Arthritis Rheumatoid


Rheumatoid arthritis karakterizohet kryesisht nga inflamacion kronik progresiv të shumta nyjet e gjymtyrë që lidhen me qarkullimin e komplekseve imune në gjak. Në thelb personat e sëmurë të moshës 20-50 vjeç, më shumë femra se meshkuj. Rheumatoid arthritis prek rreth 1% të popullsisë.


Origjina e artritit reumatoid


Zakonisht qarkullimit të gjakut komplekset imune të zhvilluara në këtë drejtim vasculitis membranë synovial dhe organet e tjera. Kjo çon në zhvillimin e artritit qëndrueshëm dhe shkatërrimit të përbashkët, dhe shfaqjen në disa raste, lezionet sistemike e indeve dhe enët e gjakut lidhës. Si antigjene mund të veprojë antigjenet me origjinë bakteriale, virale dhe madje edhe parazitarnoha.
Simptomat e artritit reumatoid


Sëmundja manifestohet nga artriti vazhdueshëm me të hershme dhe mbizotërues dore përfshirjes, phalangeal metacarpal ,, nyjeve praksymalnыh interphalangeal e duarve dhe nyje plyusnofalanhovyh. Mund të jetë i impresionuar nga ndonjë nyjet e gjymtyrë. Ndjenja karakteristike e ngurtësi në mëngjes, dhimbje, ënjtje e nyjave, hipertermia indeve mbi to (ndryshim ngjyra Nv), simetri artritit. Default fillimin gradual të simptomeve variacione onde (nganjëherë në sëmundje të hershme janë të vëzhguara edhe remissions pak a shumë të gjata), progresion të ngadalshëm por të qëndrueshëm të artritit, përfshirjen e nyjeve të reja. Ndonjëherë artrit reumatoid fillon dhe një kohë relativisht të gjatë mund të tregojnë monoartrit të mëdha, shpesh gju. Ka edhe mundësinë e fillimit akute të sëmundjes, e cila, përveç dëmit të përbashkët, karakterizohet nga temperaturë të lartë dhe manifestimeve pozasuhlobovi (serozity, karditit sindromi hepatolienal, limfadenopati, etj).


Sëmundje të gjerë fazë karakterizohet nga deformuar, shkatërrues (rreze-X), artritit. Metacarpophalangeal tendosje tipike (shibatepnye contracture, subluxation), interphalangeal proksimal (contracture përkulje) dhe dore - në devijim furçë të jashtmen e (të ashtuquajturit revmatoidpaya Brush) dhe nyjeve plyusnofalanhovyh (formë gishtat molotochkovydnoyi, subluxations tyre, banesë, hallux valgus, komponentët koncept Rheumatoid këmbë. Në disa nyje mund të dominojnë inflamator ose fibroznoproliferativnye ndryshime. Shumica e ndryshimeve në nyje janë të përziera.

Studimet laboratorike Performance janë nonspecific. Në 70 - 80% e pacientëve të zbuluara në faktor serum reumatoid, kjo formë e sëmundjes të quajtur seropozitiv. Që nga fillimi, zakonisht rritje të dukshme në ESR, nivelet e fibrinogjenit, (2 globulin, proteina C-reaktive në gjak, dhe reduktuar hemoglobinë.
Radiologjike dalluar 4 fazat e artritit reumatoid: Unë skenë (fillestar) - vetëm osteoporozën periarticular; Faza II - osteoporozën + ngushtim të përbashkët hapësirë; Faza III - osteoporozën, hapësirë ​​të përbashkët ngushtimi + + erozioni kockave; Faza IV - shenja kombinim i fazës III dhe ankilaza përbashkët. Para së të gjitha ndryshimet radiologic në artrit reumatoid shfaqen në nyjet e duarve dhe nyje plyusnefalanhovyh.Trajtimin e artritit reumatoid


Trajtimi i artritit reumatoid është një detyrë jashtëzakonisht e ndërlikuar dhe varet nga forma, fazë, shkallë e aktivitetit, shkalla e progresion, mosha e pacientit dhe faktorë të tjerë. Trajtimi etiologjik është i panjohur.
Parimet moderne të trajtimit të artritit reumatoid përfshijnë: përdorimin e barnave anti-inflamator të veprimit të shpejtë; zbatimi i detyrueshëm i trajtimit themelor të veprimit të ngadaltë por të qëndrueshme; përveç kësaj është edhe administrata të jetë e mundur brenda lokale; përdorimi i terapive fizike, terapi fizike dhe masazh; të trajtimit të PS; nëse është e nevojshme - kirurgji.

