Kyçin e këmbës Osteoarthritis - Mjekimi, Simptomet, shkallë, stërvitje, foto, video


Më një person rritet vjetër, kështu që kjo rrezik të lartë e ndryshimeve të ndryshme dhe shkatërruese degjenerative, duke përfshirë çrregullimet e sistemit muskulor.
Sipas statistikave, kyçin e këmbës Osteoarthritis prek rreth 10 për qind të njerëzve, sidomos pas moshës dyzet.
Përmbajtje

Çfarë është artrit kyçin e këmbës?
Shenjat dhe simptomat e osteoarthritis kyçin e këmbës
Shkaqet kryesore të
Sëmundje shkallë
Pasojat e mundshme
Metodat e diagnozës


Trajtimi i osteoarthritis kyçin e këmbës
ParandalimÇfarë është artrit kyçin e këmbës? ?


Nga vetë, të përbashkët kyçin e këmbës është e përfaqësuar nga:fyell e këmbës, kërci dhe pjerrësi, si dhe;
ligaments kyçeve;
dy fara (dmth - lateral dhe Medial).
Kyçin e këmbës Osteoarthritis është një proces inflamator degjenerative që zhvillon në kërc kyçeve.
Nuk është inflamacion shkatërron indet, duke rezultuar në kërc gjatë kohë jashtë sheshtë dhe, në përputhje me rrethanat, bëhet e paqëndrueshme.


Procesi është shoqëruar me rritjen graduale të indeve të dëmtuara kockore, e cila në mënyrë të pashmangshme çon në deformim.

Sëmundje Llojet


Ekspertët identifikojnë:Osteoarthritis kryesor i përbashkët kyçin e këmbës. Degjenerimi vërejtur në kërc të shëndetshëm. Provokojnë sëmundje mund të fillojë shumë faktorë, të tilla si ngarkesës tepruar në të përbashkët.
Arthrosis mesëm. Proceset e karakterizuar serioze degjeneruese ndodhin direkt në kërc, që u zhvillua ndryshime fizike ose shkelje që përputhen sipërfaqe të përbashkët. Megjithatë, disa mjekë të thirrur Arthrosis post-traumatik Arthrosis mesme, sepse sëmundja është një përgjigje të caktuar për të lëndimit, të tilla si kur zhvillimin pas thyerje.
Rëndësishmja, ushtria nuk ka marrë kyçin e këmbës Arthrosis ose fillor ose të mesëm.
Një tjetër shkak i zakonshëm i dhimbje në këmbë - thembra e nxit. Në faqen tonë ju do të gjeni shumë informata në lidhje me trajtimin e thembra nxit në shtëpi.
Ndihmon Diclofenac krem ​​për dhimbje në këmbët dhe këmbët? Lexoni këtu.

Shenjat dhe simptomat e osteoarthritis kyçin e këmbës?


Në fazat fillestare e hershme të sëmundjes pothuajse nuk shfaqet, dhe kjo e komplikon diagnoza e saj.

Pacientët mund të përjetojnë vetëm dhimbje të vogla pas stërvitjes që përfundimisht do të bëhet më e fortë dhe më të gjatë.
Në pjesën tjetër, dhimbja është plotësisht mungon.

Në dhimbje pas ushtrimit mund të ndodhin:kërcitje të vogla (p.sh., kriza);
lodhje ashtuquajtura muskujt rajonale;
ngurtësi muskujve.Vetëm pas një kohë ka një lëvizshmëri të kufizuar të durueshëm dhe të respektohen deformimi prekur kyçin e këmbës Arthrosis.

