Rinitit atrofik


Hedh lëng i mukozës së hundës, në të cilën ilaçi ngurtësim quajtur Ozen ose rinitit atrophic. Sëmundja është simptoma kronike dhe i mundimshëm, e vështirë për të trajtuar. Shkaku i saktë i formave kryesore të patologjisë janë të paqarta, duke e bërë të vështirë për terapi.

Faktorët që shkaktojnë rinitit kronike atrophicSëmundja zakonisht zhvillohet si proces të mesme për shkak të ndikimit të kushteve të pafavorshme të jashtme (profesionale në aspektin e ndotjes së gazit, ekspozimi ndaj kimikateve agresive dhe pluhur), lëndimet hundë, operacioneve, dhe sëmundjet infektive.

Sa për rinitit primar atrophic, janë teoritë e mëposhtme në lidhje me shkaqet e tij rrënjësore:

 • kushtet ekologjike negative;

 • predispozicion gjenetik;

 • reduktimin e imunitetit të përgjithshëm;

 • Sëmundjet atrophic e organeve të tjera, të tilla si gastrit;

 • mungesa e hekurit;

 • natyrën infektive.


 • Megjithatë, në praktikë, shpesh Otolaryngology patologji diagnostike pa faktorët e mësipërm në histori.

  Simptomet e atrophic rinitit thatë


  Manifestimet kryesore klinike të sëmundjes janë:


 • Thatësi në zgavrën e hundës;

 • formimi i crusts dendura në mukozës, të cilat sjellin siklet (ndjesi shpimi gjilpërash, djegie) dhe të çojë në thyerje të enëve të gjakut;

 • shortness erë;

 • hedh lëng i rëndë i mukozën e hundës, sidomos në frontin e mureve;

 • nosebleeds përhershme;

 • Njollë e mukozës (Mateu zbehtë rozë);

 • Zgjerohet crusts verdhë-gjelbër nga hunda me një erë të pakëndshme.


 • Përparimin e sëmundjes të çon në zgjerimin jonormale e hundës pasazhe që është lehtësisht i dukshëm në rhinoscopy.

  Trajtimi i rinitit kronike atrophic


  Metodat tradicionale të trajtimit të kësaj sëmundjeje janë sistematike, lokale dhe kirurgjia.
  Në rastin e parë, përpjekja për të përcaktuar shkakun e rinitit dhe, nëse është e mundur, të eliminojnë atë, për shembull, të heqë dorë nga zakone të këqija, të ndryshojë qëllimin e aktivitetit profesional. Trajtimi i mëtejshëm bazuar në përdorimin e barnave sistemike:
  1. Droga që përmirësojnë microcirculation në mukozës së lëngjeve biologjike, anhioprotektory:

 • Pentoxifylline;

 • Dipiridamol;

 • Xantinol;

 • Ahapuryn.


 • 2. Mjetet stimuluar sistemin imunitar dhe vitamina:

 • lëng dhe aloe;

 • rutin;

 • gluconate kalcium;

 • Phytin;

 • Aloe me tableta hekuri;

 • Ferrum lekë.


 • 3. Medicines, kontribuojnë në aktivizimin e proceseve metabolike në indet:

 • acid orotic;

 • Citokromit C;

 • Inosine;

 • Trimetazidine.


 • Gjithashtu, metodat e përgjithshme të ndikimit përfshijnë baltë - dhe climatotherapy, pushime spa në pyjet halore.
  Trajtim lokal është si vijon:


 • Shpëlarje zgavrën e hundës me zgjidhjet e enzimeve proteolitike.

 • Përdorimi i drogës ihtiola, argjend, jod, fenol (kohë të shkurtër).

 • Bookmark vaj ose xhel SOLCOSERYL.

 • Perdorimi i kripes se sodiumit te CMC.

 • Smearing produkte mukoze të përbërë.


 • Kirurgjisë është e rrallë të mira dhe është Septumi plastike, ngushtimi pasazhe.

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore rinitit atrofik


  Si praktikë mjekësore, droga me origjinë natyrore është shumë më efektive në terapi lokale se fondeve me jod, fenol, yhtyolom dhe argjendi. Ata nuk të çojë në tharjen e mukozës dhe acarim të saj, të përshtatshme për përdorim të zgjatur.

  Është e rekomanduar për të aplikuar:

 • hips dhe buckthorn det vaj;

 • karotolyn;

 • Vaj Tui dhe eukalipt;

 • pishe zgjidhje eter me uje (raport - 1: 5).


 • Të favorshme të ndikojnë larja e dëmtimit të dhëmbëve hundës me ujë të kripur, zierje e bimëve (lule kamomil, Calendula, Yarrow).