Vetëm gjithëpërfshirës, ​​i vazhdueshëm, trajtimi i personalizuar dhe pikë referimi mund të ndalojë ose ngadalësojë përparimin e sëmundjes. Që nga artriti reumatoid është një sëmundje kronike, atëherë trajtimi duhet të jetë e gjatë dhe e vështirë.
Aktiviteti i artritit reumatoid duke shtypur efekte jo-specifike në inflamacion lokal dhe të përgjithshëm që është arritur nga përdorimi i drogës hapa të shpejtë, por të shkurtër. Kronike shkon procesin degjenerative-destruktiv në indet e nyjeve dhe eshtrave është i shtypur me anë të veprimeve të ngadalshëm por afatgjata që përbëjnë terapi themelore. Zgjedhja e drogës për trajtimin standarde - një nga problemet më të mëdha në trajtimin e RSH. Deri bazë për trajtimin e RA përfshijnë droga aminohinolinovi (delagil, plakvenil), kripërat e arit (kryzanol, auranofyn), D-penicillamine (kuprenyl artamyn, etj), droga cytotoksike T. (methotrexate, azatioprine, etj), sulfasalazine (sulfapyrydazyn), Levamisol (dekarys). Çdo pacient mund të marrë një nga këto barna. Në disa raste, lejoi përdorimin e njëkohshëm të dy anë të terapisë bazë në të njëjtën kohë. Me durim të mirë dhe çdo pacient pas lëshimit nga spitali duhet domosdoshmërisht të pranojë një nga caktuara drogës themelore të trajtimit. Trajtimi i mëtejshëm është kryer nën mbikëqyrjen e një mjeku ose klinikë rheumatologist. Pas arritjes së një përmirësim të qartë klinike dhe laboratorike të objekteve themelore të destinuara dozë në spital zvogëlohet gradualisht të mirëmbajtjes. Mbështetja bazë dozë të thotë pacientët RA duhet të marrë një kohë të pacaktuar periudhe të gjatë. Edhe pas arritjes faljen klinike dhe laboratorike nuk është e rekomanduar për të anulluar një mjet për të terapisë bazë. Në situata të tilla, vetëm doza rregulluar.

Ne trajtimin e artritit reumatoid është përdorur shumë barna jo-steroidal anti-inflamator. Salicilatet (aspirinë, salytsylamyd) derivate pyrazolonovыe (phenylbutazone, Analgin, reopiryn etj) dhe kështu për D.
Kortikosteroidet në trajtimin e artritit reumatoid janë përdorur shumë rrallë, sepse ata nuk parandalojnë progresion të shpejtë dhe të shkaktojë hormonozavysymost hormonorezystentnost të kontribuojë në zhvillimin e amiloidosis.
Në prani të infeksionit ose dyshimin e saj (tuberkulozi, yersiniosis dhe t. N.) terapi e nevojshme antibiotikët të përshtatshme. Në mungesë të manifestimeve extraarticular ndritshme (p.sh., sindromi temperaturë të lartë ose Felten palinevropatii) Trajtimi i sindromi i kyçeve fillon me zgjedhjen e barnave jo-steroidal anti-inflamator: indametatsina (75-150 mg / ditë), ortofen (75-150 mg / ditë), naproxen (500 - 750 mg / ditë), ibuprofen pak (1 - 2 g / ditë); ato janë përdorur afat-gjatë (jo normat) vjet. Në të njëjtën kohë nyjet më të përflakur injektuar kortikosteroidet (hydrocortisone, metypred, cenalog).

Rëndësia e trajtimit është fizioterapi, synon të mbështesë lëvizjen e përbashkët dhe ruajtjen maksimale e mases muskulore.
Fizioterapia (NSAIDs electrophoresis, phonophoresis i hydrocortisone, dimexide aplikimit) dhe trajtim spa janë të një rëndësie të mesme dhe janë përdorur vetëm në peshën e ulët të artritit.
Impianteve të trajtimit të nyjeve në bazë të anti-inflamator, analgjezik, jetëdhënës, potohonnom, alergji e tyre, bakteret - dhe vyrusostatycheskom dhe veprim baktericid. Infuzion Recommended i kamomil (lule), fushë nenexhik (gjethe), konfuze të larta (rrënjët), hithër (gjethe), Betula pendula (veshkave), lingonberry (gjethe), farë liri (farë), stigmat misri ( lugë ëmbëlsirë për 1 litër ujë të zier, 2 orë). Infusions marrë 1 filxhan 4 herë në ditë me mjaltë për 3-5 javë për të ndjehen më mirë. Një më shumë trajtim afat-gjatë (6-8 muaj) çdo 2 muaj të bëjë një pushim për 7-10 ditë.