Foto përgjithshëm klinik i sëmundjes:Dhimbje "primitive", e cila u shfaq në fillim të sëmundjes pas ngarkesat në nyje;
Dhimbje që vazhdimisht të rritet në çdo ngarkesë;
Kriza në nyje, creaks dhe klikimeve;
dhimbje që dalin në mëngjes;
dhimbje kur ecin, lodhje (kjo simptomë është tipike në Arthrosis post-traumatik);
atrofi të muskujve që janë të vendosura në afërsi të prekur të përbashkët;
subluxations që ndodhin shpesh për shkak të muskujve të dobësuar dhe tendons;

ënjtje e nyjave (arthritis ndodh kur proceset inflamatore), dhe vendin e humbjes nxehtë për të prekur;
kufizimi i lëvizjes, si dhe ngurtësi në nyje;
lakim natyrore e boshtit të këmbës (për shembull, kur ajo merr X-formë apo formë O).
Shkaqet kryesore?


Stresi mospërputhje në nyje


Shkaku kryesor i osteoarthritis kyçin e këmbës është konsideruar ngarkesës mospërputhje të përbashkët të marra dhe aftësia e saj për të luftuar këtë ngarkesë natyrore.

Për këtë arsye, shumica e mjekëve janë shpesh sëmundja është diagnostikuar në pacientët të cilët janë të trashë dhe atletët.

Krahasimi i pasaktë i sipërfaqeve kyçeve


Përveç kësaj, sëmundja mund të zhvillohet për shkak të përputhen të pahijshme e sipërfaqeve të kyçeve.
Kjo gjendje çon në një peshë disi të pabarabartë në të gjithë sipërfaqen e kërc.
Sëmundje të tilla si artriti, diabeti, lëndimet e ndryshme mund të shkaktojë ndryshime në vetitë natyrore të kërc, dobësuar aftësinë e opozitës së përbashkët ndaj aktivitetit fizik.


Këpucë


Gratë në rrezik osteoarthritis të ecin të vazhdueshme në takë të lartë.

Ushtrim të tepruar


Sëmundje njerëzit të prirur që kanë vuajtur ngarkesën e tepërt në kyçin e këmbës, të cilat mund të jenë të lidhura me aktivitetet profesionale / punë ose sport.
Nën ndikimin e këtyre shkaqeve kërc:të fillojë të hollë, të rritet e vjetër;
gradualisht humbasin ish plasticitet të saj;
plas, dhe të çara më pas depozitohet kalcium të dëmshme, të cilat kontribuojnë në shkatërrimin e mëtejshëm të kërc.

Osteoarthritis vrapues shpesh të sëmurë, futbollistët, valltarë.

Fëmijët osteoarthritis kyçin e këmbës


Në fëmijëri, sëmundja mund të shkaktohet nga faktorët e mëposhtëm:Sëmundjet që çojnë në ndryshime në vetitë e indeve kërc, të tilla si hyperthyroidism;
indet dysplasia;
traumat - thyerje, bruises, sprains, etj;
sëmundjet inflamatore kyçeve;
Predispozicion trashëguar.Video: Rrënjët e osteoarthritisSëmundje shkallë?


Mjekët dalluar 4 fazat e osteoarthritis kyçin e këmbës:

1 shkallë. Një ekzaminim objektiv klinik ka ndryshime patologjike nuk janë mjekët.

2 shkallë. Kjo shkallë e sëmundjeve të lidhura direkt me lëndimet mekanike.
Është e qartë se lëvizja e kufizuar në të përbashkët dhe është e shoqëruar shpesh nga një përtypje karakteristike, dhe të përbashkët tashmë është rritur pak në madhësi, tendosje. Gjatë kësaj periudhe sëmundja zhvillohet atrofi e indeve të buta të prekur të gjithë këmbën.
Kur X-rreze zbuluar një rënie rreze-x hapësirë ​​të përbashkët paktën dy herë.


Në projeksionin lateral e fotografive në mënyrë të qartë të dukshme bllok rrafshim ashtuquajtura pjerrësi dhe zgjatjen në mënyrë të konsiderueshme gjithë sipërfaqen kyçeve.
3 shkallë. Klinikisht, kjo sëmundje karakterizohet me shkallë të veçantë të deformimit të kyçin e këmbës së prekur - ajo rrit një atrofi të dukshme e në këmbë dhe kufizim të theksuar të lëvizjes.

