Astma është një sëmundje e kohës sonë


Astma - një nga sëmundjet më të shpeshta të rrugëve të frymëmarrjes në botë sot. Sipas statistikave, çdo i rritur e pesëmbëdhjetë që vuajnë nga kjo sëmundje, duke e bërë të vështirë për frymëmarrje të lirë. Astma - një sëmundje e njohur që nga kohërat e lashta. Në Greqinë e lashtë, sëmundja është konsideruar si një shprehje e zemërimit të zotat. Shkenca mjekësore ka për vite përpjekur për të gjetur shkaqet e sëmundjes. Më vonë ajo u bë e njohur se astma është rezultat i "kontaminimi" substancave të lehta alergjike. Në shekullin e 19 sëmundje atribuohet ekskluzivisht trashëguar, dhe vetëm më vonë kuptova se frymëmarrja stimuj të vështira të jashtme. Duke folur për arsyet, rezultati i së cilës është një astma sëmundje, ajo është konsideruar si faktor i arsyeshëm i trashëguar. Kjo teori është konfirmuar nga fakti se shumica e fëmijëve vuajnë nga sëmundja. Shkencëtarët vini re se në familjet ku dikush nga të afërmit e vërejtura probleme shëndetësore të sistemit të frymëmarrjes në sapolindur shpesh kanë të tillë "probleme". Megjithatë, përpjekjet për të kuruar mjekët astmës në nivel gjenetik ishin të pasuksesshme, v. Për të. Zhvillimin e sëmundjes ndikon gjeneve të shumta. Për fat të mirë, prania e sensibilitet të astmës nuk është gjithmonë të garantojë praninë e sëmundjes në njerëz. Provokojnë sëmundje mund të spërkatje faktorët e jashtëm që shkencëtarët e quajnë "raketa", ose "shkakton." Më shpesh, të tilla si stimuluesve të veprojë llojet më të zakonshme të alergeneve - pluhur, ilaçe, ushqime, polen. Pasi në mushkëritë me ajër, alergjen irriton mukozën e traktit respirator, rezulton në inflamacion në ngushtoj bronke, lëshuar bllokuar me mukozë, dhe të marrë frymë dukshëm më e komplikuar.


Nuk është një tjetër lloj i astmës nuk janë alergjik. Në këtë rast, për shkak të karakteristikave të individit, bronke periodikisht fryrë dhe i përflakur. Kjo ndodh në astmë dhe formë kronike e rënduar me stresin, frymëmarrja e ajrit të ftohtë, në sëmundjet e frymëmarrjes. Për shkak të këtyre arsyeve, nuk spazma, të cilat janë sulmet e astmës. Cilat janë simptomat? Shenjat e para të astmës - Sulmet e kollë e thatë, e cila është frymëmarrja rraskapitëse dhe e vështirë. Kur kolliteni mukusit të jetë e mundur dhe pështymë. Si kollë sëmundja përfundon me astmë. Frymëzimi është shumë e komplikuar, dhe karakteristika tym wheezing audible. Rrënuar shpesh nga periudhave të shkurtra të kollitjes njeri gjatë natës ose në mëngjes herët. Në shumë raste, astma ndodh ciklikisht, kur periudha e acarimit të ndryshojë kohën kur simptomat largohem. Por mos prisni që sëmundja ka rënë - pa trajtim astma e duhur vazhdimisht do të kujtoj veten konfiskimet të rënda, të cilat mund të çojë edhe në vdekje nga uria oksigjenit në raste veçanërisht të vështira. Mjekët paralajmërojnë - do të gjenden astmës më shpejt dhe masave të trajtimit, më shumë gjasa kurë ose të paktën të lehtësuar simptomat. Procesi i trajtimit ka për qëllim zbutjen dhe eliminimin e sulmeve të frymarrje dhe për të hequr inflamacion në bronke. Astma është i lidhur fort me kanaçe llak të përdorura nga asthmatics gjatë një sulmi. Në të vërtetë, sprays veçanta e bombolave ​​të mund të zgjerohet tubave bronkial dhe do të lehtësojnë hyrjen e ajrit në mushkëri. Ky lloj i ndihmës së parë gjatë një sulm astmë, e cila është arsyeja pse çdo astmatik duhet të jetë në posedim të një tullumbace. Ka edhe barna për parandalimin e sulmeve. Këto barna janë zakonisht natyra hormonal, të cilat kanë veprim anti-inflamator. Të caktojë marrjen e preparateve të tilla duhet një mjek. Në përgjithësi astma kërkon trajtim individual, t. K. Shkakton që shkaktojnë astmë, të gjithë njerëzit janë të ndryshme. Përkufizimi i duhur i alergjen varet në masë të madhe në suksesin e trajtimit. Me rëndësi të veçantë në trajtimin e astmës dhënë masave parandaluese. Në qoftë se në kohën e duhur për të përcaktuar natyrën e alergeneve, është e mundur për të shmangur kontakt me këto gjëra dhe nuk provokojnë sulm. Shumica dërrmuese e njerëzve që vuajnë nga astma janë alergjik ndaj pluhurit të familjes. Këto grimca të vogël në ajër të irritojë tubave bronkial dhe shkaktojnë inflamacion. Natyrisht, pluhuri për të krejtësisht të hequr qafe nuk do të punojë, nëse nuk është e mundur në një vakuum. Megjithatë, ju mund të hiqni objekte nga mjedisi, të grumbulluar pluhur - qilima, tapestries dhe pastrimin sistematikisht lagësht. Vendin e dytë në listën e më të madhe alergeneve të zakonshme zë myk. Në këtë rast është e rekomandueshme që të ndërmarrin hapa për të normalizuar ventilim dhe lagështia dhomë. Qime kafshe, zbokth njerëzore, ngjyra dhe shumë sende të tjera të cilat njerëzit gjenden në shtëpi mund të shkaktojnë astmë. Polen - një veprim i rrezikshëm alergjen larg nga ajo, në kohë, i pamundur. Ajo duhet të jetë para se periudha e lulëzuar bimët fillojë të marrë antihistamines për të lehtësuar reaksion alergjik. Është e këshillueshme për të kryer testet që do të përcaktojë bimore konkrete, duke shkaktuar alergji. Astma - sëmundje bronke serioz që kërkon vëmendje të kujdesshëm për veten. Mungesa e parandalimin dhe trajtimin e astmës mund të çojë në asfiksi dhe periudhave të shkurtra të rënda të uria oksigjenit të trupit.