Si vspomohayuscheho parave kur terapi mirëmbajtjes rekomandohet akuza:Calamus moçal (root) 1 h.
Murriz gjak-kuq (fruta) 5 h.
Rigon (barishte) 3 h.
Wort Wort Shën Gjonit (barishte) 5 h.
Melissa officinalis (barishte) 2 h.
Helmarinë Black (fruta) 3 h.
Pisha (veshkave) 2 h.
Trengjyrësh Violet (bari) 4 h.
Zvarrit trumzë (barishte) 3 h.
Prutevydnыy eukalipt (letër) 2 h.Mbledhja në momentin e marrjes së përkeqësimin e artritit në doza maksimale (detyrë 5-6 lugë në 1 litër ujë, vendas vluar në një termos - Doza ditore) për një muaj, pastaj të kalojnë në doza e zakonshme (2-3 lugë të mbledhur 05 litra ujë të valë) dhe të vazhdojë Phytotherapy për 6-8 muaj. Pas 2 muajve të trajtimit të bëjë një pushim për 7-10 ditë.

Një koleksion që përbëhet nga komponentët e tjerë:Ledum Marsh (bari) 5 h.
Birch (veshkave) 3 h.
Oman më të lartë (rhizome) 2 h.
Melilotus officinalis (barishte) 2 orë
Wort Wort Shën Gjonit (barishte) 3 h.
Hithër thumbues (barishte) 2 h.
Lipa formë zemre (lule) 1 h.
Peppermint (gjethet) 1 h.
Kamomil (lule) 3 h.
Kopra kopsht (fruta) 1 h.
HOPS zakonshëm (rrjedh) 3 h.
Kalë kalë dori (root) 2 h.Përdoret si mbledhjen e mëparshëm.
Në nivel lokal zona e nyjeve mund të aplikoni kompresa, fërkim dhe kështu me radhë. Z. Rekomandohet për nyjeve të dhimbshme vënë pads nxehtë me supë nga bimeve medicinale tërfili, kamomil, elderberry, HOPS (20-30 minuta çdo ditë) të zakonshëm. Në natën ju mund të bëni një kompresë me një shtresë të trashë të lë thupër. Edhe më mirë fasha joints me buds steamed thupër. Prej tyre mund të gatuaj fërkim nuancë ose vaj. Ky i fundit rezulton, në qoftë se ju merrni brenda natës të mirë të nxehtë dhe përzierje filtruar e buds thupër gjalpë dhe kamfuri.

Zvogëlojë dhimbjen dhe inflamacion fasha me vaj vaj eukalipt bar tërfili, HOPS ose Wort Shën Gjonit (një përzierje e - 50 g vazelinë dhe 2 lugë bimëve copëtuar).
Ajo stimulon funksionin e veshkave gjëndra Vitamina çaj nga gjethet e ferrë, boronicë dhe Rosehip, të përzier në pjesë të barabarta. Çaj pini 2 gota në ditë para ushqimit.
Cakto banja terapeutike:Tansy (tufë lulesh) 1 h.
Couch (rhizome) 1 h.
Blackcurrant (gjethet) 1 h.
Pisha (veshkave) 1 h.

Trengjyrësh Violet (bari) 1 h.
Horsetail (bari) 1 h.
HOPS zakonshëm (Lulëzim) 1 h.
Trumzë (barishte) 1 h.Supë tensionuar ftohur dhe shtuar në një banjë të ngrohtë (37-40 ° C) ditore apo çdo ditë tjetër (trajtimi 10-15 banja).
Një kusht i domosdoshëm gjatë Phytotherapy - kohëzgjatja dhe këmbëngulje. Për më tepër, në çdo rast nuk mund të ndërpritet për ilaçe. Rezultate të mira në trajtimin mund të arrihet vetëm me efekt komplekse në procesin patologjike.

Pas reduktimit të aktivitetit të sëmundjes fizioterapi përshkruar gjerësisht, me ultratinguj, phonophoresis i hydrocortisone, terapi mikrovalë, trajtime ngrohjes, terapi lazer dhe kështu me radhë. D. Me procesin e aktivitetit të ulët treguar asnjë manifestime sistemike trajtim spa.


Parandalimi i artritit reumatoid


Pacientët me artrit reumatoid janë subjekt i detyrueshëm check-up. Detyra kryesore e parandalimit është për të parandaluar përkeqësimin e progresion, rivendosur funksion të përbashkët dhe statusin e invalidit të pacientit.

Pacientët kundërindikuar për punë me stres të konsiderueshëm fizik dhe mendor, ecje zgjatur, të detyruar sjellje monoton, të papërpunuara, dhomë të ftohtë, skica dhe kështu me radhë. D.