Arthritis e sup përbashkët


Arthritis e sup përbashkët - një sëmundje e zakonshme. Ajo ndikon në shpatullën dhe / ose acromial-heqësit të përbashkët. Ky lloj dhimbje arthritis shkakut dhe parehati në lëvizjet më të vogël të dorës. Dhe për të hequr dhimbjen dhe të heqin qafe e Sëmundjet mund të jetë goxha e lehtë.

Llojet e artritit së sup përbashkëtTë dyja përbashkët sup ekspozuar disa forma të artritit:

 • Artrit post-traumatik i sup përbashkët. Keqe që zhvillon pas një dëmtimi, ajo mund të jetë si një ndryshim normal ose një çarje të madhe. Gjithashtu, kjo artrit mund të shfaqen pas pushim muskujt rrotulluese.

 • Osteoarthritis. Arsyet për artrit shpatullën e përbashkët - një plakje të fortë apo veshin pëlhura. Për shkak se procesi i degjenerative bie sipërfaqe e lëmuar e jashtme e kockave. Shumica e osteoarthritis zhvillon në njerëzit mbi moshën 50 vjet. Në thelb ajo ndikon acromial-heqësit të përbashkët.

 • Rheumatoid arthritis. Kjo është një sistemike inflamatore serioze. Ajo është e karakterizuar nga lezione simetrik të nyjeve të ndryshme. Rheumatoid arthritis mund të zbulohen në çdo moshë.


 • Në raste të rralla, ajo mund gjithashtu të jetë artrit purulent e sup përbashkët. Ky inflamacion që është rezultat i lezioneve të hapura apo të infektuar të infeksionit me foci purulent në afërsi të përbashkët.

  Simptomat e artritit së sup përbashkët


  Simptomë e parë e artritit së sup përbashkët është një dhimbje. Dhimbje shpesh rrit gjatë aktivitetit të ndryshme dhe më pas gjithnjë në rritje. Nëse teh është dëmtuar kraharorit-supit të përbashkët, dhimbja është e lokalizuar kryesisht në pjesën e prapme të shpatullën.

  Dhimbje në shpatullën acromial-heqësit përbashkët është përqendruar gjithmonë në zonën e përparme. Nëse dy të prekur të përbashkët, dhimbja është gjithmonë i pranishëm në të dyja fushat.
  Në shenjat e tjera të artritit, ndikojnë në supe të përbashkët janë:

 • mobiliteti i kufizuar (shumë e vështirë edhe për të ngritur dorën e tij);

 • shkatërrimtar ndjesi në të përbashkët;

 • fle shqetësime për shkak të dhemb dhimbje;

 • snapping tingull kur lëviz duart.


 • Trajtimi i artritit së sup përbashkët


  Trajtimi i artritit së sup përbashkët duhet të jetë i ndërlikuar. Ai përbëhet nga fizioterapi, si dhe kryerjen e ushtrimeve të ndryshme. Para së gjithash, për të kuruar artritin, pacienti duhet të ndryshojë mënyrën e jetesës dhe të braktisin lëvizjet që shkaktojnë dhimbje dhe më shumë dhe pjesa tjetër më të gjatë.

  Tretman shumë efektive për këtë sëmundje është trajtim lazer, cryotherapy dhe masazh terapeutik. Por më e rëndësishmja, çfarë duhet të bëjmë me artrit e sup përbashkët - të kryejnë ushtrime të veçanta. Vetëm kjo do të ndihmojë pak për ndërtimin e muskujve rreth të përbashkët që do të ushqyer dhe mbrojtur atë. Kompleksi gjimnastikor duhet të zgjidhni vetëm mjekun.
  Sa më shpejt që të jetë e mundur për të kuruar artritin e sup përbashkët, rregullisht të marrë shtojcave dietike. Kjo është kryesisht sulfateve, chondroitin dhe amynohlyukozы.

  Nëse gjimnastikës dhe droga nuk ndihmojnë, trajtimin e artritit së sup përbashkët duhet të përfshijë kirurgji. Gjatë operacioneve kryhet arthroplasty plotë (zëvendësimin e të gjithë protezën përbashkët) ose hemyartroplastyka (zëvendësim i humerus).
  Nëse goditi acromial heqësit metodë të përbashkët-shpesh përdoren së heqje: buzë të klavikul pjesë të vogël të kockave është hequr, dhe pastaj zgavër është e mbushur me ind mbresë.
  Para se të trajtimin e artritit e sup përbashkët duke përdorur kirurgji, ju duhet të pini larg një kurs të drogës që kanë veprim analgjezik dhe anti-inflamator.