Atherosclerosis e aortës së zemrës


Zemra atherosclerosis, vend, atherosclerosis e aortës së zemrës - një sëmundje mjaft të zakonshme. Për fat të keq, ne e bëmë mosha nuk të rinj, trupi ynë copes me më pak stres. Nëse kolesteroli rinjtë që vjen nga ushqimi lehtë u hoq, atëherë ky funksion çdo vit gjithnjë e më shumë të reduktuar, lipide depozituara në muret e enëve të gjakut, pllaka kolesterolit formuar, ndërpreu procesin e furnizimit me gjak. Kjo është atherosclerosis. Në rastin kur bëhet fjalë për depozitat e kolesterolit në muret e aortës, kërcënuese komplikacion fatale. Çështje kaq serioze. Por situata është i kthyeshëm!


Simptomat e zemrës aortës atherosclerosis


Aorta është ena kryesore e zemrës, përcjellë gjakut dhe ushqyesve oksigjen të pasur në organet e tjera. Ajo është më e madhe e të gjitha arterieve, në mënyrë që mjekët Aorta është i ndarë në dy pjesë: aorta torakale, gjaku siguron gjysmën e sipërme të trupit dhe të aortës abdominale, e cila është përgjegjëse për furnizimin me gjak të legenit dhe gjymtyrë të ulët. Prandaj, varësisht nga cila pjesë e arteriosklerozës vërejtur arterie të zemrës, simptomat do të jenë të ndryshme. Kur vjen puna për të aortës torakale, sëmundja është asimptomatike. Vetëm kur situata bëhet e rrezikshme, një person fillon dhimbje të mprehtë në rajonin e kraharorit. Shpesh ata rezonojnë nën shpatullën e majtë, rajoni ndër brinjëve dhe madje edhe në mjekër. Simptomet e atherosclerosis aortës në zonën e barkut e zemrës janë ndjerë shumë më herët. Këto përfshijnë:


 • ndihmon tretjen e ushqimit çrregullime dhe metabolizmin;

 • marramendje dhe të përzier;

 • mpirje;

 • dhemb dhimbje në rajonin e mesit dhe rreth barkut, në veshka.


 • Atherosclerosis e arterieve mund të çojë në sëmundje koronare të zemrës, infarkt miokardi, goditje, kardiak akute dhe dështimi i veshkave. Kjo është një sëmundje e rëndë, shpesh fatale, kështu që i dyshuari duhet të konsultoheni me një kardiolog.

  Trajtimi i arteriosklerozës e aortës së zemrës


  Si për të trajtuar arteriosklerozës të aortës, zemrës, kardiologët të njohura, internists dhe madje edhe mjekët popullorë. Në qoftë se ajo nuk është një rast i running, ju mund të bëni edhe pa barnave farmaceutike.

  Faktorët që provokojnë atherosclerosis e zemrës:

 • mashkull;

 • mosha mbi 60 vjeç;

 • stresi;

 • menopauza;

 • trashëgim të keqe;

 • duhani dhe alkoolizmi;

 • mungesa e ushtrimit;

 • dietë paekuilibruar;

 • dyslypydymyya;

 • diabeti;

 • mbipeshë.


 • Nëse mosha, gjinia dhe trashëgim nuk mund të bëjë asgjë, atëherë pjesa e mbetur nga pusi mund të ndikohet duke përdorur ilaçe vidyazyka zakone të këqija, aktivitetin e rritur dhe shikuar dietë.

  Ushqimi atherosclerosis zemrën e enëve të gjakut


  Ata që janë në rrezik, ju duhet së pari të kontrolloni dietën tuaj. Është e nevojshme për të eliminuar plotësisht alkoolit dhe kafshëve yndyrna. Nuk janë mish pak, viçi zëvendësim, derri dhe qengji me pule, lepuri dhe peshk. Dietë e përkryer mesdhetare e pasur me perime, fruta, herbs, ushqim deti dhe vaj ulliri. Kështu, fruta dhe perime duhet të hahet çdo ditë! Ajo vidyazykatysya e bukës dhe të gjitha pjekje, veçanërisht maja, rrallë hanë ëmbël, i kripur dhe i lagësht. Plotësisht të eliminuar ushqimet e skuqura. Në qoftë se një dietë e tillë për gjendjen gjashtë muaj nuk është përmirësuar, ajo është një rast për të filluar ilaçe. Në rastet më të rënda madje mund të kërkojnë kirurgji.

  Zakonisht për trajtimin e aterosklerozës të aortës të zemrës duke përdorur drogën e mëposhtme:

 • acid nikotine, është projektuar për të reduktuar triglycerides dhe kolesterolit;

 • fibrate reduktuar sintezë vetë trupit të lipideve;

 • statin të reduktuar prodhimin e kolesterolit nga organi;

 • Acidi sekvestrantы biliare për nxjerrje e biliare dhe yndyra.