Bakteriale vaginosis gardnerellez - trajtimit, shkaqet, simptomat


Vaginosis bakteriale (gardnerellez) - sëmundje ngjitëse noninflammatory lidhur me biotipet vaginale dyzbyozom, thjesht vënë - një vaginë dysbacteriosis (një gjendje ku marrëdhëniet thyer mikroorganizmave që jetojnë në vaginë). Bakteret e acidit laktik (nuk duhet të jetë më shumë) bëhet më e vogël, dhe anasjelltas, bakteret (Gardnerella etj) e cila në raport normal duhet të jenë të pakta, kanë filluar të shtohen
Shkaqet e Vaginosis bakterial
Vaginosis bakteriale është e karakterizuar nga çrregullimi i florës normale vaginale dhe vaginale mukozës kolonizimit nga ana e baktereve të tilla si pervotella, mobylunkus, Gardnerella dhe të tjerët. Në një kohë ajo ishte treguar se vaginosis bakteriale është sëmundje polymykrobnыm sepse gardnerellas vetë në gjendje të shkaktojnë simptomat e vaginosis bakteriale


Faktorë të favorshme e vaginosis bakteriale :
- Përdorimi afatgjatë i tabletë intrauterine kontraceptive dhe
- Marrja e antibiotikëve
- Më parë transferuar sëmundjet inflamatore urogjenital
- Ndryshimi i statusit të imunitetit lokale
- Statusi hormonal që e shoqëron ciklit menstrual
- Efektet e stresit në trup
- Ndikimi i dozave të vogla të rrezatimit jonizues
Në rreth 60% e grave me vaginosis bakteriale, ka dysbiosis zorrëve (shkelja microecology zorrës së trashë)

Simptomat Vaginosis bakterial
Ka dy lloje të rrjedhës klinik të sëmundjes, asimptomatik dhe praninë e manifestimeve klinike. Në asimptomatike, pavarësisht nga rezultatet pozitive të studimeve laboratorike, shenjat klinike të vaginosis bakteriale plotësisht mungon.
Lloji i dytë i rrjedhjes është e karakterizuar nga uniformë, të trasha, të gjata në kohëzgjatjen e saj (2 - 3 vjet) shkarkimin bardhë gri ose qumështi me një erë të "peshkut të kalbur" (erë është shkaktuar nga kolapsi i aminet prodhuara nga bakteret anaerobe). Shenjat e inflamacionit vërejtur në rreth gjysmën e pacientëve. Gjithashtu, 50% e grave të pranishme vulvovahynalnoe acarim si djegie dhe kruarje; Prania e mundshme e pakëndshme / dhimbje gjatë raportit seksual.


Në vaginosis bakteriale mund zhvilluar komplikimet e mëposhtme: sëmundjet përsëritura inflamatore e traktit urinar dhe sistemit riprodhues; horyonamnyonyt; lindjes këputje të jetë e mundur e parakohshme e membranave amniotik; endometritis pas lindjes; zhvillimi i pneumonisë dhe humbje peshe në një foshnje
Trajtim bakteriale vaginosis
Efekt mirë terapeutik në trajtimin e vaginosis bakteriale arrihet kur marrë drogë nga grupi i nitroimidazoles (Metrogyl, metronidazol, trihopol etj) caktuar brenda vagina dhe kanë formën e suposte, tamponin ose tableta.

Aktualisht nuk janë të ndryshme trajtim qarqeve integruar e vaginosis bakteriale, të cilat janë në nitroimidazoles përdorim (tabletyrovanno) ndërsa trajtim lokal ne formen e vaginë vaditjes (komponimit klorur benzalkonium, zgjidhje antiseptik "tomytsyd" zgjidhje 1% te peroksidit te hidrogjenit, etj).
Tablet trajtimi nytroymydazolamy e vaginosis bakteriale në disa raste mund të japë shtysë për zhvillimin e efekteve anësore të tilla si dhimbje koke, marrje mendsh, mosfunksionim gastrointestinal - traktin e zorrëve.

Në rastet e vaginosis bakteriale parimit të rëndë themelor i trajtimit është përdorimi i antibiotikëve spektrin e gjerë (cephalosporin, oleandomycin, clindamycin) për totale mukozën sanitare vaginale. Aplikimi i këtyre antibiotikëve mund të rezultojë në një numër të madh të efekteve anësore.
Sot, një nga drogat më të efektshme të përdorura për të trajtuar vaginosis bakteriale është krem ​​vaginale DALACIN (Përdorni një aplikues të plotë një herë në ditë për tre ditë).

Gjithashtu tregohet detyrueshëm dietë trajtim të drogës që përmban lakër turshi, kos dhe bio-kos dhe plotësimin e topically dhe me gojë drogës bakteret e qumështit (të emëruar vetëm në mungesë të candidiasis vaginale).
Gjatë trajtimit dhe të mëvonshëm follow-up (pas 4 - 6 javë) gjatë marrëdhënieve seksuale është e rekomanduar për të përdorur kondom.
Në përfundim dua të shtoj se edhe pse vaginosis bakteriale nuk është një sëmundje që transmetohet seksualisht, seksi i pambrojtur luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e kësaj sëmundjeje, sa më shumë partnerë seksualë apo ndryshimet e shpeshta në microflora vaginale ndihmon për të ndryshuar.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 2. Meningjiti Rózsa