Pacienti zakonisht është e përbashkët në pushim dhe nuk mund të jetë vetëm lëvizje të vogla (dridhje).
4 shkallë. Në fazën e katërt të osteoarthritis kyçeve slabozametnaya vërejtur X-ray çarë, shihet rritje të mëdha buzë kockëmadh, deformim i përbashkët mund të shoqërohet me subluxation.


Pasojat e mundshme?


Incidenca e efekteve postoperative negative dhe ndërlikimet e Arthrosis kyçin e këmbës mund të jetë deri në 60 për qind prej tyre 5-20 për qind kanë shkaqe infektive.
Në mungesë të ndihmës së kualifikuar në interes të kyçin e këmbës Arthrosis përbashkët e komplikimeve të mundshme në masë të madhe rrit, dhe kjo përfundimisht çon në paaftësi e pacientit.

Metodat e diagnozës?


Për të cilat mjeku kërkoni?


Nëse ju arthrosis dyshuari kyçin e këmbës duhet të aplikoni direkt në ortoped - traumatologist.


Lines diagnostike


Diagnoza e sëmundjes është zakonisht i bazuar në rezultatin e një sondazheve detajuar pacientit dhe të dhënat të cilat kanë treguar hulumtime klinike.
Studimet kryesore klinike përfshijnë:Rëntgen. Jep informacion mbi vendndodhjen e saktë të boshtit të përbashkët të pacientit, si dhe lokalizimin e dëmit ekzistues kërc. Specialist merr fotografitë ndërsa barrën mbi këmbën e sëmurë. Përveç kësaj, radiografi lejon mjekun për të përcaktuar shkallën e dëmit nyjeve fqinje dhe ju lejon të bëni supozimin se atë që fillimisht kanë kontribuar në shfaqjen e ndryshimeve patologjike.

Metoda të tjera. Hulumtime shtesë nga pacientët me artrit kyçin e këmbës është konsideruar si një tomography llogaritur veçantë (mjekët Metoda e përdorur e SPECT / CT), e cila është e nevojshme për të vlerësuar procesin e përgjithshëm ristrukturimin e eshtrave (kjo sigurisht ndodh kur rishpërndarjen e ngarkesës).Një nga shkaqet e mundshme të dhemb shpina - mioziti. Në faqen tonë ju do të gjeni shumë informata në lidhje me myositis mbrapa muskujt.
Si për trajtimin e artritit e këmbë? Lexoni në këtë artikull.
Cilat janë simptomat që shoqërojnë podager arthritis kyçin e këmbës? Gjeni këtu.

Trajtimi i osteoarthritis kyçin e këmbës?


Trajtimi i sëmundjes përfshin një metodë që të parandaluar zhvillimin në të ardhmen në kërc proceset degjeneruese, të përmirësojë funksionin e përbashkët dhe për të zvogëluar ndjesi të dhimbshme.
Nëse diagnostikuar "Arthrosis kyçin e këmbës", trajtimi duhet të drejtohen për:anestezi;
parandalimin e inflamacionit;
vëllimi zgjerimin dhe numri i lëvizjeve në nyje dhimbshme;
rigjenerimin e kërc dëmtuar;
përmirësuar metabolizmin në nyjeve dhe të gjitha zonat përreth (këmbë dhe këmbë të ulët).

Mjete popullore Trajtimi


Mjekësisë tradicionale në Arthrosis kyçin e këmbës ka vendosur veten shumë mirë.
Por ky pacient, të jenë të vetëdijshëm se metodat alternative të mjekësisë zyrtare vetëm të plotësuar, por në çdo rast jo ta zëvendësojë atë.
Recipes:Bazuar në mumje. Merrni krem ​​mumje (05 gram) dhe përzierje me vajra rrit. Pastaj butësisht fshij në zonën e kyçin e këmbës. Për administrimin oral, 50 ml ujë të valë shpërndajë 02 gram mumje dhe për të marrë një orë para ngrënies dy herë në ditë.

