Mushkërive atelectasis


Atelectasis mushkërive - një sëmundje karakterizohet spadanyem ose zgjerimi i paplotë i mushkërive apo pjesë e saj. Spadayutsya mushkëror për shkak të mungesës apo mungesa e ajrit dhe të ventilimit muret afër së bashku dhe fasha mushkëritë.
Çfarë shkakton sëmundje në të rriturit?
Mushkërive atelectasis është:

 • kryesore;

 • të mesëm.


 • Primar të ndodh në të sapolindur në lindje kur mushkëritë e tyre të pahapura. Mesëm është vetëm në të rriturit. Gjendja nuk ndodh vetvetiu. Nëse ka mushkëritë atelectasis gjithmonë mund të identifikohen shkaqet. Problemi mund të jetë për shkak të rritjes së nyjet limfatike, pamjen e tumorit ose priza mukozës. Në mënyrë tipike, sëmundja është shkaktuar nga mbyllje e pengesave bronkiale ose e keqe. Atelectasis mund të zhvillohet si një gradual dhe ndodhin papritur, duke kërcënuar shfaqjes së infeksioneve, fibrozë ose degradimi në zonën e prekur. Gjithashtu atelectasis ndonjëherë zhvillohet pas operacionit në gjoks ose zgavrën e barkut apo nga dëmtimi mekanik të mushkërive.


  Si për të diagnostikuar atelectasis?
  Për diagnozën e hershme është e rëndësishme për të zbuluar atelectasis mushkërive, simptomat e së cilës do të ndihen. Pacienti mund të përjetojnë:

 • lëkurës kaltërosh;

 • gulçim;

 • presion gjaku i ulët;

 • dhimbje gjoksi;

 • puls të shpejtë.


 • Nëse vëreni të paktën dy nga simptomat e mësipërme, është koha për të parë një mjek. Të paktën, në mënyrë për të siguruar që ju jeni të shëndetshëm. Terapist dëgjuar nga ju dhe studiuar historinë, një pasqyrë do të dëgjojë dhe mushkëritë. Për më saktë të përcaktuar atelectasis mushkërive X-ray është e nevojshme. Gjithashtu, mjeku juaj mund t'ju rekomandojë tek hetoj dhe të konsultoheni me një specialist të ngushtë - pulmonologist.

  Çfarë lloje të atelectasis mund të ndodhë në të rriturit?
  Në atelectasis e mesme, të cilën e kemi diskutuar tashmë, mund të ketë nëntipe të tjera të sëmundjes.
  Mushkëritë diskor atelectasis
  Ajo mund të zhvillohet pas thyerje brinjë apo shembje të gjoksit. Gjithashtu ajo mund të shkaktojë kufizime të lëvizjes gjoks kur të frymëmarrjes (për të shmangur dhimbjen, për shembull). Në rastin më të keq, ky lloj i pneumonisë post traumatike shoqëruar nga atelectasis, megjithëse ilaçe moderne e përjashton atë.

  Mushkëritë Compression atelectasis
  Një tjetër lloj i sëmundjes që zhvillohet nga që akumulon në lëngun pleural zgavër. Përveç simptomave të zakonshme të pacientit torturuar nga një kollë, gjysma gjoks e mushkërive prekur dhe prapa rrit gjatë frymëmarrje.
  Atelectasis lob mes të mushkërive e duhur
  Kjo specie - sindromi mesatare pjesa - meriton vëmendje të veçantë. Shkaku i saj mund të jenë të kollës së mirë, fruthi, tuberkulozi apo tumoret. Kjo sëmundje - më të zakonshme për shkak të faktit se bronchus srednedolevoy shumë të gjatë dhe të ngushtë, dhe kjo e bën atë më të prekshme për bllokim. Kur kollitjes pacienti qëndron pështymë dhe ethe, wheezing ndodhin.

  Si për të trajtuar atelectasis?
  Për pacientët me të mushkërive trajtim atelectasis duhet të jetë në një spital. Hapi i parë - kjo është pjesa tjetër shtrat. Dhe kjo është e rëndësishme sjellje korrekte: të shtrihen në anën e shëndetshme.
  Një nga trajtimet më efektive konsiderohen bronchoscopy. Ajo është gjithashtu e mundur sekretim i mukusit përmes një kateteri apo nga kollitjes. Në raste të rënda, operacioni është i nevojshëm. Kur atelectasis compression prekur mushkërive apo kullimin birë pleural është përdorur. Për të përjashtuar infeksionit duke marrë antibiotikë.

  Mënyra më e mirë për t'u marrë me atelectasis është parandalimi i saj. Kërkohet:

 • Eliminuar plotësisht pirjen e duhanit.

 • Shmangni aspiratën e lëngjeve dhe trupave të huaja.

 • Mos abuzojnë qetësues, ju lutem.

 • Kryejnë ushtrime të frymëmarrjes.

 • Më shumë lëvizje, sidomos pas një operacioni.