Artrit i këmbës


Arthritis e nyjeve të këmbës - një sëmundje e shpeshtë në mesin e njerëzve të pjekur dhe të moshuarit. Ai sjell siklet të madh për shkak të inflamacionit të shpeshta dhe dhimbje në joints.
Për t'u marrë me këtë sëmundje nuk është e lehtë, ajo shpesh merr një kronike, por megjithatë, duke luftuar ai mund dhe duhet të jetë, le të shohim se si ju mund të lehtësojë gjendjen tuaj dhe çfarë tretmane janë më të efektshme.

Shkaqet e artritit së këmbësArtrit podager e këmbë ndodh kur të përbashkët grumbulluar urinës dhe derivatet e tij substancë - urate. Besohet se kjo sëmundje "ngrënësit e mishit", për shkak se këto substanca grumbullohen në trup nëpërmjet konsumimit të mishit. Burrat podager artrit vuajnë më shumë se femrat, por, megjithatë, askush nuk është imun, dhe sa më e madhe mosha, dukuri lartë yyazytsirnist e sëmundjes.

Ka 4 faktorë që mund të shkaktojnë një sulm përdhes:

 • Alkooli.

 • Mbizotërimi i dietë e enët e mishit yndyror.

 • Konsumi i shpeshtë i çaj, kafe, kakao.

 • Procedurat dush.


 • Artriti reumatoid i këmbës - është një sëmundje autoimune, kjo ndodh që agjentët imune perceptojnë qelizat e trupit të organizmit si i huaj dhe shkatërrimin e tyre. Sepse inflamacion është formuar dhe nyje të fillojnë të dhembin dhe deformuar.

  Simptomat e artritit së këmbës


  Cerme është e karakterizuar në atë që ajo ka një fillim të mprehtë, shputë madhe fillon të dhemb ndjeshëm, shtohet dhe në këtë zonë ka skuqje. Pastaj ai përhapet në nyje të tjera, por kjo ndryshon nga artriti në se zona e prekur nuk është simetrike. Pacienti ndjerë djegie, shtypur dhe dhimbje të ngrirë në zonën e gishtin e madh. Në natën ajo rezulton më shpesh se gjatë ditës. Kur përdhes bëhet kronike, formimi i përbashkët i tophi - kone. Acarimin mund të ndodhë 05:58 herë në vit dhe të zgjasë për dy ditë.

  Rheumatoid arthritis fillon në moshën e rritur mes 30 dhe 55 vjet, dhe më rrallë ndodh në fëmijët. Procesi inflamator fillon në nyje simetrike gishtërinjtë apo duart dhe pastaj përhapet në zona të tjera. Pavarësisht se ku ajo filloi, artrit pothuajse gjithmonë ndikon joints vogla të këmbës.
  Vendet e prekura fryrë dhe i kuq. Me kalimin e kohës, nyje të bëhet formë vretenoobraznuyu dhe lëvizja e tyre të kufizuara. Dhimbja nuk është reumatizmi akut, por rritet në mëngjes.

  Trajtimi i artritit së këmbës


  Në trajtimin e artritit praktikë e këmbë merr kohë dhe është më e parandaluese në natyrë (përveç lehtësim dhimbje).
  Në një sulm akut i përdhes emëruar analgesics dhe drogës anti-inflamator, dhe për të parandaluar apo reduktuar numrin që ju duhet të ndiqni një dietë që është e pasur me produkte bimore dhe siguron për mish kufizime peshku dhe alkoolit. Gjithashtu nganjëherë përshkruajnë barna që reduktojnë përqendrimin e acidit urik në gjak.

  Artriti reumatoid, një sëmundje autoimune të qenë pashërueshme. Megjithatë, me ndihmën e barnave anti-inflamator (dhe nganjëherë kirurgji), mund të ngadalësojnë dhe madje edhe të ndaluar për një kohë ndryshime patologjike.

  Arthritis e këmbë: Trajtimi i mjeteve juridike popullore


  Kur artrit ndihmon Kastrati, i cili brewed si një çaj dhe i dehur. Gjithashtu e dobishme dhe një zierje e rrush pa fara i zi: ajo vlim dhe pastaj pini 3. l. në ditë.
  Trajtimi njerëz interesante të i ilaç Vanga, e cila ofroi për të marrë 20 rrënjët dryakva, ata vënë në një kovë dhe derdh 10 litra ujë. Atëherë ajo duhet të vihet në zjarr dhe vlim rrënjët për 1 orë. Pasi supë ka ftohur, ju keni nevojë për të hedhur 2 litra, dhe pjesa tjetër e përdorur për të marrë një dush në mëngjes dhe para gjumit. Ju duhet së pari steamed këmbët dhe duart, dhe më pas për të ndarë këto dy litra dhe shpëlarje ato.