Shkaqet Atelectasis, simptomat dhe trajtimet Diagnoza dhe komplikime të atelectasis
Quajtur rënie atelectasis zonat e kufizuara të mushkërive ose lob. Varësisht nga prevalenca e fokale e izoluar (ulur sasi të vogël të dritës), pranë gjithsej (rënie grimcë ose dy në të djathtë), ose i përgjithshëm (rënie të lehta total) specie.
Përveç kësaj, atelectasis mund të jenë të lindura apo të fituara gjatë jetës.
Atelectasis fillore në sapolindur manifeston neraspravlenyem i dritës ose i një prej mushkërive, alveolet janë të ajrit bosh dhe spavshymysya. Ajri në to nuk bëjnë. Kjo është e mundur për shkak të bllokimit të mukusit udhë ajrore apo akumulimin e lëngut amniotik, mungesa apo pamjaftueshmëria e surfactant (yndyrë-si substancë që nuk rrinë së bashku alveoli).


Të mesëm ose të fituar atelectasis - një rënie para se dыshavsheho e lehtë për shkak të sëmundjeve të ndryshme. Shkaqet e pneumonisë mund të jetë mbyllje (mbyllje) e bronke madhe dhe spadenyem e grimcave tumorit mbivendosjes lumen të bronke, infarkt pulmonar, empyema pleural, grumbullimi i lëngjeve në zgavrën pleural. Përveç kësaj, atelectasis mund të ndodhë për shkak të trupave të huaja ose aspiratën e ushqimit në bronke. Shkaqet e rrallë mund të zgjerohet nyjet limfatike mediastinale, sekret ngjitet bronkiale në sëmundjet inflamatore dhe alergjike, shkelje të ventilimit për anestezi të përgjithshme.


Simptomat atelectasis

Simptomat varen nga sasia e atelectasis përjashtuar nga frymëmarrja e indeve të mushkërive. Në vëllime mjaft të larta që dalin sulmet e frymarrje dhe cianozë, impuls quickens, frymëmarrja bëhet e cekët. Zonat anë Gjoks ngushtuar shumë prapa në frymëmarrje, ndërsa duke dëgjuar mushkërive është "memec" zonë. Në zemër të majtë të mushkërive mund të lëvizin rendin zonë. Në zona të vogla e atelectasis, ata mund të identifikojnë me perkusion (të lehta prostukivaniem), të dëgjuarit dhe x-rrezet.
Diagnoza atelectasis

Në diagnozën përdorur rrezeve X në disa parashikimet, dhe ndonjëherë edhe tomography. X-rrezet errësojë zonat e dukshme dhe për të zvogëluar lehtësi, si progresion duket më shumë dhe inflamator infiltrimin (hijet rreth zonës rënie).

Trajtimi i atelectasis

Për të trajtuar pacientët atelectasis spital transmetimit bronchoscopy nëse shkaku ishte një organ apo akumulimin e sekrecioneve të huaj. Ndonjëherë ajo ndihmon riorganizimin e rrugëve të frymëmarrjes me anë të një kateteri dhe acarim me stimulim kollë. Nëse stenozë është shkaktuar nga tumoret, cysts apo plagët, është e nevojshme për të vepruar. Në atelectasis për shkak të akumulimit të gjakut apo lëngjeve në zgavrën pleural, ju duhet të hiqni atë dhe kullimit zgavër.


Ndërlikim

Moti do të varet nga gjatësia e atelectasis - në vend të rrjedhës së saj kronike mund të zhvillojnë pneumoni, fibrozë dhe humbje të plotë të funksionit të komplotit. Nëse procesi ishte akute, dhe shkaku u zgjidh shpejt kur ndryshimet janë minimale dhe restauruar plotësisht.
Author: Alena Paretskaya, pediatër