Simptomat anoreksi, faza, trajtimi i anoreksi


Anoreksi - një fjalë që ka ardhur në fjalorin tonë aktive të lashtë greke dhe do të thotë fjalë për fjalë - nuk kërkojnë për ushqim. Në mjekësi, duke përdorur anoreksi afat, duke siguruar një sindrom që karakterizohet nga një refuzim i vetëdijshëm i ushqimit, mungesa e oreksit dhe zhdukja zgjatur instinkt themelor - urie.
Llojet e anoreksi: fëmijët anoreksi kryesore, anoreksi mendore, anoreksi mendore dhimbshme, anorexia nervosa, anoreksi drogës
Shkaqet e anoreksi
Arsyet që shkaktojnë këtë sëmundje është e ndryshme: pritja e barnave mjekësore dhe bimor që ulin oreksin; pritja e diuretics; dështim në metabolizmin e trupit; Pacientët të ndërgjegjshëm që marrin laxatives


Anoreksi Simptomat
- reduktimin e peshës dramatik dhe humbje e oreksit (në adoleshencë manifestuar paaftësi për të fituar peshë gjatë rritjes aktive)
- depresioni, pagjumësia dhe problemet e lidhura me gjumin
- dhimbje të muskujve ngërç, aritmia e zemrës
- gjendja e ftohtë të vazhdueshme dhe dobësisë
- çrregullime endokrine trupi (amenorrhea tek gratë dhe tek burrat ulur epsh)
Simptomat Anoreksi
- Frika patologjike e pacientit për të rimarrë aftësinë për trashje dhe një nevojë urgjente për të humbur peshë

- vuan nga anoreksi mohojnë problemi i tyre i lidhur me humbje peshe shpejtë
- rrit dëshirën e pacientit për të humbur peshë dhe refuzimin për këtë arsye të vetëdijshme për të ngrënë
- Bindja durueshëm se ai shumë e plotë dhe ai ka nevojë për të humbur peshë
- metodat e shkeljes së ushqimit (ushqimi në lëvizje, duke zvogëluar pjesë dhe ashpërsimin)
- pas ngrënies pacientit artificialisht të shkaktojë të vjella
- rritur ushtrime kapur gjimnastikor të lodhjes
- Keqinterpretimi i trupit e tij (perceptimit të trupit personale nuk përkon me peshën e vërtetë)

- Rritja e interesit në gatim dhe mbledhjen receta, gatim ushqimi për familjen dhe refuzimit të njëkohshme për të marrë pjesë në ushqim, interes në dietë, miratimit vegjetarian

- refuzimi masiv i publikimit dhe festimet lidhur me vakt
- komunikimi me të afërmit minimizohet
- Vizita të shumta dhe privatësia në banjo për një kohë të gjatë
- përforcuar jashtë ushtrimit shtëpi
- kap zbehtë e lëkurës
- acarim, fyerje e paarsyeshme që të shndërrohet në agresion, zemërim dhe pikëllim


Faza anoreksi
- dysmorfofobycheskaya (ide imagjinare e plotësinë e saj, duke rezultuar në përvojën e kësaj, frika të jenë të afërmit arsye osmeyannыm nga mjedisi i tyre, konstante peshon, depresioni, refuzimi për të ngrënë kalori të lartë)
- dysmorfomanycheskaya (besim të fortë në tërësinë e saj dhe nevojën për të humbur peshë, qëllimet hollim janë pacientët shumë serioze dhe aktive kapjen me anoreksi agjërimit të fshehtë, të pijshëm sasi të mëdha të lëngjeve dhe sintetike sjell të vjella, varësinë nga laxatives dhe drogës diuretik)

