Osteoarthritis e gju të përbashkët - Simptomat


Dhimbje në gju mund të jetë i befasuar: sprains, bruises dhe dëmtime të tjera menjëherë të bëjë veten të njohur. Por në qoftë se dhimbja në kneecap shfaq kohë më parë dhe vazhdojnë, bëhet e fortë me kalimin e çdo ditë, arsyeja mund të jetë në gju artroze përbashkët - pra arthrosis e përbashkët gju, simptomat e sëmundjes dhe është i përkushtuar për artikullin e sotëm.
Çfarë është një artroze gju të përbashkët?
Arthrosis akute e gju të përbashkët të quajtur sëmundje degjenerative natyra e të cilit nevospalytelna. Kjo ndikon joints gju (një ose të dyja): kërc kyçeve është shkatërruar, dhe gjunjë gradualisht të pushojë për të përballuar me aktivitetin e zakonshme fizike.


Ndër të gjitha llojet e gju osteoarthritis artroze përbashkët është mjekët fikse shpesh, dhe gratë mbizotërojnë në mesin e pacientëve të vjetër se 40 vjet. Me rrezik të veçantë përfshijnë zonjat plotë që vuajnë nga obeziteti varices sfond.
Shkaqet e osteoarthritis e gju të përbashkët
Sëmundjet për të klasifikuar në dy forma:

 • fillor, provokoi defektet e lindjes të gju të përbashkët;

 • mesme, të shkaktuara nga trauma apo sëmundjeve të brendshme.


 • Kështu, në rastin e parë shkakton osteoarthritis e gju të përbashkët janë të mbuluara në predispozicion gjenetik. Manifestuar një formë e gonarthrosis në fëmijëri.

  Forma e mesme mund të jetë për shkak të:

 • kirurgji gju (heqja e menisk, për shembull);

 • trauma (sprains, blanë, thyerje mund të shkaktojë Arthrosis post-traumatik të përbashkët gju për shkak të kockave dëme dhe kërc);

 • Aktiviteti jashtëzakonisht i lartë fizik (sportet profesionale);

 • artrit (inflamacion i përbashkët) me akumulimin e lëngjeve në zgavrën kyçeve;

 • Depozitat kripë nga çrregullime metabolike;

 • obeziteti dhe, rrjedhimisht, një ngarkesë të tepërt në gju.


 • Ka katër gradë të gonarthrosis ashpërsisë - secili karakterizohet nga simptoma të caktuara.

  Osteoarthritis e gju përbashkët 1 shkallë
  Faza e parë e sëmundjes mund të marrë disa vjet, duke i dhënë vetë ndjeu një dhimbje të rrallë, të vogël që e shoqëron një rritje nga shtrati në mëngjes, prejardhje dhe shkallët ngjitje, ecje të fuqishme. Nyje jashtë duken të shëndetshme, jo deformuar. Në raste të rralla, është një ënjtje të vogël.
  Duhet të theksohet se shenjat e osteoarthritis e gju të përbashkët nuk ndodhin brenda natës. Më parë gju nuk mërzit, dhe tani papritmas i sëmurë - të ngjarë gju artroze përbashkët pafajshëm.

  Osteoarthritis e gju përbashkët prej 2 gradë
  Në fazën e dytë dhimbje në gju bëhet e theksuar dhe të shfaqen në çdo kohë, as edhe ngarkesën shumë të rëndë (në këmbë, heqjen e peshave) ose pas saj. Kjo lëvizje e nyjeve të shoqëruara me kriza tipike - me zhvillimin e gonarthrosis ajo bëhet më ekspresive. Pacienti bëhet e vështirë për të bëj gju të bllokoj, joints fillojnë të shtrembëroj, i cili ndjeu në mënyrë të qartë në prekje.
  Këto simptoma janë të shoqëruar nga sinoviti - zgavrën e përbashkët fillon të grumbulluar lëngun patologjike.

  Osteoarthritis e gju përbashkët Grade 3
  Në fazën e tretë të gju artroze përbashkët shoqëruar me një dhimbje të forta që ndjekin edhe kur një person nuk do të lëvizë. Pacienti është e vështirë për të marrë një pozitë të rehatshme, për shkak të asaj shqetësuar gjumin. Kur osteoarthritis ndodh përveç qarkullim të dobët, gjatë natës dhe nyjave ndryshimeve të motit fillon të "kthesë". Lëvizshmëria e gju është reduktuar në një kthesë minimale bëhet shumë e vështirë. Nyje me shumë më të dukshëm të deformuara, ndonjëherë si rezultat i këmbës mund të marrë X - ose O-formë.

  Forma ekstreme e gonarthrosis shoqëruar me dhimbje të padurueshme, e cila lehtësimin e pacientit mund vetëm zëvendësim të përbashkët endoprosthesis.