Bazuar në patate. Për heqjen e dhimbjes në një rende gjobë hekura patate dhe vënë mishin në të përbashkët për rreth 20-25 minuta.
Comfrey bazuar. Merrni një gotë të trajtimit lë Comfrey dhe përzierje bar me një gotë vaj (perimeve). Vlim supë për ngrohje të ulët për dhjetë minuta. Pastaj tendosje, shtoni zgjidhja përgatitur pak polkruzhky vitaminë E dhe beeswax. Le përzierje të ftohtë. Pastaj mjet mund të aplikohet për të kyçin e këmbës 2 herë në ditë (nuk del me të larë 30 minuta).

Bazuar në eggshell. Si eggshell konsiderohet si një burim i mirë shtesë për kalcium, bluaj atë në pluhur dhe shtoni pak ushqime.
Mjekim


Të gjitha tableta janë përdorur në pacientët me Arthrosis të përbashkët kyçin e këmbës, e ndarë në dy grupe kryesore:

Përgatitjet e veprimit të shpejtë


Nga droga anti-inflamatore josteroidale (NSAIDs) janë droga tillë: "Ibuprofen", "Diclofenac", "naproksen", "Aceclofenac", "nimesulid", "Atsetominofen" dhe ilaçe të tjera.

Këto ilaçe shumë shpejt të ndihmojë të hequr qafe dhimbje në nyje, por përdorimi i tyre ka disa negative - të gjitha NSAIDs të ndikojë negativisht në Mukoza stomakut.
Prandaj, përdorimi i zgjatur i këtyre barnave në njerëzit mund të zhvillojnë gastrit apo edhe ulcerat.

Prandaj, çdo pacienti nonsteroidal painkillers duhet të merret vetëm me recetë, dhe vetëm kurse të shkurtra.

Veprimi Përgatitjet vonuar


Medikamente të tilla janë quajtur chondroprotectors.

Ato ndihmojnë kërc prekur përbashkët rikthyer pronat e saj, përmirëson sintezën e kërc.
Më të zakonshme përfshijnë përfaqësues chondroprotectors chondroitin, acid Hyaluronic dhe glucosamine.

Kjo është elementet veprojnë themelore / substanca në doza të ndryshme janë pjesë e drogave të tilla si "Artrodaryn" (ose "Dyatsereyn"), "Arthro", "Teraflex", "Aflutop", "Structum" dhe të tjerët.

Ointments


Ata janë përdorur për trajtimin lokal dhe zakonisht përmbajnë një lloj qetësues, ju lutem.

Këto ointments mjekësore përfshijnë:"Horsepower";
"Diclofenac";
"Thellë-Rylyf";
"Phenylbutazone."
Në mënyrë tipike, këto barna mund të arrijë efekt të dukshëm terapeutik, sidomos kur kombinohet me droga të tjera.

Fizioterapi


Procedurat Terapia fizike nuk mund vetëm anestezinë, por edhe të zgjerojë në mënyrë të konsiderueshme e anijes.
Lloji kryesor i terapisë fizike të aplikuara në pacientët me Arthrosis - magnetike.
Trajtimi me magnet mbahet si më poshtë: dy ose tri herë në ditë ju dëshironi magnet lëvizje konvencionale rrethore (kryesore - akrepave të sahatit) në zonën e përbashkët të pacientit.


A kjo procedurë duhet të jetë brenda 15 minutash.

Dietë


Pacientët janë të rekomanduara:hani më shumë proteina që kontribuojnë në ndërtimin e indeve të reja, si dhe restaurimin e kërc. Për të rivendosur nyjet janë veçanërisht produkte të dobishme të qumështit.
hani pelte, supë të përgatitur kockave.Është e rëndësishme që dietë është e pasur me:Vitamina B1 gjendet në bizele, bukë tselnozernovom, patate e pjekur, fasule;
Vitamina B2 (banane, vezë);
Vitamina B6 (pule, arra);

Vitamina B12 / acidit folik (thjerrëzat, lakër).
Kjo është e rëndësishme!


