht Mukoza. Substanca aktive ngadalë shkrin dhe promovon rigjenerimin e indeve.
  Me rëndësi të madhe është mënyra juaj e jetës. Si për të kuruar çarje anale, në qoftë se shumicën e ditës që ju kaloni në një pozicion ulur dhe të përdoret ushqim të ftohtë e ushqimit? Kjo është e pamundur. Gjëja e parë që bëni - për të përfshirë në aktivitetin tuaj të përditshme rutinore minimale fizike. Ju mund të bëni ushtrime apo të shkund, ju mund të ecin mbi, ose të ngjiten në katin e pa një ashensor. Gjëja kryesore - për të normalizuar qarkullimin e gjakut në zonën e legenit.

  Në trajtimin e fissures anal duhet të rishikohen dhe dietë. Mjekët rekomandojnë të pijshëm të paktën 2 litra ujë të pastër në ditë, ka shumë ushqime të pasura me fibra. Kjo fruta, perime, krunde, bollgur. Për zbutjen stol janë të mira:

 • prunes;

 • kajsi;

 • panxhar.


 • Nëse ju hani shëndetshëm, dhimbja do të jetë shumë më pak.
  Pa trajtim i hershëm i çarjes anal mund të bëhet në mënyrë të thellë se dhimbje në anus vazhdojnë për disa orë, pasi do të tualet, nganjëherë një pacient e zhvillon karrige e vet, të cilat vetëm përkeqëson problemin, duke shkaktuar kapsllëk dhe, rrjedhimisht, forcim të feces. Në situata të tilla, ju duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore.