Shkaqet artrit, llojet, simptomat, trajtimi


Arthritis - një sëmundje e nyjeve, i shoqëruar nga pezmatimi i tyre (nyje të bëhet e nxehtë në të prekur, i fryrë, lëkura është e kuqe). Ky person mendon se ata kanë dhimbje dhe kufizim të lëvizjes atje
Shkaqet
Shpesh artrit është shkaktuar nga lëndimet e mbyllura apo të hapura të nyjeve, shpesh në përsëritura dëmtime të mushkërive, hipotermi, tendosje të rregullt fizik.

- Arthritis me origjinë infektive. Ashtuquajturi artriti reaktiv, e cila është shkaktuar nga infeksione të ndryshme (urines, zorrëve, etj).Përkeqësim nyjet e ushqimit për shkak të çrregullimeve metabolike mund të jetë një nga shkaqet e artritit
Simptomat


Dhimbje arthritis tronditur të përbashkët, u rrit temperatura lokale indeve të buta ngurtësi vërejtur në lëvizje, ënjtje dhe skuqje duket. Nuk mund të ketë manifestime klinike të proceseve autoimune (dobësi e përgjithshme dhe ethe) dhe dehje të përgjithshme. Analiza vërejtur rritje e numrit të qelizave të bardha të gjakut dhe ESR mund të përjetojnë praninë e proteinave C-reaktive.


Në kohë dhe të saktë diagnozën e vështirë ngjashmëri simptomë në etiologies të ndryshme të sëmundjes. Për diagnozën e duhur janë shenja të rëndësishme shoqëruese e artritit - një kusht i rrugëve të frymëmarrjes, veshkave, zemrës, të lëkurës (skuqjen, etj)
Lines


Artrit Traumatik

Ajo ndikon në nyje më të mëdha, e cila është më e stresit, sup, bërryl, gju, kyçin e këmbës. Nuk është ënjtje, dhimbje, dhe shpesh hemorragji në zgavrën e përbashkët.


Artrit akute qelbëzuese

Në këtë lloj të artritit ndikon kryesisht kyçin e këmbës, bërryl, promenezap'yastkovi, supe, hip dhe gju nyje. Simptomat e artritit akut qelbëzues:

- Maloruhlyvist, dobësi, rrëqethje dhe ethe.

- Dhimbje të vazhdueshme në dhimbje të prekur të përbashkët dhe të mprehtë, kur duke u përpjekur për të lëvizjeve në të.

- Rritja e temperaturës lokale dhe skuqje të përbashkët.

- Funksion të dëmtuar e gjymtyrë.

- Ënjtje indet periarticular.

Artrit Psoriatic

Artropati ose artrit psoriatic ndodh në shtatë për qind e pacientëve me psoriasis. Më shpesh, kur ky lloj artrta prekur nyjet interphalangeal e këmbët dhe duart.


Kështu ka ënjtje dhe dhimbje në të përbashkët, dhe lëkura mbi të të bëhet purplish-kaltërosh.

Arthritis në ulcerative kolit

Arthritis ulcerative kolit më shpesh një rëndim apo në forma të komplikuara të sëmundjes. Prekur më sup dhe këllk nyje. Ngjyra e lëkurës mbi joints prekur praktikisht i pandryshuar.

Artrit podager

Artrit podager gjithmonë zhvillon kundër faktorëve të provokuar, shok nervor, stresi fizik, hipotermi, konsumit të tepërt të alkoolit. Karakterizohet nga rritja e temperaturës lokale, skuqje, ënjtje dhe dhimbje të mprehtë në të përbashkët prekur

Trajtim


Trajtimi Baza e artritit - një sëmundje e shkaktuar trajtimin e tij. Trajtimit artrit ndarë në:

- Trajtime farmakologjike janë: përdorimi i ointments anti-inflamator nonsteroidal, krem ​​dhe gels; hlyukokortykosteraydov injeksion intraarticular.

- Trajtimet Nefarmalohycheskye janë: zgjedhja e këpucëve ortopedike, duke reduktuar stresin në nyje, duke u shpëtoj e zakone të këqija, fizioterapi, masazh, hidroterapi, akupunkturë dhe stimulimi elektro e muskujve.


- Trajtimi kirurgjik ose zëvendësimi arthroplasty është përdorur vetëm në format më të avancuara të artritit
Trajtimi i artritit infektive

Artrit zakonshme infektive duhet disa ditë të trajtimit spitalor. Dhe pastaj një periudhë prej disa javësh për disa muaj duhet të marrin ilaçe projektuar në lidhje me seancat e fizioterapisë
Trajtimin e artritit reumatoid
Trajtimet moderne ekzistuese nuk mund plotësisht kurë artrit reumatoid. Megjithatë, në sajë të kohë organizuan diagnoza e saktë mund të përmirësojë funksionin e nyjeve, redukuar inflamimin dhe në këtë mënyrë të parandaluar e aftësisë së kufizuar. Për artrit reumatoid cilësisë janë dy lloje të drogave:


- Hormonet dhe aspirina. Ata të zvogëlojë dhimbjen dhe redukuar inflamimin.

- Droga themelore, duke përfshirë methotrexate. Ata эamedlyayut ose për të parandaluar shkatërrimin e përbashkët dhe duke shkaktuar faljen.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Sheyermana sëmundje - Mau
Trajtimi i sëmundjes 2. Knott
3. Trajtimi osteokondroza dhe parandalimi