Mbani shpinë tuaj


Shpinë tonë si një mnohosloynыy sanduiç: rruazë rruazë-disk-drive. Rruaza vështirë dhe disqet mund të shtrihet dhe të tkurret - ajo është se ata që i detyrohet fleksibilitetin e tij shpinë. Kurriz në ditët e vjetër u quajt shtylla kurrizore nuk është e rastësishme, për shkak se fusha gravitacionale e Tokës, ajo shërben si një mbështetje për muskujt dhe organet e brendshme.
Nga 20-24 vjet rritja e shpinë përfundon. Pas 30 vjet në pothuajse të gjitha njerëzit në disqe intervertebral tashmë kanë microcracks, mund të ndodhë përmes dhimbjes lokale, lokal në të qafës së mitrës, torakale ose mesit kur heqjen e peshave, lëvizjet e papritur, hipotermi, ankthi, mbingarkesë psiko-emocional. Pas fjetur një natë apo tjetër, Llaçe mustardë ose poultices dhimbje të tilla mbahen zakonisht.


Megjithatë, duhet të përparuar për të dëgjuar për veten tuaj dhe për të marrë veprim. Grekët e lashtë, tha: "Pain - mbikqyrës shëndetësor", Një lloj i SOS për trupin e njeriut. Prandaj, në qoftë se ka dhimbje në kokë, zemër apo shpinë, duhet të provoni fillimi për të hequr atë - sjellje ndryshim, të marrë një shëtitje, të bëjë ushtrime ushtrime terapeutike. Në qoftë se ka pasur dhimbje në krah, këmbë, përsëri, në qoftë se ju ndiheni siklet pas ushtrimit - thuhet se shenjat e para klinike të osteokondroza. Kështu që ju duhet të marrë masa në kohë, ose të shkaktojë dhimbje një sërë ndryshimet në trup që kërkojnë trajtim serioz.


Mos harroni, për të parandaluar ndodhjen e dhimbje prapa ose të paktën minimizimin e tyre, duke siguruar funksionimin normal të trupit, ju duhet të kujdeseni për shpinë tuaj.


Duke punuar për tryezë pysyazykam


Përshtatshëm për t'u ulur, përkulur në mënyrë të vendosur vendin e saj të bëj përsëri në karrige e tij. Duhet të rri drejt, pa tilting kokën përpara apo bust sipërme, në mënyrë që të mos tendosje muskujt tuaj.
Lartësia e karrige duhet të rregullohet në mënyrë që vendi ishte në nivelin e gju.

Mbrapa e kofshës duhet vetëm të shtypni lehtë në buzë të një karrige. Nëse presioni është shumë i lartë, të ulen së shpejti do të bëhet, qarkullimin pakëndshme përveç, komplikuar gjakut në këmbët më të ulët. Për të ulur presionin në anën e pasme të kofshës stol përshtatshme, përveç këmbët marrë mbështetje të rehatshme.
Në qoftë se ju uleni në kompjuter për një kohë të gjatë, të merrni deri në çdo 15 minuta për një minutë e gjysmë dhe të ulen përsëri.
Qëndrimi i zgjatur në këmbët e tij
Në mënyrë që të mos ndihen lodhje në shpinë, brezin sup dhe qafën kur ju keni këmbë të gjata, duhet të herë pas here të tërheqë duart tuaja deri, përkulem prapa dhe të marrë frymë thellë. Kur shtrihen zvogëlon lodhjen dhe ndjeu një rritje të energjisë.

Kur punon në këmbë ose duke qëndruar në vijë është e rekomanduar për të ndryshuar pozicionin e të paktën çdo 10 minuta. Mundohuni të mbështetet nga ana e tij në çdo këmbë të trupit pesha ra mbi ta alternuar. Të jetë i sigurt për të ndryshuar pozicionin e këmbëve, të ecin në vend, shkelën mbi gishtin e p'yatok.


Në vend të punës, që kërkon anim


Vër, për shembull, në makinë apo lavaman për enët nuk duhet shkak mbrapa, por duke bending në gjunjë. Nëse varur mbi bufe lavaman, ju mund të ligët kundër të shkojnë në lehtësimin shpinë qafës së mitrës.

