Grykët bakterial


Kjo ndodh ndonjëherë që në mbrëmje të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në mëngjes me një dhimbje të tmerrshme të fytit, ethe dhe dehje të përgjithshme - dobësi të rënda, dhimbje koke, mungesa e oreksit. E gjithë kjo - simptomat e grykët bakteriale. Bajame - një infeksion fyt shoqëruar nga inflamacion i bajamet. Grykët bakterial ndryshon nga virusi grykët që shkakton inflamacion të bajamet Streptococcus ose Staphylococcus baktereve të. Dhe në qoftë se në bajamet grykët virale rritur thjesht, atëherë bakteriale janë subjekt për të ndryshuar me shfaqjen e ulçerës dhe pllakë. Gjithashtu grykët bakterial kërkon trajtim të zgjatur dhe të kujdesshëm, mungesa e të cilave mund të çojë në komplikacione.


Shkaku i sëmundjes
Shkaku kryesor i grykët bakteriale është kontakti i afërt me një person të sëmurë. Bakteret që shkaktojnë sëmundje që mund të transmetohen me anë të:

 • Rroba të përgjithshme;

 • puthje;

 • enët dhe kështu me radhë. d.


 • Pesëmbëdhjetë për qind e njerëzve kanë në trupin e tyre bakteret që janë në gjendje pasive dhe nuk kanë efekte të dëmshme në trup. Por në rastin e faktorëve të favorshme pasi ata janë aktivizuar, dhe kjo mund të çojë në grykët bakteriale është në formë akute. Provokojnë bakteret është fare e thjeshtë - të ngrënë dëborë, icicles, këmbët pereoholodyty, ose pi akull rozpashilomu ujë njeri - dhe është trupi Streptococcus fillon të shumohen.

  Trajtimi i grykët bakteriale


  Në shenjë e parë e sëmundjes duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të ju tregojnë në detaje se si për të trajtuar grykët bakteriale dhe të përshkruajnë ilaçe të nevojshme. Kjo sëmundje zakonisht trajtohet me antibiotikë per te pakten 7-10 ditë. Në fazën fillestare të sëmundjes janë të rekomanduara për të vëzhguar pjesën tjetër të rreptë shtrat. Duke marrë antibiotikë përmirëson mirëqenien në ditën e tretë të marrjes, por të plotë të rimëkëmbjes duhet vidyazykatysya e shëtitjet dhe vizita në vende publike.

  Ne trajtimin e antibiotikëve grykët bakteriale, antipiretik dhe mjeteve anti-inflamator përdorura.
  Gjatë ditëve të para është e rekomanduar për të shpeshtë gargling ndikim të jashtëm dhe pastrim bajame. Shpëlarje mund të jenë:

 • sode-kripë;

 • me furatsillina;

 • me shtimin e vajrave thelbësore të pemë çaji, bredhi, eukalipt, kedrit dhe t. e.).


 • Kos pijshëm të bollshme do të heqë dehje. Kjo mund të jetë pije frutash me boronica të kuqe, boronicë, kulpër, çaj me limon.
  Efekti i fortë është përtypet Propolisi. Dozë e saj të përditshme është 5 gram, dhe bëj atë pasi të hahet.