Atheroma - Trajtimi dhe largimi i atheroma


Atheroma - folikulare ose epidermik kist i mbushur me sekret të trashë të verdhë djathë. Për shkaqet kryesore të atheroma përfshijnë bllokimin e gjëndra dhjamor. Jashtë atheroma janë si të vogla, të lëvizin lirshëm nën lëkurë ngadalë në rritje arsimin. Mjaft shpesh një cist shumta dhjamor. Mbi jetën e çdo personi në trupin e tij për asnjë arsye të dukshme ka të paktën një kist dhjamor (meshkujt janë dy herë më shumë). Pik mosha e atheroma - 20-30 vjet, por në shumicën e rasteve, njerëzit janë kthyer te mjeku shumë më vonë, kur kist dhjamor rritet në një madhësi të konsiderueshme.


Atheroma referuar nerakovыm tumoreve (beninje), i cili në disa raste mund të bëhet vatra kronike e infeksionit që mund të shërbejë në zhvillimin e komplikacioneve shumë të rënda. Edhe në qoftë se kist dhjamor nuk është i infektuar me një infeksion bakterial, ajo mund të bëhet i përflakur dhe të fillojnë të rriten në madhësi. Në procesin e zhvilluar inflamatore, heqja e formimit kundërindikuar për shkak se operacioni në një periudhë të lënë mënjanë. Komplikime më të rënda përfshijnë këputje atheroma dhe infeksionit të mëvonshëm, e cila mund të çojë në një abscesi dhe phlegmon. Ka pasur raste të rralla kur kist dhjamor çuar në ploskokletochnomu dhe kanceri i lëkurës basal

Shkaqet e atheroma


Ky edukim është duke u zhvilluar si rezultat i bllokimit të gjëndra dhjamor, e cila çon në vonesa në sekrecionet e tyre të lëkurës. Duke nxitur faktorët e zhvillimit atheroma përfshijnë metabolike (mosfunksionim të hormoneve, hyperhidrosis, etj) dhe ambient negativ uyazyka. Disa ekspertë të arsimit besojnë këtë sëmundje trashëgimore. Gjithashtu, shkaqet e atheroma përfshijnë: faktorë të dëmshme profesionale, neglizhimi e higjienës personale, përdorimin e kozmetikës të ndryshme dhe deodorant - antiperspirant

Simptomat dhe shenjat e atheroma


Vizualisht kist dhjamor është një formacion i butë harmonishëm tumor, të ndryshme në madhësi. Zakonisht ënjtje pa dhimbje, i shkathët dhe shumë i butë në të prekur. Ndonjëherë qendra e saj ndryshon gjëndra nxjerrës kanal dhjamor. Përmbajtja e këtij neoplazme është një masë bardha butë. Shpesh ka arsimi shumta. Në disa raste, kist rritet dhjamor në mjaft të mëdha (4-5 cm në diametër), duke shkaktuar parehati kozmetike dhe psikologjik të pacientit. Me origjinë të dalluar atheroma kongjenitale dhe të mesëm

Atheroma lindjes - Tumoret e shumëfishta beninje e lëkurës, shpesh rregulluar në kokës dhe në scrotum. Prekje janë të dendura, pa dhimbje, relativisht e lehtë smeschayuschyesya përreth indeve
Atheroma mesëm - zgjerimi i gjëndra dhjamor të lëkurës, i formuar si rezultat i rrjedhjes së dëmtuar sebum. Më shpesh ato ndodhin kundër një sfond të puçrra fytyre dhe varieteteve vaj seborrhea. Prekje sëmundje vatër e rrumbullakët, schilnuvati, nganjëherë pak e dhimbshme. Madhësive nyjet që variojnë nga një mjegull për lëkurën arre mbi ta zbehtë - ngjyrë kaltërosh.

Në prani të kushteve të pafavorshme, si dhe ekzistencën e vazhdueshme e një tumori mund të zhvillojnë komplikime në formën e ekzemë formimin e mëvonshëm të abscesit nënlëkurës. Ky inflamacion shoqërohet nga simptomat klinike: dhimbje në tumor, ënjtje dhe skuqje të lëkurës, ethe dhe një përkeqësim të rëndësishme të shëndetit të përgjithshëm të pacientit. Shpesh ka myyazytsilne seksion tumor përflakur me lirimin e përmbajtjes së saj saloobraznoho e plehut organik.

Diagnostifikimi atheroma nuk është ndonjë vështirësi dhe është i bazuar në karakteristike foto klinike. Një nga karakteristikat e rëndësishme diagnostike të tumoreve është prania e gjëndra dhjamor zgjeruar. Duke shfaqur i diagnozën diferenciale të fibromë dhe lipoma

Trajtimi i atheroma


I vetmi trajtim adekuat për atheroma është heqja kirurgjikale e saj, në të cilën jo vetëm që hoqi përmbajtjen, por kapsulë të jashtëm, si edhe një kapsulë të vogël mbetje shpesh çon në rikthim të arsimit. Zakonisht, operacioni ambulatore është kryer pa kërkuar hospitalizimin e pacientit.

Mënyra më e zakonshme për të hequr atheroma:

- Në vend të madh atheroma ënjtje prerje kryer përmes të cilave përmbajtja shtrydhur në një pecetë. Pastaj kist kapsulë hiqet duke përdorur dy clamps apo kist zgavër hall lugë mprehtë
- Jo dëmtuar atheroma kapsulë, lëkura dissected me kujdes dhe u zhvendos në anën, atëherë kjo vyluschuyut ënjtur
- Mbi atheroma mbajtur dy fringing (mbulon cysts vrimë) seksion. Skajet e kapur prerje clips butësisht duke tërhequr ato. Nën të njëjtën atheroma shumës Branche lakuar gërshërë. Alternuar përhapjen dhe stulyayuchy gërshërë, vyluschuyut tumor nga indet përreth. Gjakderdhje të mundshme të vogla. Pas një operacioni për të hequr atheroma, e nënlëkurës treguar vendosjen e penjve individuale absorbable

- Metoda Radiowave e heqjes atheroma jep pothuajse njëqind për qind garanci për rikthim jep efekt të shkëlqyer kozmetike dhe zvogëlon kohën maksimale e shërimit. Në rastin e operacioneve të kokës, flokëve nuk vыbryvaetsya (ndryshe nga metoda kirurgjike). Metoda e pamohueshme Avantazhi radiowave ka nevojë për suturing
- Largimi i lazer atheroma, si dhe një metodë valë radio referuara si i butë për trajtim shëndetësor të njeriut, për shkak se ata nuk kanë nevojë prerja indet e trupit të pacientit dhe vendosjen e qepje postoperative.

Për parandalimin dhe parandalimin e atheroma duhet periodikisht të pastruar lëkurën e fytyrës beautician dhe tërësisht të larë fytyrën tuaj (sidomos të lëkurës me vaj dhe prania fytyre) në shtëpi. Përveç kësaj, mjekët rekomandojnë reduktuar konsumin e ushqimeve yndyrore dhe ushqime me shumë karbohidratet.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Lipoma - 2. Trajtimi i puçrra fytyre