Sleep apnea dhe sëmundjet e lidhura me të


Gërhitës mund të duket komik, por pengues Sleep Apnea - nuk është një shaka. Kjo sëmundje rrit rrezikun e rritjes së presionit të gjakut, dhe madje mund të çojë në aksidente me makinë.
Më poshtë janë shtatë i sëmundjeve dhe rreziqeve për shëndetin lidhur me tuaj apnea gjumë obstuktyvnыm:Presionin e lartë të gjakut. Apnea pengues gjumë mund të çojë në presion të lartë të gjakut. Zgjuar shpeshta natë është një katastrofë e vërtetë për njerëzit me apnea e gjumit, duke çuar në yznurenyyu sistemin hormonal, duke rezultuar në rritjen e tensionit të gjakut gjatë natës. Përqendrimi i ulët i oksigjenit në gjak lidhur me dështim të frymëmarrjes, gjithashtu çon në hipertension në apnea e gjumit. Lajm i mirë: Pacientët me hipertension duke eleminuar apnea e gjumit mund të zvogëlojë sasinë e marrë për të ulur medikamente presionin e gjakut.


Probleme të zemrës . Njerëzit me apnea e gjumit obstruktive më shumë gjasa të vuajnë një sulm në zemër dhe vdes në mesnatë. Kjo mund të jetë për shkak përqendrim të ulët të oksigjenit dhe stresi nga awakenings shpeshta. Goditje dhe dridhje atrial (norma e zemrës aritmia) janë të lidhur edhe me apnea pengues gjumë. Përqendrimi i zvogëluar oksigjeni pengon sistemin nervor për të rregulluar si duhet qarkullimin e gjakut në trup dhe tru.
Diabeti 2 - lloj . Apnea pengues gjumë është shumë e zakonshme në mesin e njerëzve me diabet tip 2, deri në 80% e pacientëve me këtë sëmundje kanë apnea fle. Faktorët e rrezikut për të dy sëmundjeve është trashje. Edhe pse që në vetvete nuk është shkaku i diabetit apnea, zgjuar të shpeshta mund të zvogëlojë rezistencën e insulinës, e cila është një shenjë paralajmëruese për diabet.

Shtim në peshë . Shtim në peshë rrit rrezikun e apnea e gjumit, dy të tretat e njerëzve me apnea e gjumit kanë një peshë më të lartë të trupit. Apnea pengues gjumë shpesh shkon pas eliminimit të peshë të tepërt, por të bëjë atë goxha e vështirë.Pesha e tepërt shkakton depozita dhjami në qafë, duke e bërë të vështirë për frymë gjatë gjumit. Nga ana tjetër, apnea prish sistemin endokrin, duke çuar në lirimin e hormonit ghrelin, e cila shkakton nevojën për karbohidratet dhe e ëmbël. Përveç kësaj, njerëzit me Sleep Apnea nedosypayut dhe të lodhur, uljen e metabolizmit dhe të çon në trashje. Trajtimi i apnea e gjumit do të lejojë që ju të ndiheni shumë më mirë dhe të keni më shumë energji për stërvitje dhe aktivitete të tjera.

Astma bronkiale në të rriturit . Edhe pse marrëdhënia e apnea pengues gjumë me këtë sëmundje nuk është provuar në trajtimin e gjumit zvogëlon frekuencën e sulmeve të astmës.
GERD (Sëmundje Hastroэzofahalnoreflyuksnaya). Nuk ka dëshmi që lidh apnea fle dhe zbaticë acid, por pacientët me apnea e gjumit ankohen në lidhje me të. Në eliminimin urth zvogëlon peshën e apnea e gjumit, sipas mjekët somnolohy.
Aksident . Sleepiness ditën në njerëzit me apnea e gjumit mund të çojë në një rritje të rrezikut të bie në gjumë në timon. Njerëzit me apnea e gjumit janë pesë herë më shumë gjasa për të marrë në aksidente.


Trajtimi i apnea e gjumit


Rritja rrezikun e problemeve shëndetësore të shkaktuara nga apnea e gjumit mund të trembë ju, por ekzistojnë edhe tretmane të përballueshme dhe efektive për këtë sëmundje. Në shumicën e rasteve, mjekët rekomandojnë pajisjen përdorimi somnolohy quajtur SYPAP (CPAP). Kjo pajisje mund të kërkojë kohë për të duke u përdorur për të, por njerëzit që vazhdimisht përdorin atë të ndjehen më të shëndetshme. Diskutoni me mjekun tuaj të trajtuar apnea gjumë tuaj dhe për të parandaluar probleme të lidhura shëndetësore.