Aromatherapy kundër ftohjet


Pajtohem, në ditët e sotme dimrit nuk zastudzhuyutsya vetëm të vështira. Trupi i një personi të zakonshëm dobësuar kështu nga kequshqyerja dhe mjedisit të varfër që kapjen e një të ftohtë është më e lehtë se kurrë. Dikush dikur konkurrojnë për pilula dhe kështu dobësohet edhe më tej sistemin tuaj imunitar, mirë, dikush që besojnë natyrën dhe arrin suksesin më të madh duke zbatuar parimet e Aromatherapy. Sot ne flasim për përdorimin e vajrave esenciale, në rast të ftohjet dhe sëmundjeve infektive.

Shumë njerëz nuk kanë besim Aromatherapy, duke besuar se droga të ndihmojë për të përballuar me një të ftohtë të shpejtë dhe shumë më të besueshme. Megjithatë, ajo nuk është. Ne jetojmë në një konsumatorët e moshës dhe të dobishme për dikë vetëm gjëra ilaçe tona. Hulumtimet klinike kanë konfirmuar gjatë se vajra esenciale janë në gjendje për të rivendosur veprimtarinë e qelizave të shëndetshme në vetëm 7 sekonda. Me vajra esenciale të përballen me një të ftohtë për disa orë, dhe nuk është i sëmurë. I përdorni vajra miq me ta dhe unë nuk kam frikë nga ndonjë infeksion dhe pushtimit të gripit. Nëse jeni të prirur për ftohjet, të miratojnë këto receta.Për trajtimin e ftohjet mund të marrë banjot aromatike, masazh, fasha apo mbytje. Nëse ju kombinoni disa teknika - edhe më të mirë. Filloni me ndezjes më të mirë të naftës. Ftohjet mund të na gjeni kudo në zyrën shkoi person i ftohtë dhe ju jeni vetë teshtij dhe të fillojnë të ndihen dridhje. Mos u shqetësoni, të mbajtur me këtë rast në vaj e zyrës së tij të bergamot, eukalipt ose pemë çaji. Vetëm të shtoni 5 pika vaj të zgjedhur në llambë aroma ose pikoj atë në shami, e vënë atë në një bateri të nxehtë. Aroma do të mbushë dhomë dhe ju dhe punonjësit tuaj të mbrojtur nga infeksioni.


Nëse dikush është i sëmurë anëtari i familjes suaj, llak tërë ujin shtëpi me 15 pika e pemë çaji vaj esencial dhe 20 pika vaj eukalipt (vaj vegjetal para se të shtoni ujë për t'u tretur në një sasi të vogël të mjaltit ose kripë deti).

Kur një dhimbje të fytit domosdoshmërisht të bëjë mbytje të nxehtë. Plotësoni pan me ujë të ngrohtë zier, shtoni 3 pika e pemë çaji vaj dhe eukalipt. Lean mbi tenxhere dhe marr frymë me avull, i mbuluar me një peshqir (të mbajtur sytë tuaj të mbyllura). Inhalimi i tillë i dobishëm për të bërë gjatë ditës, gjatë natës, të bëjë një qetësues, të shtoni ujin 4 pika vaj esencial e livando. Kollë të ndihmuar të merrni shpëtoj mbytje është i njëjtë, por me 2 pika vaj livando, karamele mente, bergamot dhe eukalipt. Koha për një mbytje - 10 minuta.


Nëse ju ndjeni shenjat e para të gripit, të përpiqen për të menjëherë të marrë një dush aromatike.
Shtoni 2 lugë mjaltë 4 pika eukalipt, 2 pika karamele mente dhe 1 pikë vaj rozmarinë (nëse e dëshiruar, shtoni 1 pikë vaj pishe). Shpërndajë mjaltë në një sasi të vogël të qumështit të nxehtë dhe shtoni atë në banjo. Për një kohë të gjatë në ujë nuk është e nevojshme, vetëm 10-15 minuta, por atëherë ajo është e mirë për të shkuar menjëherë në një shtrat të ngrohtë. Gjithashtu për lehtësim e ftohjet mund të përdorni një përzierje e tre pika vaj livando, 2 pika vaj Neroli dhe 1 pikë tuberozë naftës.


Çfarë duhet të bëni me një hundë i lëngshëm?
Do të ndihmojë apo mbytje apo hundës masazh me vajra, të cilat i kam përmendur tashmë. Nëse e dëshiruar, ju mund të bëni edhe vetë hundë tuaj pika. Për këtë përzierje vaj 3 pika kayaputa, 4 pika vaj limoni dhe 1 pikë trumzë me 30 ml vaj nga farat e rrushit. Futur si pika të zakonshëm hundë. Sinus Masazh mund të përdorni një përzierje e vajit vegjetal (30 ml), 3 pika vaj rozmarinë, 4 pika vaj eukalipt, 1 pikë vaj karamele mente dhe 3 pika vaj pishe.