Fshini dysheme në të katër këmbët më të mira për të ngarkesës në shpinë mesit ishte më pak - rreth 50 kg (në vend të 200 kg - kur tilted).
Kur punon me një fshesë me korrent duhet të përdoret tub tepër të gjatë për të mos bëj. Kur hequr pluhurin nën mobilje dhe në vende të tjera të largëta, më mirë të marrë deri në një gju se kthesë.
Krevat Zastylayuchy, në vend të përkulem përpara, më mirë të merrni poshtë në gjurin e tij: ai zvogëlon ngarkesën në shpinë.
Në kopsht bëjë të gjitha punët, vetëm gjunjëzuar ose ulur në një stol të vogël.Kërkesat për kryerjen barrën


Barrë e rëndë duhet të ndahet në dy pjesë të jetë e mundur, heqjen e ju nuk mund të mbingarkoj shpinë. Mallrave është më e mirë për të mbajtur të dy duart (veçanërisht nëse ajo ka të mbajnë larg) dhe si të afërta me veten e tyre - në këtë rast shpinë është përgjegjëse për shumë më pak stres.
Kur heqja diçka e rëndë, do të përpiqen për të ligët dorën mbi rezistencën për të mos mbingarkoj shpinë duhet të bëj këmbët në nyje gju, nuk kthehet; duke shmangur kthyer trupin si një lëvizje rrotulluese - një nga shkaqet më të zakonshme "dhimbje mesi".

Gjëra të rënda, kur ju lëvizni ato në distanca të gjata është e këshillueshme që të veshin në anën e pasme, të tilla si një shpinës, jo në duart tuaja apo në çantën tuaj mbi shpatullën e tij. Kjo metodë siguron edhe shpërndarjen e ngarkesës në shpinë. Megjithatë, në mungesë të pasme bending në shpinë të kraharorit (kyphosis) të veshin një shpinës në shpinë nuk është i rekomanduar.
Heqin dhe të mbajnë ngarkesa një ose dy nga duke përdorur mjetet më të mira në dispozicion, si barelë, karrocë dore ose karrocë për të ndihmuar të shmangur mbingarkesat me qëllim të keq në shpinë.


Në timon të makinësKryesor makinë, është e rëndësishme për të marrë një pozitë të rehatshme për të tjerr në vend të bending saj kishte mbështetje të mirë.
Duhet të rri drejt, shpesh pak të ndryshojë qëndrimin dhe nuk anim kokën përpara.
Kur udhëtojnë distanca të gjata duhet të shkojë në mënyrë periodike me të dhe të ngrohtë deri, ecin ose ulur në një karrige, të ligët mbrapa dhe me dorë të relaksuar zvisyty. Është e dobishme për të bërë një breaths pak të thellë dhe të relaksoheni muskujt e qafës dhe shpatullave brez. Ju mund të anim kokën tuaj mbrapa dhe të kthehet kjo majtas dhe djathtas disa herë.
Fle si duhet


Fjetur nevojën për polumyahkoy krevat divan dhe duhet të jetë të paktën 15-16 cm të trasha. Kryetari gjatë gjumit duhet të jetë në jastëk në mënyrë që krahu të shtrirë në një shtrat dhe jastëk pushtuar hapësirën midis supe dhe kokë. Në anën prirur agjencisë së lajmeve pozicioni i kokës duhet të jetë paralel me shtrat.
Ju nuk mund të fle në cilindra të ndryshme, kjo rezulton në anim anësore të kokës, në ngjeshje e neurovascular arterie pako vertebrale, duke çuar në një mungesë të qarkullimit të gjakut në zonën e karotide brendshëm apo arteriet koronare dhe duke krijuar një deficit në sistemin e arterieve kurrizor.

Fjetur në anën, duke vënë një këmbë në një tjetër, dhe dora - në kokë.
Leximi shtrirë, të përpiqemi të mos bëj qafën, aq më mirë për të marrë në shtrat gjysmë ulur për të ngarkesës në rruaza të qafës së mitrës ishte minimale.
Për të marrë një pagesë e vërtetë të gjallëri, ju duhet të fle të paktën 9-11 orë, si muskujt janë të relaksuar vetëm për 8 orë.
Të bësh ushtrime menjëherë pas gjumit nuk është e rekomanduar, sepse ajo shkel ritmet fiziologjike të trupit të njeriut. Duhet të ngrihet ngadalë, shtrirë mbi zgjimin është 5-15 minuta.Gjimnastikës dhe shpinë


Në kushtet e kurrizore të dobishme për t'u angazhuar në ecje nordike se drejtimin, sepse drejtimin shkakton trupit të rënda tronditje.
Sport shumë i dobishëm - not. Megjithatë, rrafshim i notit kraharorit përkulem mbi barkun e tij do pererazhybanyyu mbrapa kraharorit dhe, sipas patologji. Në këtë rast, dispozita duhet të fshihet në bark, noton më mirë në shpinë të tij. Por kur hyperkyfoze (rritur shpinë kraharorit bending prapa) not mbi barkun e tij shumë të dobishme.
Pothuajse çdo njeri pas 30 vitesh në shpinë është ushtrim i parregullt dhe i parregulluar, forcimin e tyre mund të sjellë asnjë dobi dhe dëm. Nëse ju vendosni për të përmirësuar figurën tuaj dhe mos formimin, atëherë për të shmangur dëme nga pushtimi konsultohet me një chiropractor, me vertebrologist.