Që nga armiku kryesor i nyjeve konsiderohet pacientët mbipeshë me artrit kyçin e këmbës duhet të respektojë rregullat e mëposhtme:Çdo shërbim i ushqimit duhet të jetë i vogël për të hequr qafe të kilogramëve të panevojshme;
Stop pirë alkool. E di se të gjitha pijet alkoolike të djegur ushqyesve dhe, përkatësisht, të rritur oreksin;
= Gjithmonë mbani mend këtë rregull: që të ngrihet nga tryeza me një ndjenjë të vogël të urisë, si mbushje e trupit është njëzet minuta pasi të hahet. Prandaj, nuk përpiqet për të nopem.

Mos hani pas orës 18:00.Kirurgji


Nëse sëmundja tashmë ka tre shkallë të përbashkët dhe të shkatërruar, mjekët zakonisht duhet të mbështetet në kirurgji.
Llojet e operacioneve:Arthrodesis. Mjeku mban eshtrat e kërc dhe prodhon "qark" do të thotë të përbashkëta artificiale, me fjalë të tjera - bërë imobilizimi saj.
Arthroplasty. Doktor arrin të ruajë plotësisht të përbashkët.
Endoprosthesis. Protezë juaj Mjeku zëvendëson përbashkët plotësisht. Ky operacion është vetëm një fazë më progresive dhe mbahet 3-4 e sëmundjes. Si rezultat i sipërfaqeve të përbashkëta janë zëvendësuar me metal protezave, qeramike apo plastike lloji.
Në praktikë, jetës me proteza të tilla mund të jetë rreth 20 apo edhe 25 vjet.

Menjëherë pas operacionit në lëvizjen e përbashkët është restauruar plotësisht.

Terapeutik


Objektivi ushtrim - muskujve restaurimin ton dhe zgjerimin e varg e levizjes në kyçin e këmbës.
Përveç kësaj, ushtrimet përmirëson metabolizmin e trupit, dhe madje edhe ngre imunitet.
Në fillim të ngarkesës kursit në kyçin e këmbës, natyrisht, minimale.

Të gjitha ushtrimet janë kryer pacientët fillimisht vetëm në pozicionin e shtrirë në shpinë:
Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj dhe të tërheqë këmbët e tij. Ngadalë të kthehet mbi dhe pastaj në këmbët e mia. Ky ushtrim duhet të kryhet në një gjendje të relaksuar dhe një lëvizje të vogël amplitudë.
Në pozicion të prirur rrotullohen këmbë alternuar - është një mënyrë, pastaj një tjetër.
Uluni në një karrige të ulët. Këmbët compress plotësisht fjalën. Ndiqni veprime si në këmbë, heqjen dhe uljen e butë çorape dhe takë të alternuar.Besohet se kompleksi i ushtrimeve të zhvilluara nga ushtrimi specialist, ju mund të bëni vetë në shtëpi, mundësisht disa herë në ditë.

Masazh


Gjatë kryerjes masazh masazhin specialist jo vetëm Arthrosis prekur, por të gjitha zonat e përreth (kofshë, shin dhe këmbë) si forcuar këmbë dhe këmbë muskujt lejon pacientit të forcuar ligamentet e përbashkët kyçin e këmbës.
Në mënyrë tipike, masazh kryhet në një drejtim lart.
Ajo fillon me këpucë me majë, më pas shkon në këmbë shumë, pastaj në kyçin e këmbës, pastaj në hip dhe kofshë.
Në çdo masazh të tillë duhet të shkarkohet rreth 15-20 minuta.Ne rekomandojmë kryerjen kurs tre-javor (pushim në mes të kurseve duhet të jetë 2 javë).

Video: kyçin e këmbës vetë-masazhMasat e parandalimit?


Parandalimin e sëmundjeve të tilla si ELEMENTARY artrit kyçin e këmbës, kështu që ju mbrojnë nga zhvillimin e këtij askënd sëmundje mund të:duhet t'i përmbahet ushqimin e duhur;
për të shmangur ndonjë plagosje;
menjëherë të trajtuar ndonjë sëmundje inflamatore.Kurrë dëshmon për masa ekstreme, rregullisht të kujdeset për nyjet e tyre dhe gjithmonë të jetë i shëndetshëm!