- kahektycheskaya (mungesa e plotë e oreksit, duke ulur aciditetin e stomakut dhe shenjat e para të kequshqyerjes Pesha humbje në gjysmën nga pesha origjinal, duke ulur presionin dhe temperaturën e trupit, shkalla e ngadaltë të zemrës, dukuri e gastritit dhe sëmundjeve të tjera të lidhura)
Anoreksi Trajtimi
Efektet e anoreksi janë shpesh të trishtuar dhe të pikëlluar, dhe pa ndihmën e të afërmve të fillojnë trajtimin e anoreksi nuk është e vërtetë. Pacientët me anoreksi mohojnë problemin e tyre dhe sëmundje. Dhe vetëm duke përfshirë të afërmit, me kohë iu përgjigj simptomat dhe shenjat e anoreksi mund të shmangur tragjedi në familje. Psikiatërve perëndimore janë fryrë alarmi, sepse pasojat e anoreksi është vdekshmëria duke injoruar trajtim. Dhe vendin e parë në mesin nderuar vdekjen e sëmundjes mendore merr anorexia nervosa. Studimet vendase kanë treguar se anorexia nervosa tërheq në e tyre "neto" 4 për qind e vajzave në intervalin moshën trembëdhjetë deri në njëzet vjet. Burrat çrregullime të tilla nuk janë të prirur, edhe pse planifikuar kohët e fundit rritjen e anoreksi mashkullor. Në adoleshencë, kur çështja e paraqitjes - është numër një problem, është e rëndësishme të mos humbasë fëmijën tuaj, se mos ai u bashkua me radhët e atyre që vuajnë nga anoreksi. Mbështetje emocionale fëmijët e tyre, nuk e ulin vetëbesimin e tij, nuk e kritikojnë pamjen, të heqë dorë nga deklaratat autoritare drejt vajzat ndaluar vërejtje me qëllim të keq kundër dikujt fëmijës suaj tjetër. Me këtë ju mund të parandaluar anoreksi dhe kohë për të filluar për të trajtuar atë në qoftë se simptomat e nevojshme të identifikuara dhe shenjave.

Nëse problemi ka prekur familjen tuaj, atëherë menjëherë të heqë dorë kultin e ushqimit në familje apo qasje të gabuar ndaj të ushqyerit. Shembulli i tij tregojnë personale se ju nuk jeni një tifoz i dietat dhe e konsiderojnë veten të përsosur. Harrojeni për problemet tuaja dhe kushtojnë veten pacientin anorexic. Vetëm mbështetja juaj, dashuria, një ndjenjë e dobisë dhe takt. Vajzat me anoreksi me dhimbje të reagojnë ndaj komenteve, kështu që harrojmë për skandalet e detyruara të ushqimit, grindjet dhe lot. Bëhu i durueshëm dhe njohja e problemit tuaj. Shumë pyetje interesante, dhe si për të trajtuar anoreksi? Në klinikat mjekësore të ngritur programe që synojnë trajtimin e anoreksi, ku ndihmë profesionale dhe ofrojnë ndihmë psikologjike dhe mjekësore. Pas lëshimit nga spitali duhet t'i nënshtrohen trajtimit ambulator për fiksimin dhe peshë të fituar në gjashtë muaj. Nëse ju nuk dëshironi publicitet dhe filloi trajtimin për anoreksi në shtëpi, është e nevojshme për të futur një të shpeshta ushqimi të ndarë dhe pas ngrënies distractions klasa emocionuese gjatë shmangur vjella pacientit. Qëndrimi, miqësore, monitorimi i matur i pacientëve dhe stimulimit oreksit (të fillojë një vakt të gjatë me mrekullon gastronomik, nga e cila pacienti më parë nuk mund të përballojë vidyazykaty, të hyjë në një ushqimi të reja dietë janë të dekoruara bukur, të ecin në restorante me cuisines të ndryshme, lloji në zakonin e përditshme ecën) dhe më e rëndësishmja - dhurata e dashurisë pacientit anorexic. Përdorim në trajtimin e metodës së tij i pëlqyeshëm e shpërblimit (dhuratë e mirëpritur) dhe për të zgjeruar lirinë personale, por për sa kohë pacientit pambikëqyrur pushim anoreksi. Kur vidyazytsi pacienti nga të hahet, duke iu referuar anoreksi sugjerojnë ushqim të lëngët (përzierjeve të ndryshme lëndë ushqyese). Regjistron numrin e lëngjeve pije dhe urinë. Është shumë e rëndësishme për krijimin e ujit - reagime electrolyte në trup. Rënia kaliumit në trupin duke shkaktuar probleme me zemrën dhe mungesa e kaliumit në trup të mbushur vena. Terapia e barnave përfshin droga në vijim trajtojnë anoreksi: tsiprogeptadin, chlorpromazine, amitriptyline, por në mënyrë rigoroze në recetë. Me mjekësisë tradicionale duhet të lavdërohen barëra oreksin dhe bimët qetësues. Shumë mirë është kombinimi i tyre për shijen, është: nenexhik, fruta hirit mal, livando, fletë gjethe delli, myshk, borzilok, i urtë barishte, lë hithër, yarrow, rrënja e ëmbël flamur.

Viktimat e anoreksi pas një hospitalizim të gjatë dhe trajtim mbështetës janë të prirur për rikthim. Dhe mundësisht gjatë kësaj periudhe nga sytë e pacientit të mos humbasë. Re-shtrimit në një situatë të tillë është i shmanget është jashtëzakonisht i rrallë dhe shërim të plotë ndodh në gjysmën e vuajtjes nga anoreksi.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
Fëmijët fillore anoreksi