Bauhynyt shkaqet, simptomat, diagnostikimin, mjekimin


Bauhynyt - valvula inflamacion bauhyniyevoyi (valvul e vendosur në mes të verbër dhe çapok). Kjo sëmundje zakonisht shoqëron enterit dhe kolit
Shkaqet
Shkaqet kryesore të bauhynyta përfshijnë:
- Hyn në trup me mikrobet patogjene të ushqimit
- Kequshqyerja me mangësi e proteinave dhe vitamina
- Shkelja e peristaltikės zorrëve
- Ushqime të trupit lactose caktuara
- Neuro-endokrin faktor
- Crregullimi i qarkullimit pulmonare


- Infeksion intrauterine
Për shkak se faktorët negative Rinovueshme humbur mukozën e zorrëve dhe aftësia zhvilluar inflamacion dhe ënjtje bauhyniyevoyi përplasje
Simptomat bauhynyta


Zakonisht shoqërohet me dhimbje të vrullshëm bauhynyt natyrën jo të përhershëm në rajonin e duhur çapokor. Nuk është një plot rërë dhe bloating, meteoryzmы, stools shkelje, të përzier dhe të vjella. Prekje e barkut në afërsi të rajonit të drejtë çapokor është e dhimbshme të mjaftueshme

Diagnoza bauhynyta


Sipas rezultateve të testeve laboratorike, prania e kësaj sëmundje janë shkelje shumë të rënda të funksionit të tretjes së zorrëve dhe microflora zorrëve. Kur X-ray dhe colonoscopy ka shenja të qarta të enterit dhe kolit, si dhe ënjtje dhe skuqje të vërejtura në përplasje bauhyniyevoyi
Trajtimi Bauhynyt


Trajtimi duhet të kryhet në një spital, dhe në rastin e bauhynyta infektive - në departamentin infektive. Protyvyparazytarnaya projektuar apo terapi me antibiotikë. Nëse kolit toksike përshkruajnë laxatives kripur. Në ditën e parë të trajtimit pacienti lejohet vetëm duke pirë lëngjeve (çaj gjysmë-ëmbël / unsweetened). Në ditën e dytë, pacienti është vënë në një dietë dhe pastaj №4 4C dhe №46. Një pikat e forta dehidratim ose injektohet zgjidhje vena 09% të klorurit të natriumit, gemodez ose 5% solucion glukoze. Brenda emëruar holinoliticheskogo thotë përgatitjet e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit (ngjit, abomin etj), lidhësit dhe mjeteve enveloping (kaolinë, tanalbin etj). Për të normalizuar microflora zorrëve përcaktuara intestopan, bificol, enteroseptol, colibacterin dhe decoctions dhe infusions e bimëve që përmbajnë taninet (boronicë fruta, fruta qershi, Hypericum, rizomat spirale, etj). Në kolit spastik përshkruajnë antispasmodics dhe antikolinergjike.

Në lidhje me fizioterapi trajtim mjekësor të kryer, që synon rivendosjen e mekanizmave rregullatore dhe kompensuese (banjot baltë, ujitjes zorrëve, diatermi, etj).
Pas përfundimit të trajtimit të pacientit duhet mbikqyrjes periodike mjekësore për gjashtë muaj. Në këtë periudhë duhet të ushqyerit e duhur, i përbërë nga ushqim lehtësisht të tretshëm me përgatitjet e detyrueshme marrja multivitamin. Ushqimi nuk duhet më pak se 5-6 herë në ditë në doza të vogla.

Për trajtimin e acarimin e rekomanduar spa - trajtim spa (Zheleznovodsk, Essentuki, Druskininkai dhe të ngjashme).
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. diarre (diarre)
2. ushqimore distrofia, simptomat, trajtimi
3. kolit. Simptomat dhe trajtimi i kolit